Oto pierwsza dziesiątka!

Gabriela Czernecka 24 czerwca 2020 16:55

Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Następców w kolejce do brytyjskiego tronu Windsorów jest niemal 6 tysięcy! Pierwszy do przejęcia tronu po Elżbiecie II jest książę Karol, choć mówi się, że może zrzec się tronu na rzecz syna, księcia Williama. Biorąc pod uwagę fakt, że książę Karol jak do tej pory jest najdłużej czekającym księciem na tron, informacja o jego zrzeczeniu się jest jak najbardziej prawdopodobna. Pałac Buckingham jak na razie nie potwierdza, ale i nie zaprzecza tym informacjom. Kto w takim razie jest w kolejce do brytyjskiego tronu? Poznajcie pierwszą dziesiątkę!

Elżbieta II następca tronu

Królowa Elżbieta II, miała zaledwie 26 lat, kiedy wstąpiła na tron. Obecnie jest najdłużej panująca monarchinią w historii  panuje od 1952 roku (!). Monarchia brytyjska jest dziedziczna, tak więc oczywiste jest, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa jest książę Karol. Raz na jakiś czas media wspominają o tym, że książę Karol może (ze względu na swój zaawansowany wiek i chęć życia w cieniu) zrzec się tronu na rzecz księcia Williama. Książę Karol najchętniej zająłby się swoją największa pasją, jaką jest rolnictwo ekologiczne, ale bardzo wątpliwe jest, by czekając tak długo na swoją kolej, ostatecznie zrezygnował. Co ciekawe, książę Karol ma trójkę rodzeństwa - księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda, jednak to jego dzieci, czyli książę William i książę Harry, mają pierwszeństwo w linii sukcesji brytyjskiego tronu. 

Królowa Elżbieta II ciekawostki

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że w 2011 roku wprowadzono zmianę do królewskiej kolejki. Do tego czasu pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu, a kobieta mogła zasiąść na tronie tylko i wyłącznie gdy król miał same córki. W taki właśnie sposób Elżbieta II zasiadła na tronie. Takie prawo obowiązuje od 2011 roku, tak więc nie obejmuje siostry księcia Karola, księżniczki Anny. Na tronie ma jednak okazję zasiąść księżniczka Charlotte, która urodziła się w 2015 roku. 

Kolejka do brytyjskiego tronu

Nikt z królewskiej rodziny nie chce być królem lub królową” – powiedział książę Harryw wywiadzie dla Newsweeka. On sam zajmuje szóste miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu - po ojcu, księciu Karolu, bracie, księciu Williamie i trójce jego dzieci - George'u, Charlotte i Louisie. Wszyscy zastanawiają się jednak, czy Elżbieta II nie zdecyduje się usunąć Harry'ego z lini sukcesji, biorąc pod uwagę, że w styczniu 2020 roku zdecydował się zrezygnować z pełnienia królewskich obowiązków. Jak na razie, wciąż zajmuje miejsce w kolejce do tronu, ale przypomnijmy, że w 1936 roku z powodu miłości do rozwódki tronu zrzekł się król Edward VIII. Chciał wówczas poślubić Wallis Simpson, amerykankę i rozwódkę. Królem został więc ojciec królowej Elżbiety II, Jerzy VI. 

Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Zobaczcie w naszej GALERII 10 pierwszych pretendentów do władania monarchią brytyjską!

Więcej informacji o brytyjskiej rodzinie królewskiej znajdziecie TUTAJ>>

1/10
Królowa Elżbieta II MT
Copyright @Getty Images
1/10

Królowa Elżbieta II, miała zaledwie 26 lat, kiedy wstąpiła na tron. Obecnie jest najdłużej panująca monarchinią w historii  panuje od 1952 roku (!). Monarchia brytyjska jest dziedziczna, tak więc oczywiste jest, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa jest książę Karol. To ogromna odpowiedzialność, bo brytyjski monarcha włada nie tylko Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także 15 innymi państwami należącymi do Wspólnoty Narodów. Królowa Elżbieta II pełni głównie funkcje reprezentacyjne i dyplomatyczne, ale do jej zadań należy także składanie wizyt zagranicznych czy podejmowanie szefów państwa. W linii sukcesji brytyjskiego tronu naliczono się prawie sześciu tysięcy następców! Zobaczcie, kto jest w pierwszej dziesiątce!

 

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

2/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Karol
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
2/10

Pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu jest syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, książę Walii. Do tej pory jest najstarszym i najdłużej czekającym następcą tronu w historii królestwa. Od niedawna mówi się, że książę Karol zastanawia się nad rezygnacją z przyjęcia tronu na rzecz swojego najstarszego syna, księcia Williama. Przypomnijmy, że książę Karol skupił na sobie uwagę mediów, gdy w 1996 roku rozwiódł się z księżną Dianą. Parę lat później, dokładnie w 2005 roku ożenił się z miłością swojego życia, Camillą Parker Bowles, o czym pisały media na całym świecie. Jeśli książę Karol zrzecze się tronu, następnym w kolejce jest książę William. 

 

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

 

3/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę William
Copyright @Instagram @kensingtonroyal/ @britishgq
3/10

Królowa Elżbieta II następca 

 

Drugi w kolejce do brytyjskiego tronu jest tuż po księciu Karolu, książę Wilhelm, potocznie nazywany Williamem. Co ciekawe, w wypadku śmierci księcia Karola przed królową Elżbietą II, William automatycznie stanie się następcą tronu i obejmie władzę po śmierci babci. Tym samym książę zostanie królem Wilhelmem V. Książę William jest synem księcia Karola i księżnej Diany. Jego oficjalnym tytułem jest „Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii”. Podobnie jak Diana i Karol, nie przepada za monarszą etykieta, ale ściśle jej przestrzega. Angażuje się w działalność społeczną i charytatywną, chętnie reprezentuje królową w zagranicznych podróżach, tak jak było to w przypadku podróży do Polski. 

 

Więcej o wizycie księcia Williama i księżnej Kate przeczytacie TUTAJ>>

4/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę George
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
4/10

Książę George i księżniczka Charlotte

 

Zgodnie z protokołem brytyjskiej sukcesji tronu, dzieci księcia Williama mają pierwszeństwo przed jego bratem, księciem Harrym (drugi syn księcia Karola). To sprawia, że książę George jest trzeci w kolejce do tronu, a jego siostra księżniczka Charlotte – czwarta. Przypomnijmy, że książę William w 2011 roku poślubił Kate Middleton, a owocem ich związku są książę George (urodzony w 2013 roku) oraz księżniczka Charlotte (urodzona w 2015 roku). 

 

Książę George od samego początku rozkochał w sobie ludzi na całym świecie. Media za każdym razem rozpisują się o jego mimice - chłopiec nie krępuje się i chętnie wyraża niezadowolenie czy zachwyt, jak było to podczas wizyty w Polsce.

 

Więcej o wizycie księcia Williama i księżnej Kate przeczytacie TUTAJ>>
 

5/10
Brytyjska sukcesja tronu, księżniczka Charlotte
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
5/10

Księżniczka Charlotte urodziła się w 2015 roku. Szybko rozkochała sobie tłumy! Córka księcia Williama i księżnej Kate jest czwarta w kolejce do brytyjskiego tronu. Możliwość zasiadania na tronie zawdzięcza ustawie, która została wprowadzona w 2011 roku. 

6/10
książę Louis
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
6/10

Książę Louis, czyli najmłodsze dziecko księżnej Kate i księcia Williama zajmuje piąte miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Chłopiec przyszedł na świat w 23 kwietnia 2018 roku.

7/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Harry
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
7/10

Książę Harry, a dokładniej Jego Królewska Wysokość Książę Henryk z Walii jest szóstym w kolejności kandydatem do tronu. Mimo rezygnacji z królewskich obowiązków w styczniu 2020 roku, wciąż zostaje pretendentem do królewskiego tronu. 

8/10
Archie Harrison Mountbatten-Windsor, chrzest Archiego oficjalne zdjęcie, księżna Meghan, książę Harry
Copyright @Rex Features/East News
8/10

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, czyli syn księcia Harry'ego i księżnej Meghan, choć nie ma królewskiego tytułu, zajmuje siódme miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu.

9/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Andrzej
Copyright @East News
9/10

Na miejscu ósmym w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę Yorku, Andrzej. Jest młodszym bratem księcia Karola. Ciekawostką jest to, że w sukcesji do tronu wyprzedził starszą o 10 lat siostrę, księżniczkę Annę.

10/10
Brytyjska sukcesja tronu, księżniczka Beatrycze i księżniczka Eugenia
Copyright @East News
10/10

Księżniczka Beatrycze i jej młodsza o dwa lata siostra, księżniczka Eugenia zajmują kolejno dziewiąte i dziesiąte miejsce. Beatrycze i Eugenia są córkami księcia Andrzeja (szósty w kolejce) i Sary Ferguson (para rozwiodła się w 1996 r.). Wnuczki królowej Elżbiety II zajmują się działalnością charytatywną. 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.