Fot. Gałązka / AKPA
z życia gwiazd

Grał Jędrulę w Rodzinie zastępczej, potem zniknął. Tak dziś żyje Tomasz Dedek

Zmagał się z nowotworem, dziś jest gwiazdą Twittera

Marcjanna Maryszewska 10 czerwca 2022 19:08
Fot. Gałązka / AKPA

Joanna Trzepiecińska, która w „Rodzinie zastępczej” grała ekscentryczną Alutkę, ostatnio wróciła do telewizji. A co z jej serialowym partnerem, wcielającym się w nie mniej charakterystycznego Jędrulę, który zawsze był gotów poczęstować szklaneczką whisky? Tomasz Dedek w 2019 roku wyznał, że walczył ze złośliwym rakiem prostaty. Liczne terapie zmusiły go do wycofania się z życia publicznego na jakiś czas. Co dziś słychać u aktora? 

Tomasz Dedek. Za rolę Jędruli pokochała go cała Polska

Przez większość kojarzony głównie za sprawą swojego doskonałego występu w „Rodzinie zastępczej”. Serialowy Jędrula przyniósł aktorowi największy rozgłos, i ciężko się dziwić - bowiem Tomasz Dedek doskonale wcielił się w swoją postać, a razem z Alutką graną przez Joannę Trzepiecińską stworzyli niezapomniany duet.

Czytaj także: Mikołaj Radwan był gwiazdą serialu „Tata, a Marcin powiedział...”. Czym zajmuje się teraz?

Fot. Gałązka / AKPA
Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek jako Alutka i Jędrula na planie serialu „Rodzina zastępcza", 25 czerwca 2009

Fot. Gałązka / AKPA
Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek jako Alutka i Jędrula na planie serialu „Rodzina zastępcza", 25 czerwca 2009

Tomasz Dedek jednak ma na swoim koncie jeszcze wiele innych doskonałych ról, i za każdym razem udowadniał, że żadne aktorskie wyzwanie nie jest mu straszne. Mogliśmy oglądać go w licznych ekranizacjach, a w latach 90. zagrał wiele ról serialowych, do tej pory wspominany z sentymentem. Wystąpił choćby w polskim serialu „Złotopolscy” jako policjant i współpracownik Marcela, a w 2020 roku do kin wszedł film Patryka Vegi „Pętla”, w którym także mogliśmy oglądać Tomasza Dedka.

Należy również wspomnieć o jego rolach dubbingowych, bowiem i tutaj aktor wykazał się wielokrotnie w tytułach tj. „Chip i Dale: Brygada RR", „Polowanie na mysz" oraz sławnej ekranizacji „Rodziny Robinsonów". Nie tak dawno, bo w 2016, udzielił głosu Felixowi Grant w filmie familijnym „Jak zostać kotem”.

Tomasz Dedek. Życie prywatne i choroba

Aktor ożenił się z Magdaleną Soszyńską-Dedek, która nie jest związana z show-biznesem. Małżeństwo doczekało się wspólnie trójki dzieci - wychowali dwóch synów i córkę. Ich związek natomiast jest owiany w pewnym stopniu tajemnicą. Kilka lat temu krążyły plotki o rzekomym rozpadnięciu się ich wieloletniego związku, jednak żaden oficjalny komentarz na ten temat się nie pojawił. 

Czytaj także: „To była miłość od pierwszego wejrzenia”. Oto historia Bartosza Obuchowicza i Katarzyny Sobczyńskiej 

Fot. TRICOLORS/EAST NEWS
Tomasz Dedek z rodziną, 23.05.2010

Fot. Bartosz Krupa/East News
Tomasz Dedek, Magdalena Soszyńska-Dedek i Wawrzyniec Dedek, na planie programu telewizyjnego "Dzien Dobry TVN" 05.10.2019

W 2019 roku Tomasz Dedek wyznał, że przed laty zdiagnozowano u niego raka prostaty. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedział w „Dzień dobry TVN”. Nowotwór był bardzo złośliwy, a aktor musiał przejść operację, poddać się radioterapii, chemioterapii i przyjmować hormony. Nawet w tym trudnym czasie nie chciał zrezygnować z aktorstwa. W czasie chemioterapii grał w serialu „diagnoza, a pewnego razu nawet uciekł ze szpitala, aby zagrać w teatrze!

Gramy spektakl, Tomek przyjechał i mówi: "Patrzcie przez okno, czy nie ma policji, bo uciekłem ze szpitala". (...) Zagrał przedstawienie i natychmiast z powrotem jechał do szpitala” - wspominał w DDTVN aktor Rafał Rutkowski.

Tomasz Dedek. Udziela się na Twitterze, zagrał w teledysku rapera Maty… Jak wygląda dzisiaj?

Niewielu może zdawać sobie z tego sprawę, ale u Tomasza Dedka sporo się dzieje! 64-latek nie porzucił swojego ukochanego zajęcia, jakim jest aktorstwo, i dziś regularnie występuje w nowych produkcjach filmowych i telewizyjnych. Ostatnio aktora mogliśmy oglądać m.in. w serialu „Przyjaciółki”. Natomiast do bardziej kontrowersyjnych wystąpień aktora możemy zaliczyć jeden z teledysków rapera Maty. Aktor pojawił się w klipie do utworu „Szmata”.

Wokół aktora nie brakuje również kontrowersji ze względu na jego… profil na Twitterze. Bowiem Tomasz Dedek na swoim koncie dzieli się swoimi przemyśleniami na tematy polityczne i społeczne, a to wszystko okraszone licznymi przekleństwami, sarkazmem, bardzo specyficznym poczuciem humoru oraz pozbawionym znaków interpunkcyjnych sposobem komunikacji.

Duże emocje wzbudził jego wpis z ubiegłego roku, kiedy to aktor w typowy dla siebie sposób skrytykował rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci.

wyją jak potępieńcy nie oni tylko rodzice tych zapuszkowanych" - pisał na swoim Twitterze.

W tym roku skomentował natomiast wpis aktywistki, a prywatnie żony polityka partii PIS. „Międzynarodowy Dzień Rodzin. Poza poglądami, podziałami, zupełnie innym spojrzeniem na obraz rodziny istnieje coś jeszcze. Uczucie, które jest ponad. (Ja) Chcę, aby również pary jednopłciowe mogły być szczęśliwe w Polsce, mogły zakładać rodziny", napisała na Twitterze z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny. Tomasz Dedek ostro odniósł się do jej słów.

Generalnie tworzycie rodzinę jednopłciową, bo takiej c*** jak twój mąż to szukać ze świecą", odpowiedział.

W ostatnim czasie aktor pojawił się publicznie kilkukrotnie - w styczniu bieżącego roku na premierze spektaklu „Na pełnych obrotach”, w którym gra, w marcu zaś - na premierze „Białych, heteroseksualnych mężczyzn”. Zobaczcie, jak wygląda dziś Tomasz Dedek znany z roli Jędruli!  

Sprawdź również: „Postawiliśmy dorobek życia”. Krystyna Janda wiele ryzykowała, by spełnić marzenie

Fot. Niemiec / AKPA
Tomasz Dedek, premiera spektaklu "Na pełnych obrotach", 14 stycznia 2022

Fot. Baranowski / AKPA
Tomasz Dedek, premiera galowa "Biali heteroseksualni mężczyźni", 5 marca 2022

Fot. Gałązka / AKPA
Tomasz Dedek jako Jędrula na planie serialu „Rodzina zastępcza", 25 czerwca 2009

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.