Papież Franciszek
Fot. Lisa Maree Williams/Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Franciszek przestanie być papieżem? „Powodem jego rezygnacji nie będzie wiek, ale...”

Wypowiedź jednego z watykanistów wywołała burzę!

Rafał Kowalski 30 sierpnia 2021 18:54
Papież Franciszek
Fot. Lisa Maree Williams/Getty Images

W połowie marca osiem lat temu grono kardynałów wybrało na kolejnego papieża argentyńskiego duchownego o nazwisku Bergoglio. 266. Ojciec Święty, a jednocześnie pierwszy pochodzący z Ameryki Południowej, szybko zaskarbił sobie sympatię wiernych. Franciszek – bo takie imię przyjął kardynał – od lat wiele mówi o tym, że Kościół powinien żyć skromnie, ale z większą otwartością na wiernych. Jak podała niedawno włoska prasa, koniec pontyfikatu papieża jest bliski, bo Franciszek myśli o ustąpieniu ze stanowiska.

Papież Franciszek odejście z Watykanu?

Gdy kilka dni temu włoski dziennik Libero Quotidiano opublikował tę wypowiedź, wszyscy obserwatorzy Kościoła Katolickiego i jego wierni doznali szoku. Zasugerowano bowiem, że papież Franciszek chce przestać pełnić swoją funkcję. „W grudniu skończy 85 lat, czyli będzie miał tyle, ile Benedykt XVI, gdy postanowił abdykować. Jednak powodem rezygnacji Bergoglio nie będzie wiek, ale jego stan zdrowia", pisał na łamach wspomnianego dziennika dziennikarz i watykanista Antonio Socci.

Ojciec Święty faktycznie podupadł ostatnio na zdrowiu na tyle, że trafił w końcu do jednego ze szpitali, gdzie lekarze wycięli mu duży kawałek jelita grubego. Tylko w ten sposób można było uratować jego zdrowie. Ponadto sugerowało się, że Franciszek myśli o ustąpieniu ze stanowiska, bo jego poprzednik Benedykt XVI udowodnił, że jest to proces możliwy do wykonania. Że pontyfikat nie musi kończyć się wraz ze śmiercią papieża.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻPapież Franciszek zadziwił internautów. Spodobało mu się zdjęcie... modelki erotycznej. Polubił jej półnagą fotografię na Instagramie

Papież Franciszek w szpitalu
Fot. EIDON/REPORTER

Czy informacje o abdykacji* papieża Francisza są prawdą?

Był marzec 2015 roku, gdy Franciszek wypowiedział się na temat przerwania pontyfikatu przez jego poprzednika. „"Sądzę, że Benedykt XVI otworzył drzwi. Ścieżka instytucjonalna jest otwarta. Dzisiaj papież emeryt nie jest dziwną rzeczą", opowiadał były kardynał, co pokazuje, że i tej drogi nie wyklucza w swoim przypadku.

CZYTAJ TEŻ: Słowa papieża Franciszka o seksie wywołały burzę! Ojciec Święty wytknął Kościołowi błąd. „To efekt złej interpretacji...”

Z drugiej jednak strony pojawiają się głosy, według których sprawa budzi więcej emocji, niż powinna. Całą sytuację kardynał Kazimierz Nycz nazwał pogłoskami. „Pogłoski o abdykacji papieża Franciszka to fakt medialny, nie przywiązywałbym do tego dużej wagi”, twierdził w rozmowie z reporterem Radia Zet. Metropolita warszawski jest jednak gotowy na każdy scenariusz. „Co papież zrobi, to jest jego sprawa. Tym bardziej, że jest to taka sytuacja, w której już poprzedni papież, Benedykt XVI, wybrał wiek emerytalny i zrezygnował. Myślę, że papież Franciszek wie, co ma zrobić”, podkreślił.

Dodajmy także, że w ostatnich dniach pojawiły się też inne zaskakujące doniesienia. Jak podał portal Il Sismografo rozważa się w Stolicy Apostolskiej uchwalenie prawa o tym, że w pewnym wieku Ojciec Święty będzie mógł przejść na emeryturę. Mówi się o 80-85 latach.

Co postanowi niemal 85-letni Franciszek i czy w ogóle myśli o wyjechaniu z Watykanu? Czekamy na zabranie przez niego głosu w tej sprawie.  

Papież Franciszek ustąpi?
Fot. Franco Origlia/Getty Images

*Wielu przedstawicieli Kościoła Katolickiego przekonuje, że czasownik abdykować nie powinien być używany w kontekście ustąpienia papieża za swojego stanowiska. „Jest to bowiem określenie ze świata polityki, dotyczące monarchów i innych panujących władców. Oznacza przedwczesne zrzeczenie się przez nich władzy i przysługujących z tego tytułu praw (od łacińskiego abdicatio). Termin ten ma silne konotacje polityczne i nie przystaje do urzędu papieża, którego władza nie ogranicza się do zarządzania Watykanem, ale wyraża się przede wszystkim w szczególnej funkcji religijnej i moralnej wynikającej z faktu, że jest on następcą św. Piotra i zastępcą Jezusa na ziemi”, twierdzi ks. Józef Naumowicz. Na portalu Opoka.org, który opublikował stanowisko duchownego dodano też, że żadne dokumenty kościelne nie zawierają w kontekście odejścia papieża ze sprawowanego stanowiska słowa abdykować.
 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.