KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Kim była matka księcia Filipa? Oto nieznana historia trudnego życia teściowej Elżbiety II 

Poznajcie bliżej Alicję Battenbarg – bohaterkę „The Crown”

Gabriela Czernecka 28 grudnia 2019 17:50

Matka księcia Filipa to jedna z najbardziej fascynujących postaci. Była zamknięta w szpitalu psychiatrycznych i przeżyła eksperymenty Zygmunta Freuda. Narażając siebie, ratowała Żydów przed egzekucjami nazistów i stała się jedną z największych bohaterek II wojny światowej. Wraz z wiekiem stawała się ekscentryczna. Pod koniec życia została zakonnicą. Poznajcie bliżej matkę księcia Filipa!

Alicja Battenbarg - kim była matka księcia Filipa?

Alicja Battenbarg przyszła na świat w 1885 roku na zamku w Windsorze i od samego początku wychowywano ją na prawdziwą księżniczkę. Choć urodziła się głucha, potrafiła mówić wyraźnie i szybko nauczyła się czytać z ruchu ust. W ten sposób nauczyła się niemieckiego, francuskiego, potem greckiego. Podczas koronacji króla Edwarda VII w 1902 roku, zakochała się w księciu Andrzeju, młodszym synu króla Grecji. Rok później stanęła z nim na ślubnym kobiercu, dzięki czemu stał się on jednym z potencjalnych dziedziców brytyjskiego tronu.

Co ciekawe, na przyjęciu przedślubnym pojawił się sam król Edward VII, który powiedział, że „żaden tron w Europie nie jest za dobry dla Alicji”. Na ślubie pary pojawiły się największe osobistości ze świata europejskich rodów królewskich. Jak czytamy w książce Mój mąż i ja: „Powiedziała „nie” zamiast „tak”, gdy padło pytanie, czy bierze ślub z własnej woli, a potem „tak” zamiast „nie”, gdy spytano, czy obiecała swoją rękę innemu. Chociaż umiała czytać z ruchu warg, w tym wypadku miała trudności z powodu bogatego zarostu prawosławnego księdza”.

W 1905 roku na świat przyszła pierwsza córka książęcej pary, Małgorzata. Kolejno do 1914 roku urodziły się Teodora, Cecylia i Zofia. Chwilę później stosunki Alicji z mężem zaczęły się pogarszać. On zajmował się sprawami wojska, ona coraz częściej poświęcała swój czas sprawom duchowym. On walczył, a ona zajmowała się rannymi. Siedem lat później na świecie pojawił się książę Filip. „Lekarz rodzinny uznał, że stół w sali jadalnej jest najlepszym miejscem na poród”. Gdy Filip miał zaledwie osiemnaście miesięcy, małżeństwo zmuszone było uciekać z kraju, brytyjskim statkiem dostali do Francji. Tam księżna Alicja w pełni poświęciła się zgłębianiu życia duchowego.

Alicja Battenbarg zakonnicą

Dołączyła do ortodoksyjnego kościoła prawosławnego i chwilę później zaczęła twierdzić, że... słyszy głos Boga. Wielokrotnie powtarzała, że rozmawia z Jezusem, z którym: „łączy ją psychiczny i fizyczny związek”. W 1930 roku przeżyła załamanie nerwowe, zdiagnozowano u niej schizofrenię paranoidalną. „W jej przypadku zamiast psychoterapii i analizowania wydarzeń z dzieciństwa słynny lekarz zalecił brutalne naświetlanie jajników w celu przyspieszenia menopauzy. Niewiele to pomogło. Alicja przez wiele miesięcy była przetrzymywana wbrew swojej woli w zakładzie psychiatrycznym”, pisze Marek Rybarczyk w książce Elżbieta II. O czym nie mówi królowa.

Wielokrotnie próbowała uciec z zakładu, co udało się jej dopiero po dwóch latach. W najgorszej sytuacji był jednak książę Filip, którego pozostawiono samemu sobie. Nie miał ani ojca, ani matki - żył u krewnych, a jego wychowywaniem zajął się lord Louis Mountbatten. „Kiedy w miarę doszła do siebie, wróciła do Aten i założyła własny prawosławny zakon kontemplacyjny – Chrześcijańskie Zgromadzenie Sióstr pod wezwaniem świętych Marty i Marii. O Filipie niemal zapomniała. Do piętnastego roku życia nie wysłała mu nawet jednej kartki na urodziny. Czuł się tak, jakby nie miał matki – do dziś niechętnie o niej rozmawia”, czytamy w książce Rybarczyka. 

„Przed ślubem Elżbiety i Filipa w 1947 roku nalegała, aby pozwolono jej wystąpić w opactwie westminsterskim w habicie. Po interwencji królowej Elżbiety (matki Elżbiety II) Filipowi udało się odwieść księżną od tego pomysłu. Teściowa przyszłej królowej założyła w końcu skromną kremową suknię”, pisze. W 1967 roku, po wojskowym zamachu stanu w Grecji, Alicja przyjechała do Londynu i zamieszkała w pałacu Buckingham.

Jak podaje Rybarczyk, dumnie paradowała po długich korytarzach pałacowych „jej nadejście zwiastował kaszel (kopciła jak lokomotywa)”. Uwielbiała drażnić swojego syna (ponadczterdziestoletniego już) Filipa, do którego zwracała się dziecięcym przezwiskiem Bubbkins. Mimo to, synowie Elżbiety II, Andrzej i Edward, uwielbiali wymykać się do jej pokoju na wspólne gry i zabawy. Podobno jedyną osobą, która się jej śmiertelnie bała był...  Louis Mountbatten.

Alicja Battenbarg zmarła w 1969 roku. Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie pośmiertnie przyznał jej medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jej zwłoki ekshumowano i pochowano ją, dwadzieścia lat po śmierci, w Jerozolimie, zgodnie z jej ostatnią wolą. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.