księżna Meghan drugie dziecko
Fot. Dan Istitene - Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. Córka Meghan i Harry’ego namieszała w kolejce do brytyjskiego tronu

Wielu członków rodziny królewskiej nie jest zadowolonych...

Gabriela Czernecka 11 czerwca 2021 07:44
księżna Meghan drugie dziecko
Fot. Dan Istitene - Pool/Getty Images

Córka księcia Harry’ego i księżnej Meghan mocno namieszała! I nie chodzi tylko o to, jak rodzice postanowili dać jej na imię. Narodziny Lilibet przede wszystkim zmieniły kolejność w linii sukcesji brytyjskiego tronu. Kto wypadł z pierwszej dziesiątki? Oni nie są zadowoleni... Poznajcie szczegóły.

Narodziny Lilibet w atmosferze skandalu

Nie ma wątpliwości, że narodziny każdego dziecka w rodzinie królewskiej cieszą się ogromną popularnością. I dzieje się tak nawet, gdy rodzice potomka nie są już pełnoprawnymi członkami rodziny królewskiej. Właśnie tak jest w przypadku księżnej Meghan i księcia Harry’ego, którzy 4 czerwca po raz drugi zostali rodzicami. Tym razem parze urodziła się dziewczynka, której małżeństwo dało imiona Lilibet „Lili” Diana.

Zobacz: Meghan Markle urodziła córkę w wyjątkowym miejscu. Szpital w Kalifornii ma ciekawą historię

Choć Meghan zdecydowała się na poród domowy, to ostatecznie urodziła w szpitalu w Santa Barbara w Kalifornii. „Lili otrzymała imię po prababci, jej Wysokości Królowej, której pseudonimem jest Lilibet. Jej drugie imię, Diana, zostało wybrane na część ukochanej zmarłej babci, księżnej Walii’, podano w oficjalnym komunikacie. 

Narodziny córki Meghan i Harry'ego zmieniają linię sukcesji brytyjskiego tronu

Narodziny Lilibet do dziś są szeroko komentowane przez media na całym świecie. Przede wszystkim wszystkich zastanawia, czy książęca para Sussex konsultowała imię dla córki z samą królową czy jednak nie. Harry twierdzi, że monarchini wiedziała o jego wyborze, ale pałacowi przedstawiciele zaprzeczają, jakoby królowa wyraziła w tej sprawie swoje zdanie. Jak jest naprawdę? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Wiadomo jednak, że narodziny Lilibet mocno namieszały w rodzinie królewskiej. Chodzi o linię sukcesji brytyjskiego tronu. Bo choć Harry i Meghan pełnoprawnymi członkami rodziny Windsorów już nie są, to w żaden sposób nie wpływa to na miejsce ich dzieci w kolejce do brytyjskiego tronu.

Zobacz także: Wielka Brytania. Córka Meghan i Harry'ego nie jest księżniczką, ale ma szansę zostać królową. Dlaczego? Wyjaśniamy

Zasady dziedziczenia tronu są ściśle określone - najistotniejsza w kolejce do tronu jest oczywiście pierwsza dziesiątka. To właśnie oni mają największe szanse na to, by zasiąść na brytyjskim tronie po królowej Elżbiecie II. Pierwszy w kolejce jest syn królowej, książę Karol, następnie jego najstarszy syn,  książę William. Po Williamie kolejno trzecie, czwarte oraz piąte miejsce zajmują jego dzieci z księżną Kate, czyli: książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis. Na miejscu szóstym plasuje się książę Harry, któremu wciąż przysługuje miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Siódme miejsce należy do jego syna, Archiego, a ósme od niedawna do jego córeczki Lilibet

Narodziny córki Meghan i Harry’ego sprawiły, że z ósmego na dziewiąte miejsce spadł drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, książę Yorku Andrzej. Na dziesiątym miejscu znalazła się najstarsza córka księcia Andrzeja i księżnej Sarah, księżniczka Beatrice, która niebawem sama po raz pierwszy zostanie mamą.  Jedenaste miejsce należy obecnie do siostry Beatrice, księżniczki Eugenii, ale gdy Beatrice urodzi to jej dziecko zajmie miejsce jedenaste, a Eugenia zajmie dwunaste miejsce.

Zobacz również: Dwa obywatelstwa, piękne imiona i... Oto wszystko, co wiemy o dziecku Meghan i Harry’ego

Brytyjczycy nie mają wątpliwości, że o ile Beatrice i Eugenia cieszą się, że nie muszą już zmagać się z presją tego, że choć są w linii sukcesji, nigdy królowymi nie będą, to ich ojciec, książę Andrzej wręcz przeciwnie. W ostatnich latach nie ma zbyt dobrej sławy - jest uwikłany w skandal z udziałem milionera oskarżonego o handel nieletnimi, a sama królowa odebrała mu królewskie obowiązki i zakazała reprezentowania korony. Mimo to Andrzej wciąż chciałby wieść bardziej królewskie życie, a narodziny Lilibet mocno mu to utrudniły...  

 Poniżej lista sukcesji do brytyjskiego tronu pierwszych piętnastu miejsc

 1. Karol, książę Walii - najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa
 2. Wiliam, książę Cambridge - najstarszy syn księcia Karola i księżnej Diany
 3. książę George  - najstarszy syn księcia Williama i księżnej Kate
 4. Księżniczka Charlotte - jedyna córka księcia Williama i księżnej Kate
 5. Książę Louis - najmłodszy syn księcia Williama i księżnej Kate
 6. Harry, książę Sussex - młodszy syn księcia Karola i księżnej Diany
 7. Archie Mountbatten-Windsor - syn księcia Harry'ego i Meghan Markle
 8. Lilibet Diana Mountbatten-Windsor - córka księcia Harry'ego i Meghan Markle
 9. Andrzej, książę Yorku - drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa
 10. Księżniczka Beatrice z Yorku - najstarsza córka księcia Andrzeja i księżnej Sarah
 11. księżniczka Eugenia - młodsza córka księcia Andrzeja i księżnej Sarah
 12. August Brooksbank - syn księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka
 13. Edward, hrabia Wessex - najmłodszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa
 14. James, wicehrabia Severn - syn hrabiego Wessexa i hrabiny Wessex
 15. Louise Mountbatten-Windsor- córka hrabiego Wessexa i hrabiny Wessex

księżna Meghan, książę Harry córka
Fot. Dan Istitene - Pool/Getty Images)

księżna Meghan, książę Harry córka
Fot. Gareth Fuller-Pool/Getty Images)
 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.