księżna Meghan drugie dziecko
Fot. Dan Istitene - Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. Córka Meghan i Harry’ego namieszała w kolejce do brytyjskiego tronu

Wielu członków rodziny królewskiej nie jest zadowolonych...

Gabriela Czernecka 27 lipca 2021 09:35
księżna Meghan drugie dziecko
Fot. Dan Istitene - Pool/Getty Images

Córka księcia Harry’ego i księżnej Meghan mocno namieszała! Lilibet Diana zaraz po narodzinach powinna była trafić na listę następców tronu, ale jak zauważyli internauci, jeszcze kilka dni temu jej imienia nie było na oficjalnym portalu royalsów. Ta kwestia wzbudziła sporo kontrowersji, ale nie chodzi o to, że jej rodzice zrezygnowali z pełnienia obowiązków królewskich – taka decyzja nie wpływa na przyszłość dzieci Meghan i Harry’ego – tylko o to, dlaczego tak długo to trwało... Czy to wpływ niezadowolonych członków monarchii, którzy wypadli z pierwszej dziesiątki? W końcu nie jest tajemnicą, że narodziny Lilibet zmieniły kolejność w linii sukcesji brytyjskiego tronu. Poznajcie szczegóły!

Córka Meghan i Harry’ego na liście następców tronu

W mediach pojawia się coraz więcej doniesień o tym, że księżna Meghan i książę Harry planują królewskie chrzciny. Co prawda większość plotek sugeruje, że bliscy księcia Sussex nie są zadowoleni z ich pomysłów, jak na przykład z idei, aby Elżbieta II wysłała do Stanów Zjednoczonych specjalną szatę, na wypadek, gdyby rodzice Lilibet zdecydowali, że jej chrzest odbędzie się jednak w ich nowym domu. Podobno Meghan nie przyjęła odmowy zbyt dobrze, a nawet zagroziła, że ceremonia będzie prywatna i royalsi nie będą mieli na nią wstępu.

Zobacz też: Księżna Kate liczy na rozejm, Meghan nie daje jej szans. Tym razem chodzi o chrzciny Lilibet

Rzekomy konflikt interesuje licznych zwolenników brytyjskiej monarchii, ale zwrócili oni uwagę na jeszcze jeden szczegół, który – jak piszą w komentarzach – może wskazywać na to, że córka Sussexów rzeczywiście jest traktowana gorzej niż inne królewskie dzieci. Okazuje się, że Lilibet nie trafiła na listę następców tronu, która dostępna jest na oficjalnym portalu, a zazwyczaj przedstawiciele Pałacu pilnują takich rzeczy.

Jak podaje Daily Mail, stało się to dopiero po siedmiu tygodniach od narodzin dziewczynki, i dopiero po tym, kiedy na ten fakt zwrócili uwagę eksperci. Dla porównania, jej brat Archie znalazł się w zestawieniu już po dwóch tygodniach. Lilibet Diana Mountbatten-Windsor zajmuje ósme miejsce w kolejce do tronu.

Narodziny Lilibet w atmosferze skandalu

Narodziny każdego dziecka w rodzinie królewskiej cieszą się ogromną popularnością, i dzieje się tak nawet, wtedy, kiedy rodzice potomka nie są już pełnoprawnymi członkami rodziny królewskiej. Właśnie tak było w przypadku księżnej Meghan i księcia Harry’ego, którzy 4 czerwca po raz drugi zostali rodzicami. Tym razem parze urodziła się dziewczynka, której małżeństwo dało imiona Lilibet „Lili” Diana.

Zobacz: Meghan Markle urodziła córkę w wyjątkowym miejscu. Szpital w Kalifornii ma ciekawą historię

Choć Meghan zdecydowała się na poród domowy, to ostatecznie urodziła w szpitalu w Santa Barbara w Kalifornii. „Lili otrzymała imię po prababci, jej Wysokości Królowej, której pseudonimem jest Lilibet. Jej drugie imię, Diana, zostało wybrane na część ukochanej zmarłej babci, księżnej Walii’, podano w oficjalnym komunikacie.

Księżna Meghan i książę Harry z synem Archiem, 2019 rok

Meghan Markle i książę Harry po raz drugi zostali rodzicami
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images

Narodziny córki Meghan i Harry’ego zmieniają linię sukcesji brytyjskiego tronu

Narodziny Lilibet były szeroko komentowane przez media na całym świecie. Przede wszystkim padały pytania, czy książęca para Sussex konsultowała imię dla córki z samą królową czy jednak nie. Harry twierdzi, że monarchini wiedziała o jego wyborze, ale pałacowi przedstawiciele zaprzeczają, jakoby Elżbieta II wyraziła w tej sprawie swoje zdanie. Jak jest naprawdę? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy.

Wiadomo jednak, że narodziny Lilibet mocno namieszały w rodzinie królewskiej, a chodzi o linię sukcesji brytyjskiego tronu. Bo chociaż Harry i Meghan pełnoprawnymi członkami rodziny Windsorów już nie są, to w żaden sposób nie wpływa to na miejsce ich dzieci w kolejce do brytyjskiego tronu.

Zobacz także: Wielka Brytania. Córka Meghan i Harry’ego nie jest księżniczką, ale ma szansę zostać królową. Dlaczego? Wyjaśniamy

Zasady dziedziczenia tronu są ściśle określone – najistotniejsza w kolejce do tronu jest oczywiście pierwsza dziesiątka. To właśnie oni mają największe szanse na to, by zasiąść na brytyjskim tronie po Elżbiecie II.

Pierwszy w kolejce jest syn królowej, książę Karol, następnie jego starszy syn książę William. Po Williamie kolejno trzecie, czwarte oraz piąte miejsce, zajmują jego dzieci z księżną Kate – książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis. Na miejscu szóstym plasuje się Harry, któremu wciąż przysługuje miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Siódme miejsce należy do jego syna Archiego, a ósme do jego córki Lilibet.

Narodziny drugiej pociechy Meghan i Harry’ego sprawiły, że z ósmego na dziewiąte miejsce spadł drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, książę Yorku Andrzej. Na dziesiątym miejscu znalazła się najstarsza córka księcia Andrzeja i księżnej Sarah – księżniczka Beatrice. Jedenaste miejsce należy do jej siostry, księżniczki Eugenii, ale Beatrice spodziewa się pierwszego dziecka, które po narodzinach zajmie miejsce jedenaste, a Eugenia spadnie na dwunaste.

Zobacz również: Dwa obywatelstwa, piękne imiona i... Oto wszystko, co wiemy o dziecku Meghan i Harry’ego

Brytyjczycy nie mają wątpliwości, że o ile Beatrice i Eugenia cieszą się, że nie muszą już zmagać się z presją tego, że choć są w linii sukcesji, nigdy królowymi nie będą, to ich ojciec, książę Andrzej wręcz przeciwnie. W ostatnich latach nie ma zbyt dobrej sławy – jest uwikłany w skandal z udziałem milionera oskarżonego o handel nieletnimi, a sama królowa pozbawiła go obowiązków i zakazała reprezentowania korony. Mimo to, Andrzej wciąż chciałby wieść bardziej królewskie życie, a narodziny Lilibet mocno mu to utrudniły...  

Poniżej lista sukcesji do brytyjskiego tronu pierwszych piętnastu miejsc:

 1. Karol, książę Walii - najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa
 2. Wiliam, książę Cambridge - najstarszy syn księcia Karola i księżnej Diany
 3. książę George - najstarszy syn księcia Williama i księżnej Kate
 4. Księżniczka Charlotte - jedyna córka księcia Williama i księżnej Kate
 5. Książę Louis - najmłodszy syn księcia Williama i księżnej Kate
 6. Harry, książę Sussex - młodszy syn księcia Karola i księżnej Diany
 7. Archie Mountbatten-Windsor - syn księcia Harry’ego i Meghan Markle
 8. Lilibet Diana Mountbatten-Windsor - córka księcia Harry’ego i Meghan Markle
 9. Andrzej, książę Yorku - drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa
 10. Księżniczka Beatrice z Yorku - najstarsza córka księcia Andrzeja i księżnej Sarah
 11. księżniczka Eugenia - młodsza córka księcia Andrzeja i księżnej Sarah
 12. August Brooksbank - syn księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka
 13. Edward, hrabia Wessex - najmłodszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa
 14. James, wicehrabia Severn - syn hrabiego Wessexa i hrabiny Wessex
 15. Louise Mountbatten-Windsor- córka hrabiego Wessexa i hrabiny Wessex

księżna Meghan, książę Harry córka
Fot. Dan Istitene - Pool/Getty Images)

księżna Meghan, książę Harry córka
Fot. Gareth Fuller-Pool/Getty Images)
 

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?