królowa Elżbieta II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Znamy szczegóły planu na wypadek śmierci Elżbiety II. Ile potrwa żałoba i kto ją ogłosi?

Plan dotyczy niemal każdej godziny po jej odejściu

Gabriela Czernecka 6 października 2018 15:55
królowa Elżbieta II
Fot. East News

Po śmierci Elżbiety II cały kraj pogrąży się w żałobie. Wielu wciąż nie wyobraża sobie monarchii bez niej, ale ten dzień kiedyś nadejdzie. Brytyjski dziennik The Guardian wyjawił kilka szczegółów dotyczących tajnego planu przygotowań w razie śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini skończyła w tym roku 92. urodziny, ale mimo swojego wieku, nadal jest aktywna publicznie i nie zamierza usuwać się w cień. Wielka Brytania gotowa jest jednak na każdą sytuację.

Śmierć Elżbiety II - tajny plan został ujawniony

Według gazety The Guardian niemal na każdą godzinę po odejściu królowej Elżbiety II podane są szczegółowe instrukcje, do jakich mają stosować się członkowie rodziny, media, a także wszystkie państwa, którymi włada królowa. Po pierwsze według większości scenariuszy, jakie przechowywane są w Buckingham Palace, zakłada się, że królowa Elżbieta II umrze w wyniku przewlekłej choroby. Jako pierwszy dowie się o tym osobisty sekretarz królowej, sir Christopher Geidt.

Jego zadaniem będzie poinformowanie o tym premiera. Aby uniknąć paniki i sensacji (zwłaszcza wśród pałacowych operatorów centrali telefonicznej), o śmierci monarchini poinformuje się słowami „Most London Bridge jest opuszczony”. Taki telefon zostanie wykonany do rządów krajów, w których Elżbieta II jest zwierzchnikiem i głową państwa. 

Co ciekawe, stacje telewizyjne w Wielkiej Brytanii również są przygotowane na wypadek tej tragedii i nieustannie prowadzą próby operacyjne, zamieniając jednak królową na „panią Robinson”. Podobno stacje radiowe co jakiś czas testują tzw. niebieskie światełko w studiu, które ma być symbolicznym powiadomieniem operatorów i dziennikarzy informacyjnych, którzy w tym momencie są na antenie. Po jego zapaleniu muzyka ma zmienić się na spokojniejszą, a po kilku minutach ma być podana informacja o śmierci królowej Elżbiety II. 

Śmierć Elżbiety II: ceremonia pogrzebowa

Według dziennika The Guardian ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II odbędzie się dziewięć dni po jej śmierci. Wcześniej nowy król objedzie cztery kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii i osobiście poinformuje o tragedii. W zależności od miejsca śmierci królowej Elżbiety II podaje się dwie możliwości przewiezienia jej ciała do sali tronowej Pałacu Buckingham.

Jedną z nich jest transport pociągiem wzdłuż wschodniego wybrzeża, a drugim transport samolotem o bocznym numerze 146. Plan opracowany został w najdrobniejszych szczegółach, wśród nich jest więc także przejazd lokomotywy, która ma oczyścić tory po milionach kwiatów, jakie z pewnością będą rzucać podwładni.

Już zaledwie w ciągu kilku godzin od śmierci królowej odbędzie się spotkanie parlamentu, który uczci jej pamięć. W ciągu 24 godzin dojdzie natomiast do oficjalnej proklamacji księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii, którego kandydaturę potwierdziła w kwietniu tego roku sama monarchini. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej i ludzie na całym świecie o tym, że królowa Elżbieta II nie żyje dowiedzą się dopiero po czterech godzinach! Wówczas Brytyjczyków czekać będzie dziesięć dni żałoby.

Według brytyjskiego dziennika Guardian przygotowania do śmierci królowej Elżbiety II rozpoczęto już w latach 60. ubiegłego wieku! Oczywiście plan, ze względu na rozwój architektoniczny i kulturowy Wielkiej Brytanii, jest co jakiś czas uaktualniany. Warto dodać, że podobne scenariusze przewidziane są w wypadku śmierci innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej.  

Ministrowie ze swoimi rolami po raz pierwszy zapoznali się w czerwcu tego roku. Było to spowodowane chwilową słabszą formą królowej. Przypomnijmy, że wówczas Elżbieta II po raz pierwszy nie pojawiła się na jednym z nabożeństw. Na szczęście jej stan zdrowia uległ poprawie, a po złym samopoczuciu królowej nie ma ani śladu!  

Królowa Elżbieta II
Fot. East News

Królowa Elżbieta II
Fot. East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.