Franciszek
Fot. Getty Images
URODZINY

Dał Kościołowi nową energię. 80. urodziny obchodzi właśnie papież Franciszek

Damian Duda 17 grudnia 2016 09:15
Franciszek
Fot. Getty Images

Papież Franciszek bezdyskusyjnie zrewolucjonizował Kościół. Kiedy argentyński hierarcha zostawał następcą św. Piotra, nikt nie spodziewał się, że nowy papież będzie chciał tak dogłębnie zreformować Kurię Rzymską. Franciszek poświęca równie dużo uwagi osobom młodym jak i starszym i schorowanym. Kilka miesięcy po wyborze na biskupa Rzymu, nowy papież został „Człowiekiem Roku’’, tytuł przyznawany przez amerykański tygodnik „Time’’.

 

Zobacz też: Pierwsza miłość Franciszka. Właśnie ukazała się biografia papieża

Papież Franciszek – z Buenos Aires do Rzymu

Jorge Mario Bergoglio przyszedł na świat 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Był jednym z pięciorga dzieci w rodzinie włoskich emigrantów. Ojciec papieża – Mario – był pracownikiem kolei. Młody Jorge tuż po obronie dyplomu z chemii, w wieku 21 lat, wstąpił do seminarium, natomiast w marcu 1958 do zakonu Jezuitów. 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. Zaś w lutym 2001 roku, papież Jan Paweł II wyniósł argentyńskiego duchownego do godności kardynalskiej.

Osiemdziesiąte urodziny

17 grudnia papież Franciszek obchodzi osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji rano w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie zostanie odprawiona msza dla kardynałów, której przewodniczyć będzie Franciszek. Papież spotka się również z premierem Malty, Marie Louise Coleiro Preca.

 

Z tej okazji Watykan uruchomił stronę internetową, na której można złożyć papieżowi życzenia (PapiezFranciszek80@vatican.va).

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?