Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Dan Kitwood - WPA Pool /Getty Images
Pożegnanie

Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie żyje. Cały świat żegna brytyjską monarchinię

Najważniejsi politycy wydali oświadczenia

Marcjanna Maryszewska 8 września 2022 21:45
Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Dan Kitwood - WPA Pool /Getty Images

Królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II nie żyje. Od rana cały świat z niepokojem śledził kolejne doniesienia na temat stanu zdrowia monarchini. Wymagała stałej opieki lekarzy. Informacja o jej śmierci pojawiła się 8 września po godzinie 19. polskiego czasu na Twitterze brytyjskiej rodziny królewskiej

Królowa Elżbieta II nie żyje. Miała 96 lat

Brytyjska rodzina królewska poinformowała o śmierci królowej Elżbiety II za pośrednictwem mediów społecznościowych. Monarchini odeszła w czwartkowe popołudnie 8 września 2022 roku. Ostatnie chwile spędziła w swojej posiadłości w Balmoral w otoczeniu najbliższych.

„Królowa zmarła spokojnie w posiadłości Balmoral dziś po południu. Król i Królowa małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro powrócą do Londynu” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Cały kraj pogrążył się w żałobie po najdłużej panującej monarchini. Poddani z Wielkiej Brytanii do ostatniej chwili wierzyli, że królowa Elżbieta II wkrótce wróci do zdrowia... 

Świat żegna królową Elżbietę II

Prezydent Polski Andrzej Duda pożegnał Elżbietę II. We wpisie podkreślił, że cała Polska zachowa w sobie pamięć o królowej, która nadała Wielkiej Brytanii jej świetność. Udał się również do Ambasady Wielkiej Brytanii w Dakarze, aby uroczyście złożyć kwiaty przy portrecie monarchini.

„Najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci jest ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Zostanie zapamiętana w Polsce i na całym świecie".

Emmanuel Macron, prezydent Francji zamieścił zdjęcie królowej w swoich mediach społecznościowych ku uczczeniu jej pamięci. Joe Biden wystosował natomiast długie oświadczenie w związku ze śmiercią brytyjskiej monarchini.

„Była pierwszą Brytyjską monarchą, z którą ludzie na całym świecie mogli poczuć osobistą i bezpośrednią więź - bez względu na to, czy słyszeli ją w radiu jako młodą księżniczkę przemawiającą do dzieci w Wielkiej Brytanii, czy gromadzili się wokół swoich telewizorów na jej koronację lub oglądali na swoich telefonach jej ostatnią przemowę bożonarodzeniową lub Platynowy Jubileusz. Ona z kolei poświęciła im całe życie" - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych, przekazując kondolencje najbliższym królowej oraz wyrażając nadzieję na kontynuację pozytywnych relacji z nowym królem oraz królową małżonką.

Swoje kondolencje złożył również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Z głębokim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu narodu Ukrainy składamy szczere kondolencje rodzinie królewskiej, całemu Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z tą niepowetowaną stratą. Nasze myśli i modlitwy są z wami" - czytamy na jego Twitterze.

„Królowa Elżbieta II była skałą, na której współczesna Wielka Brytanię została zbudowana. Pod jej rządami nasz kraj rozwinął się i rozkwitł. Wielka Brytania jest dziś tak wspaniałym krajem, jakim jest, dzięki niej" - mówiła z kolei brytyjska premier Liz Truss w przemówieniu, które wygłosiła na Downing Street.

Hołd monarchini oddał również Donald Tusk. „Dziś żegnamy królową Wielkiej Brytanii i bardzo odważną kobietę" - czytamy na jego Instagramie.  

Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Chris Jackson - WPA Pool/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.