O TYM SIĘ MÓWI

Ogromne pola golfowe, luksusowe posiadłości... Oto wszystkie tajemnice majątku Donalda Trumpa

Nie uwierzycie, na czym zarabia milioner...

Gabriela Czernecka 7 stycznia 2021 13:21

Z dnia na dzień z biznesmena przerodził się w celebrytę, a później… prezydenta. Szturmem wkroczył do amerykańskiej polityki. Już w 2017 roku okrzyknięto go pierwszym miliarderem wśród prezydentów USA. Jego majątek robi ogromne wrażenie. Jakie tajemnice skrywa Donald Trump i jak udało mu się zgromadzić taką fortunę?

Majątek Donalda Trumpa

„Ma wiele zabawek, lecz wydaje się nie czerpać osobistej satysfakcji z posiadania swoich łodzi, prywatnych samolotów i eleganckich apartamentów. Przedmioty są dla niego po prostu dekoracjami pomagającymi w prowadzeniu biznesu”, pisze Nina Burleigh w książce Kobiety Donalda Trumpa. Życie w złotych kajdankach. Według magazynu Forbes były prezydent USA ma za sobą ciężki rok, bowiem wartość netto miliardera spadła o 600 milionów dolarów - wszystko przez epidemię, która wywołała kłopoty amerykańskiej gospodarki. Mimo to Trump od lat świetnie radzi sobie na rynku nieruchomości i żaden kryzys nie zniszczył jego pozycji..

Na liście milionerów magazynu Forbes znalazł się już w 1982 roku. Wówczas majątek jego i jego ojca szacowany był na około 200 milionów dolarów. Przez kolejne lata majątek Trumpa rósł, aż w latach 1990-1995 przestał pojawiać się na liście Forbesa. Wówczas zainwestował w zakup różnych przedsiębiorstw i budynków, które przez ten czas nie przynosiły zysków. Mimo to już w 1996 roku powrócił na listę, na której pojawia się na do dnia dzisiejszego. 

Na czym zarabia Donald Trump? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - można by powiedzieć, że na wszystkim, bowiem były prezydent USA inwestuje w różne dziedziny. Najwięcej pieniędzy przynosi mu jednak jego własne nazwisko. Prawa autorskie, znaki towarowe i zgody na używanie jego nazwiska według jednego z magazynów miały być warte ponad 3 miliardy dolarów (!). Ale zanim został prezydentem, zarabiał np. dzięki telewizji. W latach 90. brylował w towarzystwie celebrytów i organizował konkursy piękności. Jako prowadzący i producent wykonawczy reality show „Praktykant” zarobił łącznie 213 mln dolarów. W tym czasie gromadził swoją fortunę, inwestując w rozsiane po całym kraju nieruchomości...

Donald Trump majątek
Fot. Getty Images

Choć będąc prezydentem zarabiał 400 tysięcy dolarów to całą pensję przeznaczał na cele charytatywne. Jak się okazuje to dla niego „nic”, biorąc pod uwagę, ile zarabia dzięki biznesowemu imperium. Donald Trump jest właścicielem tysięcy klubów golfowych, które przynoszą mu kilkaset milionów dolarów rocznie. Samo zaproszenie do klubu w Mar-a-Lago „kosztuje” około 200 tysięcy dolarów. Trump sygnuje swoim nazwiskiem także: winnicę w Virginii (odsprzedał ją swojemu synowi), lodowisko i karuzelę w Central Parku (przynoszą mu 13 mld dolarów rocznie!). 

Donald Trump majątek
Fot. Getty Images

Co wchodzi w skład majątku Donalda Trumpa? Biznesmen przede wszystkim posiada wiele nieruchomości prywatnych - w Palm Beach na Florydzie (wartość około 25 mln. dolarów), posiadłość na Karaibach (warta 13,5 mln dolarów) posiadlość Seven Springs w stanie Nowy Jork (24 mln dolarów). 

Donald Trump posiadłość
Fot. Getty Images

Umiłował sobie także samoloty, posiada m.in. prywatny odrzutowiec Boeing 727, Sessnę czy trzy śmigłowce Sikorsky 2-76.

Donald Trump majątek
Fot. Getty Images

Były prezydent posiada również kolekcję wyszukanych samochodów, których ceny zaczynają się od pół miliona dolarów. Należą do niej takie auta, jak: Rolls-Royce Silver Cloud, Ferrari, Maybach, Mercedes-Benz 3600 czy Rolls-Royce Phantom.  Nie zapominajmy także o garderobie. Donald Trump nigdy nie ukrywał, że kocha luksus - jego garnitury, szyte przez włoską markę Brioni kosztują od 5. do 7 tys.dolarów za sztukę...

Donald Trump majątek
Fot. Getty Images

Mówi się, że dziś majątek byłego prezydenta jest trudny do oszacowania, bowiem według New York Times Donald Trump przez 10 lat w ogóle nie płacił podatków federalnych. Według Forbes szacuje się, że obecnie majątek Trumpa wycenia się na około 2,5 miliarda dolarów. A ile wynosi tak naprawdę? Tego nigdy się nie dowiemy...  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?