Byli małżeństwem niemal 74 lata

Gabriela Czernecka 11 września 2022 18:34

Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem niemal 74 lata. Mąż monarchini zmarł w kwietniu ubiegłego roku. Królowa odeszła rok i 5 miesięcy po ukochanym. Jak wyglądał ich bajkowy ślub? Suknię ślubną, wtedy jeszcze księżniczki Elżbiety, szyło 250 kobiet. Aż do dnia ślubu nie było wiadomo, jak kreacja będzie wyglądać. Przypominamy kulisy tego wyjątkowego wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE: Znamy szczegóły pogrzebu królowej Elżbiety II. Monarchini spocznie w symbolicznym miejscu

Jak wyglądał ślub królowej Elżbiety II i księcia Filipa?

W 1947 roku Elżbieta była jeszcze księżniczką. Filipa Mountbattena poznała, gdy była jeszcze nastolatką. Pięć lat starszy przystojny oficer zrobił na niej ogromne wrażenie. „Mój wiking”, mówiła o nim. Jej związek z Filipem nie przypadł jednak do gustu rodzicom Elżbiety. Królewskiej parze, Jerzemu VI i Królowej Matce, nie odpowiadały bliskie relacje rodziny Filipa z nazistami, brak odpowiedniego wykształcenia i… obycia. Ostatecznie jednak para zaakceptowała wybranka córki, a król dał zgodę na jej małżeństwo. 

Zobacz: Nie mogła bez niego żyć, odeszła rok i 5 miesięcy po ukochanym. Oto historia miłości królowej Elżbiety II i księcia Filipa

Para zaręcza się, a rok później, 20 listopada 1947, roku staje na ślubnym kobiercu. Elżbieta ma wówczas zaledwie 21 lat.  Mówią sobie „tak” w Westsminster Abbey. Dla zmęczonych wojną i kryzysem Brytyjczyków ślub pary staje się wielkim wydarzeniem. Setki przyszłych panien młodych postanowiło wesprzeć przyszłą królową i… masowo wysyłało jej kupony na zakup sukni ślubnej. Wszystkie co do jednego zostały zwrócone, a Elżbietę ostatecznie wsparł w zakupie sukni brytyjski rząd. I było warto.

Historia sukni ślubnej królowej Elżbiety II

Suknię ślubną Elżbiety II szyło 350 kobiet przez siedem tygodni. Kreacja ozdobiona została 10 tysiącami perełek. Kreację zaprojektował Norman Harnell, który zainspirował się obrazem „Wiosna” Sandro Boticellego. Kreację wieńczył zjawiskowy czterometrowy welon w kolorze kości słoniowej. 

Co ciekawe, Elżbieta nie przymierzyła swojej sukni aż do dnia ślubu. Przedwczesna przymiarka według jednej z tradycji miałaby przynieść pannie młodej… pecha. Nie ma wątpliwości, że królowa tego dnia wyglądała zjawiskowo. Razem przeżyli niemal 74 lata. I choć miewali wzloty i upadki, do końca życia Filipa byli sobie bardzo bliscy. A po śmierci księcia królowa Elżbieta II nie rozstawała się z biżuterią, którą ją obdarowywał przez wszystkie lata małżeństwa. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z uroczystości zaślubin królowej Elżbiety II i księcia Filipa. 

1/6
Ślub królowej Elżbiety II i księcia FIlipa
Copyright @ Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
1/6

Zgodnie z tradycją w brytyjskiej rodzinie królewskiej, na sukni ślubnej królowej znalazł się kwiatowy haft, który reprezentował cztery narody Wielkiej Brytanii. Suknia w kolorze kości słoniowej z satyny, ozdobiona została około tysiącami białych pereł i szyta była srebrną nicią.

2/6
Ślub królowej Elżbiety II i księcia FIlipa
Copyright @PhotoQuest/Getty Images
2/6

Na ślub księżniczki Elżbiety i księcia Filipa zaproszonych zostało ponad dwa tysiące gości. Przyszłej królowej towarzyszyło tego dnia 8 druhen (w tym księżniczka Małgorzata ) oraz dwóch chłopców, a Mszę Św. poprowadził arcybiskup Canterbury i arcybiskup Yorku.

3/6
Ślub królowej Elżbiety II i księcia FIlipa
Copyright @Keystone/Getty Images
3/6

Królowa miała na sobie tego dnia coś pożyczonego. Mowa o spektakularnym diademie, który został wykonany dla jej babci Marii. Przy układaniu fryzury przyszłej królowej diadem pękł i fryzjer na szybko próbował go skleić. Diademowi towarzyszył czterometrowy welon.

4/6
Królowa Elżbieta II suknia ślubna
Copyright @ Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
4/6

Para otrzymała niemal trzy tysiące prezentów z całego świata i około dziesięciu tysięcy telegramów z gratulacjami. Cały świat cieszył się ze szczęścia młodej księżniczki. 

5/6
Ślub Elżbiety i księcia Filipa
Copyright @ Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
5/6

Bukiet ślubny Elżbiety składał się z trzech gatunków białych storczyków: Cattleya, Odontoglossum i Cypripedium. Nie zabrakło w nim także zgodnie z tradycją gałązek mirtu na wzór bukietu ślubnego Królowej Wiktorii.

6/6
Suknia ślubna królowej Elżbiety II
Copyright @Bert Hardy/Picture Post/Hulton Archive/Getty Images
6/6

Podobno niewiele brakowało, by książę Filip spóźnił się na własny ślub. Poprzedniego wieczoru odbył się jego wieczór kawalerski, który trwał do białego rana, a sam książę obudził się... z lekkim bólem głowy. 

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?