Rodzina księcia Filipa siostry
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Książę Filip nigdy się z tym nie pogodził. Mąż królowej doświadczył ogromnej rodzinnej tragedii

Oto nieznana historia rodziny księcia Filipa

Gabriela Czernecka 20 października 2021 10:18
Rodzina księcia Filipa siostry
Fot. Getty Images

Książę Filip i królowa Elżbieta II tworzyli zgrane i szczęśliwe małżeństwo przez prawie 74 lata. Razem wychowali czwórkę dzieci: księcia Karola, księżniczkę Annę, księcia Edwarda i księcia Andrzeja. Nie da się ukryć, że dla księcia Filipa rodzina była wszystkim. To on w dużej mierze miał wpływ na wychowanie swoich dzieci i mówi się, że to właśnie jego głos był decydujący w wielu kwestiach. Świetnie sprawdzał się w roli ojca, bo sam długo nie nacieszył się swoim rodzeństwem. Gdy był nastolatkiem, przeżył tragedię, która mocno na niego wpłynęła. Kim były siostry księcia Filipa i jaki kontakt miał z nimi mąż królowej Elżbiety II? Oto nieznana historia rodziny księcia Filipa, czyli jego sióstr: Małgorzaty, Teodory, Cecylii i Zofii.

Dzieciństwo księcia Filipa

Książę Filip urodził się w Grecji i pochodził z rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Historia wczesnych lat jego życia to gotowy materiał na film. Był jedynym synem i ostatnim dzieckiem króla Grecji, księcia Andrzeja i księżnej Alicji Battenbarg. Rodzice księcia FIlipa tworzyli zaskakującą parę. Choć Alicja Battenbarg urodziła się głucha, potrafiła mówić wyraźnie i szybko nauczyła się czytać z ruchu ust. W ten sposób nauczyła się niemieckiego, francuskiego, potem greckiego. Zdarzały się jej jednak wpadki, tak jak było to w przypadku ślubu z królem Grecji. Jak czytamy w książce Mój mąż i ja: „Powiedziała „nie” zamiast „tak”, gdy padło pytanie, czy bierze ślub z własnej woli, a potem „tak” zamiast „nie”, gdy spytano, czy obiecała swoją rękę innemu. Chociaż umiała czytać z ruchu warg, w tym wypadku miała trudności z powodu bogatego zarostu prawosławnego księdza”. Para szybko doczekała się potomstwa.

Zobacz: Najlepsza przyjaciółka czy kochanka? Wielki romansksięcia Filipa wyszedł na jaw

W 1905 roku na świat przyszła pierwsza córka książęcej pary, księżniczka Małgorzata. Kolejno do 1914 roku urodziły się Teodora, Cecylia i Zofia. Chwilę później stosunki Alicji z mężem zaczęły się pogarszać. On zajmował się sprawami wojska, ona coraz częściej poświęcała swój czas sprawom duchowym. On walczył, a ona zajmowała się rannymi. Mimo to wciąż darzyli się uczuciem. Siedem lat później na świecie pojawił się książę Filip. „Lekarz rodzinny uznał, że stół w sali jadalnej jest najlepszym miejscem na poród”. Gdy książę Filip przyszedł więc na świat, jego siostry: 16-letnia wówczas Małgorzata, 15-letnia Teodora, 10-letnia Cecylia i 7-letnia Zofia, otoczyły go matczyną opieką.

Niestety Filip miał zaledwie osiemnaście miesięcy, małżeństwo zmuszone było uciekać z kraju, brytyjskim statkiem dostali do Francji. Tam księżna Alicja w pełni poświęciła się zgłębianiu życia duchowego. Dołączyła do ortodoksyjnego kościoła prawosławnego i chwilę później zaczęła twierdzić, że... słyszy głos Boga. Wielokrotnie powtarzała, że rozmawia z Jezusem, z którym: „łączy ją psychiczny i fizyczny związek”. W 1930 roku przeżyła załamanie nerwowe, zdiagnozowano u niej schizofrenię paranoidalną. Matka księcia Filipa udała się więc na leczenie psychiatryczne, a jego ojciec stał się regularnym lwem salonowym i ostatecznie zamieszkał w Monte Carlo.

Siostry księcia Filipa wylądowały wówczas u niemieckich krewnych, gdzie każda odnalazła miłość swojego życia. Wyszły za mąż za związanych z nazistami niemieckich arystokratów. Mówi się, że to właśnie ze względu na kontrowersyjne związki z nazistami siostry księcia Filipa nie zostały zaproszone na jego ślub z Elżbietą Windsor. Szczególne kontrowersje wzbudzało małżeństwo księżniczki Zofii, która stanęła na ślubnym kobiercu z żołnierzem SS. Książę Christoph von Hessen miał rangę Oberführera i dowodził rezerwami sił powietrznych. Para miała razem piątkę dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Książę Filip nie żyje. Plan pogrzebowy został pieczołowicie przygotowany już wcześniej...

Często urządzali przyjęcia, na których gościli w swoim domu samego Adolfa Hitlera. „Mimo że moje i Chrisa poglądy zmieniły się fundamentalnie kilka lat później, byliśmy pod wielkim wrażeniem tego czarującego i skromnego mężczyzny oraz jego planów poprawy sytuacji w Niemczech”, pisała swoich w pamiętnikach księżniczka Zofia o Hitlerze.  

Druga siostra księcia Filipa, księżniczka Teodora, zmarła w 1968 roku. Z mężem księciem Bertholdem Badenem (zm. 1963) miała trójkę dzieci: Małgorzatę, Maksymiliana i Ludwika.

Siostra księcia Filipa: księżniczka Teodora z rodziną
Fot. East News

Trzecia siostra księcia Filipa, księżniczka Małgorzata zmarła w 1981 roku. Na zdjęciu poniżej z mężem, księciem Gottfriedem  Hohenlohe-Langenburgiem.

Siostra księcia Filipa: Księżniczka Małgorzata z mężem, książę Gottfried Hohenlohe-Langenburg
Fot. East News

Siostry księcia Filipa chciały, by i on zamieszkał wraz z nimi w Niemczech. Znalazły mu tam nawet szkołę i choć Filip rozpoczął tam edukację, to nie trwało to długo. Dyrektor musiał uciekać z Niemiec i przeniósł szkołę do Szkocji. To ucieszyło wuja Filipa, Louise’a Moutbattena, który chciał mieć siostrzeńca blisko siebie. Miał bowiem wobec niego plany — chciał, by rozpoczął karierę wojskową i dobrze się ożenił. Niestety wówczas szesnastoletniego księcia FIlipa spotkała ogromna tragedia.

Siostra księcia Filipa zginęła w katastrofie lotniczej

17 listopada 1937 roku dyrektor szkoły wezwał do siebie Filipa i przekazał mu tragiczną wieść. Poprzedniej nocy jego ukochana siostra, 26-letnia księżniczka Cecylia zginęła w katastrofie samolotowej. Wraz z mężem księciem Jerzym i synami: sześcioletnim Ludwikiem i pięcioletnim Aleksandrem oraz teściową Eleonorą leciała do Anglii na ślub młodszego brata swojego męża. W podróż nie zabrała jedynie swojej rocznej córeczki Joanny. Tego dnia panowały złe warunki atmosferyczne. Pilot zdecydował się awaryjnie lądować w Belgii, ale podczas podejścia skrzydło maszyny zawadziło o komin fabryczny. Samolot runął na ziemię i wszyscy pasażerowie i załoga, czyli łącznie jedenaście osób zginęło na miejscu. W zgliszczach odnaleziono przy księżnej Cecylii zwęglone zwłoki noworodka, co sugeruje, że siostra księcia Filipa podczas lotu urodziła dziecko…

Zobacz: Był dla księcia Karola jak drugi ojciec, nagle zginął w zamachu. Kim był lord Louis Mountbatten?

Książę Filip wziął udział w uroczystościach pogrzebowych, po czym powrócił do Szkocji. Jego siostry pogrążone w żałobie i coraz bardziej uwikłane w sprawy Niemiec, rozluźniły z nim kontakt. Niecałe dwa lata później księcia Filipa spotkała kolejna tragedia. Dwu i półroczna córka Cecylii, Joanna, zmarła na zapalenie opon mózgowych. Książę Filip nigdy nie pogodził się z tą tragedią. 

Po ślubie z Elżbietą II na brytyjskim dworze nie wypadało mu się spotykać ani nawet wspominać o powiązanych z nazistami siostrami. W jego małżeństwie z Elżbietą na szczęście szybko pojawiły się dzieci. Mówi się, że rodzinne życie pomogło mężowi królowej poradzić sobie z traumą z dzieciństwa. Niektóre źródła podają nawet, że to dlatego książę Filip faworyzował księżniczkę Annę, która jest jego jedyną córką, bowiem przypominała mu siostry, z którymi w młodości miał tak dobre relacje. 

W tym roku do rodzinnych tragedii dołączyła smutna wiadomość o śmierci księcia Edynburga... Zmarł w wieku 99 lat. 

CZYTAJ TEŻ: Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat. Pałac wydał oficjalne oświadczenie

książę Filip jako ojciec, królowa Elżbieta II dzieci
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.