Wywarł na czwórkę swoich dzieci ogromny wpływ...

Gabriela Czernecka 6 października 2021 11:16

Książę Filip odszedł 9. kwietnia 2021 roku. Mąż królowej Elżbiety II nie dożył swoich setnych urodzin... Jakim był ojcem? Mówi się, że to on wychowywał czwórkę dzieci, gdy królowa pełniła swoje obowiązki. Zadanie oczywiście ułatwiała mu obecność pełnoetatowych opiekunek, ale to w głównej mierze przyczynił się do tego, jakimi dziś są ludźmi. Był surowy, a może pobłażliwy? Sprawdzamy, jakim ojcem był dla Edwarda, Andrzeja, Anny i Karola książę Filip. Jego relacja z każdym dzieckiem była inna i na swój sposób wyjątkowa...

Książę Filip jako ojciec

Dzieci królowej Elżbiety II i księcia Filipa, szczególnie pierwsza dwójka - książę Karol i księżniczka Anna - nie zaznały zbytnio rodzinnej atmosfery. Gdy księżniczka Elżbieta została koronowana na królową Wielkiej Brytanii, Karol miał zaledwie pięć, a księżniczka Anna trzy latka. Zapewne nie pamiętają tej podniosłej atmosfery, ale ten dzień na zawsze odmienił ich życie. Od tamtej pory ich matka coraz więcej czasu poświęcała monarchii. Książę Filip, który musiał pożegnać się z karierą w marynarce wojennej, w pełni poświęcił się więc wychowywaniu dzieci. 

Zobacz także: Nie ma tytułu króla i był zaręczony z inną. Oto 5 ciekawostek o mężu królowej Elżbiety II

W serialu The Crown pokazano Filipa jako dość surowego ojca, który zawsze ma ostatnie zdanie. Nie boi się również stanowczo przeciwstawić królowej. Mówi się, że przez nieobecność żony często sam musiał się wszystkim zajmować, więc gdy dochodziło między nimi do kłótni, wyżywał się na dzieciach. Brytyjskie serwisy rozpisywały się o tym, że książę Filip często na nie krzyczał i wymierzał kary. W pewnym sensie próbował zastąpić im oboje rodziców, co nie było łatwe. Po narodzinach kolejnej dwójki dzieci - Andrzeja i Edwarda, królowa stała się bardziej obecna w wychowaniu dzieci. 

Z pewnością zadanie ułatwiała parze pełnoetatowa opiekunka, której zadaniem była nie tylko opieka nad dziećmi. Każda niania, którą zatrudniono na dworze, musiała ukończyć prestiżową szkołę Norland College. Obowiązywała ją oczywiście pełna dyskrecja, musiała nauczyć się sztuk walki i posiąść umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. A jak wyglądała relacja księcia Filipa z dziećmi?

Dzieci księcia Filipa książę Karol - relacja 

Filip szybko zaczął być przedstawiany jako mąż królowej, więc jego autorytet jako oficera marynarki wojennej zaczynał tracić na wartości. Mąż królowej postanowił więc, że jego pierwszy syn, książę Karol, pójdzie jego śladem. Dzieciństwo księcia Karola nie było więc łatwe. Był bardzo wrażliwym i nieśmiałym chłopcem. Książę Filip próbował zachęcać syna do zabaw na świeżym powietrzu, do uprawiania sportów, chciał, by poszedł w jego ślady, ale Karol okazał się jego kompletnym przeciwieństwem. Nie interesował się sportem, za to miłował się w sztuce i muzyce. Odmienne upodobania sprawiły, że nie było im łatwo się porozumieć. 

Zobacz również: Elżbieta II wraca do posiadłości Balmoral. To pierwsze wakacje królowej bez księcia Filipa...

W tym czasie zdecydowano, że królowa i jej dzieci nie przyjmą jego nazwiska, odmówiono Filipowi dostępu do dokumentów rządowych i od tamtej pory wymagano od niego, by chodził dwa kroki za żoną. To sprawiło, że czuł się sfrustrowany. Jeden z biografów pisze, że ograniczona rola księcia Filipa w kwestiach monarchii oznaczała, że otrzymał on pełną władzę nad edukacją swoich dzieci. Książę Edynburga postanowił więc wysłać syna do szkoły w Szkocji, która słynie z dyscypliny i która nauczy go siły charakteru. Mówiono, że królowa zapytana o to, czy podoba jej się serial The Crown, w głównej mierze była zadowolona z tego, jak ją przedstawiono, ale sama przyznała, że informacja o zmuszeniu Karola do pójścia do tej szkoły była kłamstwem. 

Dzieci księcia Filipa księżniczka Anna - relacja

Jedyna córka królowej i księcia Filipa w przeciwieństwie do Karola od samego początku była oczkiem w głowie swojego taty. Księżniczka Anna odziedziczyła wiele jego cech, szybko ujawniając swoją miłość do sportu i poświęcając niemal całe swoje życie reprezentowaniu rodziny królewskiej. „Zawsze lepiej się bawił z Anną. Karol jest bardziej podobny do królowej, podczas gdy Anna jest bardziej podobna do Filipa”, wyznała Eileen Parker, żona Mike’a Parkera (przyjaciela księcia Filipa) w rozmowie z Daily Mail. Nikogo to jednak nie dziwi, skoro w dniu jej narodzin - 15 sierpnia 1950 roku - Filip został awansowany do stopnia komandora podporucznika w marynarce królewskiej. Podobno tuż po narodzinach córki książę Filip powiedział „to najsłodsza dziewczyna”.

Dzieci księcia Filipa: książę Andrzej i książę Edward

Książę Andrzej jest trzecim dzieckiem królowej Elżbiety II i księcia FIlipa. Urodził się w 1960 roku, a między nim a księciem Karolem jest 12 lat różnicy. Zanim więc urodził się książę Andrzej, Elżbieta była już na tronie od ośmiu lat! Jak zauważa historyk Robert Lacy, „wraz z biegiem czasu Elżbieta stała się cieplejsza i... bardziej elastyczna”. Zrezygnowała z części królewskich obowiązków, by móc więcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi. Dzieciństwo Andrzeja i Edwarda było więc czasem, który z pewnością wspominają lepiej niż Karol i Anna. 

Na początku lat sześćdziesiątych królowa nawet zdecydowała, że wypełniła swój obowiązek wobec kraju i przez 18 miesięcy miała tzw. wolne od pracy, by cieszyć się rodziną, przede wszystkim książętami Andrzejem i Edwardem. Bardzo często na materiałach kręconych w latach 60. faktycznie pokazuje się na wakacjach w Balmoral, w Szkocji, z siedmiomiesięcznym księciem Andrzejem, którego dziś nazywa się jej ulubieńcem. Książęta zawsze bardzo ciepło wypowiadają się o swojej matce. 

Relacja Andrzeja z ojcem od samego początku była dość prosta. Książę Filip spędzał sporo czasu ze starszymi dziećmi, z Andrzejem miał więc dobre kontakty, ale biografowie otwarcie piszą, że w głównej mierze był on ulubieńcem królowej.

Zobacz także: Oto mroczne sekrety małżeństwa Elżbiety II i księcia Filipa. Z kim zdradzał królową?

Hrabia Edward jest najmłodszym synem księcia Filipa. Chłopiec już przy narodzinach przeszedł do historii - stał się pierwszym dzieckiem, a książę Filip pierwszym ojcem królewskim we współczesnej historii, który był obecny przy narodzinach dziecka. Od małego Edward interesował się sportem i... aktorstwem. Media wielokrotnie komentowały brak zainteresowania płcią przeciwną z jego strony. Podobno to właśnie książę Filip uparł się, by wysłać księcia Edwarda do wojska - przypomnijmy, że ten wielokrotnie wspominał, że ten czas był najtrudniejszym w jego życiu.

Z młodszymi synami książę Filip miał jednak dobrą relację. Często czytał im bajki na dobranoc i podobno… ganiał ich po pałacu. Chociaż wiadomo, że był szorstki w obejściu, to podobno robił, co mógł, by dzieciństwo jego dzieci wyglądało kompletnie inaczej od tego, czego on sam doświadczył.

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia księcia Filipa z dziećmi.  

1/7
Królowa Elżbieta II jako matka
Copyright @East News
1/7

Królowa Elżbieta II i książę Filip na zdjęciu z czwórką swoich dzieci: księciem Andrzejem, księciem Edwardem, księżniczką Anną i księciem Karolem.

2/7
Królowa Elżbieta II jako matka
Copyright @Facebook @royal family
2/7

Królowa Elżbieta II i książę Filip na zdjęciu z księciem Karolem i księżniczką Anną

3/7
Królowa Elżbieta II, książę Filip
Copyright @East News
3/7

Wokół wózka z rocznym księciem Edwardem skupieni (od lewej): księżniczka Anna, królowa Elżbieta II, książę Karol, książę Filip i książę Andrzej. Kwiecień 1965 roku, posiadłość Frogmore.

4/7
Królowa Elżbieta II, książę Filip
Copyright @East News
4/7

Kolacja u księcia Karola i księżnej Kamili z okazji diamentowej, czyli 60. rocznicy ślubu królewskiej pary. Rok 2007.

5/7
Książę Filip dzieci, książę karol
Copyright @Getty Images
5/7

Książę Karol na zdjęciu z księciem Filipem

6/7
Książę Filip dzieci, książę Edward
Copyright @Getty Images
6/7

Książę Filip i królowa Elżbieta II prezentują światu księcia Edwarda

7/7
Książę Filip dzieci, książę Andrzej
Copyright @Getty Images
7/7

Książę Filip z księciem Andrzejem

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.