Oto lista 10 członków brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy znajdują się w kolejce do przejęcia korony

Gabriela Czernecka 8 września 2022 20:05

Królowa Elżbieta II nie żyje. Pałac Buckingham w oficjalnym komunikacie przekazał, że monarchini odeszła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. „Królowa odeszła w spokoju dzisiejszego popołudnia. Król oraz Królowa zostaną w Balmoral i wrócą do Londynu jutro”, poinformowano. Koronę, zgodnie z sukcesją, przejął najstarszy syn książę Karol, choć mówiło się, że może zrzec się tronu na rzecz księcia Williama. Kto jest następny w kolejce do brytyjskiego tronu? 

Królowa Elżbieta II nie żyje. Linia sukcesji do brytyjskiego tronu. Pierwsze słowa nowego króla Karola III

Królowa Elżbieta II, miała zaledwie 26 lat, kiedy wstąpiła na tron. Była najdłużej panująca monarchinią w historii. Władzę sprawowała przez 70 lat.

Monarchia brytyjska jest dziedziczna, tak więc oczywiste było, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa był książę Karol. Raz na jakiś czas media wspominały o tym, że może (ze względu na swój zaawansowany wiek i chęć życia w cieniu) zrzec się tronu na rzecz księcia Williama. Książę Karol najchętniej zająłby się swoją największa pasją, jaką jest rolnictwo ekologiczne, ale bardzo wątpliwe było, by czekając tak długo na swoją kolej, ostatecznie zrezygnował. Co ciekawe, książę Karol ma trójkę rodzeństwa - księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i hrabiego Edwarda, jednak to jego dzieci, czyli książę William i książę Harry, mają pierwszeństwo w linii sukcesji. Następców w kolejce do brytyjskiego tronu Windsorów jest niemal 6 tysięcy!

Po śmierci królowej Elżbiety II książę Karol wydał oficjalne oświadczenie. „Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana”, napisał.

Sprawdź też: Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie żyje. Cały świat żegna brytyjską monarchinię

Sprawdź też: Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie żyje. Najdłużej panująca monarchini na świecie miała 96 lat

Królowa Elżbieta II ciekawostki

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że w 2011 roku wprowadzono zmianę do królewskiej kolejki. Do tego czasu pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu, a kobieta mogła zasiąść na tronie tylko i wyłącznie gdy król miał same córki. W taki właśnie sposób Elżbieta II zasiadła na tronie. Zmianę wprowadzono dopiero w 2011 roku, tak więc nie obejmuje ona siostry księcia Karola, księżniczki Anny. Na tronie ma jednak okazję zasiąść księżniczka Charlotte, która urodziła się w 2015 roku. 

Kolejka do brytyjskiego tronu

Nikt z królewskiej rodziny nie chce być królem lub królową” – powiedział książę Harry jakiś czas temu w wywiadzie dla Newsweeka. On sam zajmuje szóste miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu - po ojcu, księciu Karolu, bracie, księciu Williamie i trójce jego dzieci - George'u, Charlotte i Louisie. Wszyscy zastanawiali się jednak, czy Elżbieta II nie zdecyduje się usunąć Harry'ego z linii sukcesji, biorąc pod uwagę, że w styczniu 2020 roku zdecydował się zrezygnować z pełnienia królewskich obowiązków. Jak na razie, wciąż zajmuje miejsce w kolejce do tronu, ale przypomnijmy, że w 1936 roku z powodu miłości do rozwódki tronu zrzekł się król Edward VIII. Chciał wówczas poślubić Wallis Simpson, amerykankę i rozwódkę. Królem został więc ojciec królowej Elżbiety II, Jerzy VI. 

Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Zobaczcie w naszej Galerii 10 pierwszych pretendentów do władania monarchią brytyjską!

Więcej informacji o brytyjskiej rodzinie królewskiej znajdziecie TUTAJ>>

Czytaj też: Odeszła Elżbieta II. Jaka była prywatnie? Oto wszystkie tajemnice królowej...

1/10
Królowa Elżbieta II MT
Copyright @Getty Images
1/10
2/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Karol
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
2/10

Pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu był syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, książę Walii. 


 

3/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę William
Copyright @Instagram @kensingtonroyal/ @britishgq
3/10

Drugi tuż po księciu Karolu jest książę Wilhelm, potocznie nazywany Williamem (zostanie królem Wilhelmem V). Książę William jest synem księcia Karola i księżnej Diany. Jego oficjalnym tytułem jest „Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii”. 

4/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę George
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
4/10

Książę George i księżniczka Charlotte

 

Zgodnie z protokołem brytyjskiej sukcesji tronu, dzieci księcia Williama mają pierwszeństwo przed jego bratem, księciem Harrym (drugi syn księcia Karola). To sprawia, że książę George jest trzeci w kolejce do tronu, a jego siostra księżniczka Charlotte – czwarta. Przypomnijmy, że książę William w 2011 roku poślubił Kate Middleton, a owocem ich związku są książę George (urodzony w 2013 roku) oraz księżniczka Charlotte (urodzona w 2015 roku). 

 

Książę George od samego początku rozkochał w sobie ludzi na całym świecie. Media za każdym razem rozpisują się o jego mimice - chłopiec nie krępuje się i chętnie wyraża niezadowolenie czy zachwyt, jak było to podczas wizyty w Polsce.

 

Więcej o wizycie księcia Williama i księżnej Kate przeczytacie TUTAJ>>
 

5/10
Brytyjska sukcesja tronu, księżniczka Charlotte
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
5/10

Księżniczka Charlotte urodziła się w 2015 roku. Szybko rozkochała sobie tłumy! Córka księcia Williama i księżnej Kate jest czwarta w kolejce do brytyjskiego tronu. Możliwość zasiadania na tronie zawdzięcza ustawie, która została wprowadzona w 2011 roku. 

6/10
Książę Karol i książę Louis, Platynowy Jubileusz, 5.06.2022
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
6/10

Książę Louis, czyli najmłodsze dziecko księżnej Kate i księcia Williama zajmuje piąte miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Chłopiec przyszedł na świat w 23 kwietnia 2018 roku.

7/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Harry
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
7/10

Książę Harry, a dokładniej Jego Królewska Wysokość Książę Henryk z Walii jest szóstym w kolejności kandydatem do tronu. Mimo rezygnacji z królewskich obowiązków w styczniu 2020 roku, wciąż zostaje pretendentem do królewskiego tronu. 

8/10
Archie Harrison Mountbatten-Windsor, chrzest Archiego oficjalne zdjęcie, księżna Meghan, książę Harry
Copyright @Rex Features/East News
8/10

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, czyli syn księcia Harry'ego i księżnej Meghan, choć nie ma królewskiego tytułu, zajmuje siódme miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Jego siostra, Lilibet Diana Mountbatten-Windsor zajmuje ósme miejsce.

9/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Andrzej
Copyright @East News
9/10

Na miejscu dziewiątym w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę Yorku, Andrzej. Jest młodszym bratem księcia Karola. Ciekawostką jest to, że w sukcesji do tronu wyprzedził starszą o 10 lat siostrę, księżniczkę Annę.

10/10
Brytyjska sukcesja tronu, księżniczka Beatrycze i księżniczka Eugenia
Copyright @East News
10/10

Księżniczka Beatrice i jej młodsza o dwa lata siostra, księżniczka Eugenia zajmują kolejno dziesiąte i dwunaste miejsce. Betrice i Eugenia są córkami księcia Andrzeja i Sary Ferguson (para rozwiodła się w 1996 r.).  Jedenaste miejsce należy do córki Beatrice, a trzynaste do syna Eugenii.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.