królowa Elżbieta II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Znamy szczegóły planu na wypadek śmierci Elżbiety II. Ile potrwa żałoba i kto ją ogłosi?

Plan dotyczy niemal każdej godziny po jej odejściu

Gabriela Czernecka 6 października 2018 15:55
królowa Elżbieta II
Fot. East News

Po śmierci Elżbiety II cały kraj pogrąży się w żałobie. Wielu wciąż nie wyobraża sobie monarchii bez niej, ale ten dzień kiedyś nadejdzie. Brytyjski dziennik The Guardian wyjawił kilka szczegółów dotyczących tajnego planu przygotowań w razie śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini skończyła w tym roku 92. urodziny, ale mimo swojego wieku, nadal jest aktywna publicznie i nie zamierza usuwać się w cień. Wielka Brytania gotowa jest jednak na każdą sytuację.

Śmierć Elżbiety II - tajny plan został ujawniony

Według gazety The Guardian niemal na każdą godzinę po odejściu królowej Elżbiety II podane są szczegółowe instrukcje, do jakich mają stosować się członkowie rodziny, media, a także wszystkie państwa, którymi włada królowa. Po pierwsze według większości scenariuszy, jakie przechowywane są w Buckingham Palace, zakłada się, że królowa Elżbieta II umrze w wyniku przewlekłej choroby. Jako pierwszy dowie się o tym osobisty sekretarz królowej, sir Christopher Geidt.

Jego zadaniem będzie poinformowanie o tym premiera. Aby uniknąć paniki i sensacji (zwłaszcza wśród pałacowych operatorów centrali telefonicznej), o śmierci monarchini poinformuje się słowami „Most London Bridge jest opuszczony”. Taki telefon zostanie wykonany do rządów krajów, w których Elżbieta II jest zwierzchnikiem i głową państwa. 

Co ciekawe, stacje telewizyjne w Wielkiej Brytanii również są przygotowane na wypadek tej tragedii i nieustannie prowadzą próby operacyjne, zamieniając jednak królową na „panią Robinson”. Podobno stacje radiowe co jakiś czas testują tzw. niebieskie światełko w studiu, które ma być symbolicznym powiadomieniem operatorów i dziennikarzy informacyjnych, którzy w tym momencie są na antenie. Po jego zapaleniu muzyka ma zmienić się na spokojniejszą, a po kilku minutach ma być podana informacja o śmierci królowej Elżbiety II. 

Śmierć Elżbiety II: ceremonia pogrzebowa

Według dziennika The Guardian ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II odbędzie się dziewięć dni po jej śmierci. Wcześniej nowy król objedzie cztery kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii i osobiście poinformuje o tragedii. W zależności od miejsca śmierci królowej Elżbiety II podaje się dwie możliwości przewiezienia jej ciała do sali tronowej Pałacu Buckingham.

Jedną z nich jest transport pociągiem wzdłuż wschodniego wybrzeża, a drugim transport samolotem o bocznym numerze 146. Plan opracowany został w najdrobniejszych szczegółach, wśród nich jest więc także przejazd lokomotywy, która ma oczyścić tory po milionach kwiatów, jakie z pewnością będą rzucać podwładni.

Już zaledwie w ciągu kilku godzin od śmierci królowej odbędzie się spotkanie parlamentu, który uczci jej pamięć. W ciągu 24 godzin dojdzie natomiast do oficjalnej proklamacji księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii, którego kandydaturę potwierdziła w kwietniu tego roku sama monarchini. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej i ludzie na całym świecie o tym, że królowa Elżbieta II nie żyje dowiedzą się dopiero po czterech godzinach! Wówczas Brytyjczyków czekać będzie dziesięć dni żałoby.

Według brytyjskiego dziennika Guardian przygotowania do śmierci królowej Elżbiety II rozpoczęto już w latach 60. ubiegłego wieku! Oczywiście plan, ze względu na rozwój architektoniczny i kulturowy Wielkiej Brytanii, jest co jakiś czas uaktualniany. Warto dodać, że podobne scenariusze przewidziane są w wypadku śmierci innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej.  

Ministrowie ze swoimi rolami po raz pierwszy zapoznali się w czerwcu tego roku. Było to spowodowane chwilową słabszą formą królowej. Przypomnijmy, że wówczas Elżbieta II po raz pierwszy nie pojawiła się na jednym z nabożeństw. Na szczęście jej stan zdrowia uległ poprawie, a po złym samopoczuciu królowej nie ma ani śladu!  

Królowa Elżbieta II
Fot. East News

Królowa Elżbieta II
Fot. East News

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?