Franciszek
Fot. Getty Images
PREMIERA KSIĄŻKI

Pierwsza miłość Franciszka. Właśnie ukazała się biografia papieża

Damian Duda 16 grudnia 2016 14:15
Franciszek
Fot. Getty Images

Kiedy 13 marca 2013 roku podczas drugiego dnia konklawe na następcę świętego Piotra został wybrany argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, nikt nie spodziewał się, że wybór 77-letniego arcybiskupa Buenos Aires okaże się prawdziwą rewolucją dla Kościoła. Już w trakcie pierwszego oficjalnego wystąpienia, tuż po wyborze, papież ukazał się na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie w białej sutannie – bez bogato zdobionych szat, do których przyzwyczaili nas jego poprzednicy.

W pierwszej połowie listopada na półki księgarni w całej Polsce trafiła bardzo osobista, a zarazem bardzo odważna biografia papieża Franciszka.

Pierwsza miłość papieża

Książka „Franciszek. Życie i rewolucja’’ autorstwa Elisabetta Piqué zawiera również pikantne szczegóły z życia papieża. Prezentujemy fragment najnowszej biografii opisujący pierwszą miłość Franciszka.

„Łączyło nas to wszystko, co może łączyć w tym wieku. Spotykaliśmy się zawsze w barze przy Avellaneda i Segurola, gdzie grywaliśmy w bilard. W weekendy szturmowaliśmy któryś z domów, szliśmy potańczyć do klubu w dzielnicy Chacarita, bo było tam dużo młodych dziewcząt. Jorge miał dziewczynę z osiedla” – przypomina sobie.

Znana jest historia z dwunastoletnią Amalią Damonte, córką sąsiadów rodziny Bergoglio. Któregoś dnia Jorge wyznaje jej miłość i ostrzega, że jeśli go odrzuci, poświęci swoje życie Bogu. „Powiedział mi, że jeśli się ze mną nie ożeni, to zostanie księdzem. To były takie chłopięce zaloty, nic więcej. Na szczęście dla niego nie ożenił się ze mną i teraz jest papieżem” – wspomina dziś siedemdziesięciosześcioletnia Amalia Damonte, której uśmiech nie schodzi z twarzy. „Dał mi liścik, w którym narysował biały domek z czerwonym dachem i dopisał: »Kupię Ci taki domek, kiedy się pobierzemy«”. Sprawa zostaje zamknięta, ale wybucha rodzinno-sąsiedzki konflikt, kiedy rodzice „Julii z Flores” dowiadują się o liście miłosnym. Ojciec wpada w furię i zabrania im się widywać.  
 
Zaraz po tym, jak Bergoglio objął Stolicę Piotrową, ta urwana historia miłosna staje się newsem w wiadomościach i dziennikach na całym świecie. Nadal pozostaje jednak nieznana prawdziwa dziewczyna Bergoglia. Chodzi o poważniejszy związek z dziewczyną należącą do grupy znajomych, z którymi chodzili tańczyć.
Czemu się zakończył? „Odkryłem powołanie do kapłaństwa” – odpowiedział Bergoglio. Przyszły papież, który podobnie jak Jan Paweł II wstępuje do seminarium w dojrzalszym wieku, ma naturalny kontakt z
zaprzyjaźnionymi kobietami. Jedna z nich spowodowała nawet, że zaczął powątpiewać w swoje powołanie. „Gdy byłem w seminarium, urzekła mnie pewna dziewczyna poznana na ślubie wujka. Byłem pod wrażeniem jej urody, jej intelektu... I cóż, długi czas czułem się jak uderzony obuchem, ciągle się zastanawiałem – wyznaje Bergoglio. – Gdy po weselu wróciłem do seminarium, przez cały tydzień nie mogłem się modlić, ponieważ jak tylko zaczynałem, pojawiała mi się w głowie tamta dziewczyna. Musiałem rozważyć na nowo, jak postąpię. Byłem jeszcze wolny, bo dopiero studiowałem w seminarium; mogłem wrócić do domu i cześć. Musiałem jeszcze raz przemyśleć swój wybór. Wybrałem znowu drogę duchową
– albo raczej pozwoliłem się do niej wybrać”.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…