Zobaczcie archiwalne zdjęcia z uroczystości

Gabriela Czernecka 22 lutego 2022 14:38

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem niemal 74 lata. Rozdzieliła ich śmierć męża monarchini w kwietniu ubiegłego roku... Jak wyglądał ich bajkowy ślub? Suknię ślubną wtedy jeszcze księżniczki Elżbiety szyło 250 kobiet. Aż do dnia ślubu nie było wiadomo, jak kreacja będzie wyglądać. Przypominamy kulisy tego wyjątkowego wydarzenia.

Ślub królowej Elżbiety II i księcia Filipa

W 1947 roku Elżbieta była jeszcze księżniczką. Filipa Mountbattena poznała, gdy była jeszcze nastolatką. Pięć lat starszy przystojny oficer zrobił na niej ogromne wrażenie. „Mój wiking”, mówiła o nim. Jej związek z Filipem nie przypadł jednak do gustu rodzicom Elżbiety. Królewskiej parze, Jerzemu VI i Królowej Matce, nie odpowiadały bliskie relacje rodziny Filipa z nazistami, brak odpowiedniego wykształcenia i… obycia. Ostatecznie para zaakceptowała wybranka córki, a król dał zgodę na jej małżeństwo. 

Zobacz: Dziś obchodziliby 74. rocznicę ślubu... Oto mniej znane zdjęcia królowej Elżbiety II z księciem Filipem

Para zaręcza się, a rok później 20 listopada 1947 roku staje na ślubnym kobiercu. Elżbieta ma wówczas zaledwie 21 lat.  Para mówi sobie tak w Westsminster Abbey. Dla zmęczonych wojną i kryzysem Brytyjczyków ślub pary staje się wielkim wydarzeniem. Setki przyszłych panien młodych postanowiło wesprzeć przyszłą królową i… masowo wysyłało jej kupony na zakup sukni ślubnej. Wszystkie co do jednego zostały zwrócone, a Elżbietę ostatecznie wsparł w zakupie sukni brytyjski rząd. I było warto.

Suknia ślubna królowej Elżbiety II

Suknię ślubną Elżbiety II szyło 350 kobiet przez siedem tygodni. Kreacja ozdobiona została 10 tysiącami perełek. Kreację zaprojektował Norman Harnell, który ispirował się obrazem „Wiosna” Sandro Boticellego. Kreację kończył zjawiskowy czterometrowy welonw kolorze kości słoniowej. 

Co ciekawe, Elżbieta nie przymierzyła swojej sukni aż do dnia swojego ślubu. Przedwczesna przymiarka według jednej z tradycji, miałaby przynieść pannie młodej… pecha. Nie ma wątpliwości, że królowa tego dnia wyglądała zjawiskowo. Dziś książę Filip i królowa ELżbieta II świętowaliby 74. rocznicę ślubu. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z uroczystości!

Zobacz także: Niepokojące wieści o stanie zdrowia Elżbiety II. Zarażona covid-19 królowa odwołała spotkania online

1/6
Ślub królowej Elżbiety II i księcia FIlipa
Copyright @ Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
1/6

Zgodnie z tradycją w brytyjskiej rodzinie królewskiej, na sukni ślubnej królowej znalazł się kwiatowy haft, który reprezentował cztery narody Wielkiej Brytanii. Suknia w kolorze kości słoniowej z satyny, ozdobiona została około tysiącami białych pereł i szyta była srebrną nicią.

2/6
Ślub królowej Elżbiety II i księcia FIlipa
Copyright @PhotoQuest/Getty Images
2/6

Na ślub księżniczki Elżbiety i księcia Filipa zaproszonych zostało ponad dwa tysiące gości. Przyszłej królowej towarzyszyło tego dnia 8 druhen (w tym księżniczka Małgorzata ) oraz dwóch chłopców, a Mszę Św. poprowadził arcybiskup Canterbury i arcybiskup Yorku.

3/6
Ślub królowej Elżbiety II i księcia FIlipa
Copyright @Keystone/Getty Images
3/6

Królowa miała na sobie tego dnia coś pożyczonego. Mowa o spektakularnym diademie, który został wykonany dla jej babci Marii. Przy układaniu fryzury przyszłej królowej diadem pękł i fryzjer na szybko próbował go skleić. Diademowi towarzyszył czterometrowy welon.

4/6
Królowa Elżbieta II suknia ślubna
Copyright @ Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
4/6

Para otrzymała niemal trzy tysiące prezentów z całego świata i około dziesięciu tysięcy telegramów z gratulacjami. Cały świat cieszył się ze szczęścia młodej księżniczki. 

5/6
Ślub Elżbiety i księcia Filipa
Copyright @ Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
5/6

Bukiet ślubny Elżbiety składał się z trzech gatunków białych storczyków: Cattleya, Odontoglossum i Cypripedium. Nie zabrakło w nim także zgodnie z tradycją gałązek mirtu na wzór bukietu ślubnego Królowej Wiktorii.

6/6
Suknia ślubna królowej Elżbiety II
Copyright @Bert Hardy/Picture Post/Hulton Archive/Getty Images
6/6

Podobno niewiele brakowało, by książę Filip spóźnił się na własny ślub. Poprzedniego wieczoru odbył się jego wieczór kawalerski, który trwał do białego rana, a sam książę obudził się... z lekkim bólem głowy. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.