O TYM SIĘ MÓWI

Dziewięć lat temu spadł na nią samobójca. Tak dziś wygląda życie Beaty Jałochy

„Staram się, żeby moje dni były jak najbardziej wartościowe”

Olga Figaszewska 5 października 2022 13:50

Historia Beaty Jałochy jest poruszająca i niezwykle inspirująca. Usłyszała ją cała Polska. Ponad dziewięć lat temu dla Beaty Jałochy czas się zatrzymał. Sobota, 18 maja 2013. Ten dzień na zawsze zmienił jej życie. Z siódmego piętra na przechodzącą chodnikiem dziewczynę spadł samobójca. Doznała całkowitego uszkodzenia rdzenia z przerwaniem ciągłości.  Po wypadku Beata Jałocha nie miała pojęcia, jak dalej będzie wyglądała jej przyszłość. Nie poddała się. Pracuje, uprawia sporty ekstremalne i spełnia kolejna marzenia. „Fajnie byłoby, gdyby mój wypadek przekuł się na coś wartościowego. Wtedy to miałoby dla mnie sens”, mówiła Beata Jałocha w jednym z wywiadów VIVY! z Beatą Nowicką. A jak dziś wygląda jej życie? Jakiś czas temu dołączyła do obsady jednego z popularnych seriali, a na podstawie jej historii powstał musical!

Poznaj historię Beaty Jałochy

Sobota, 18 maja 2013 roku. Kilka dni wcześniej Beata Jałocha, śliczna 27-letnia fizjoterapeutka, obiecała sobie, że zacznie korzystać wreszcie z życia, z każdej wolnej chwili. Sobota idealnie się do tego nadawała, dlatego przesunęła trzech pacjentów na rano, żeby później pojechać z Tomkiem, swoim narzeczonym, na basen. Chcieli pobyć razem, bo tego wspólnego czasu stale im brakowało. Niczego nie przeczuwała. Z panem Leszkiem skończyła terapię po dziewiątej, pojechała do domu, żeby podładować telefon. Zadzwoniła do kolejnej pacjentki, że chwilkę się spóźni.

Zobacz: Cztery lata temu o jej tragicznej historii usłyszała cała Polska. Beata Jałocha dziś mówi: „Świat mi sprzyja”

Beata Jałocha, VIVA! wrzesień 2017
Fot. Agnieszka Kulesza&Łukasz Pik/COMPLETE

Zawsze wszystko robiła w biegu, ale tamtego dnia spokojnie zaparkowała samochód, a kiedy zobaczyła straż miejską, pomyślała, że źle stoi i założą jej blokadę. Z uśmiechem przestawiła auto. Potem zaczęła wolno iść w kierunku mieszkania pacjentki. Jej pamięć urywa się po kilku krokach. Przed nią zdążyła przejść kobieta z dzieckiem. Beata już nie.

To na z nią z siódmego piętra spadł samobójca. W Polsce nigdy wcześniej coś takiego się nie zdarzyło... Szybko pozbawiono ją złudzeń. Drugiego dnia pobytu w szpitalu lekarz wydał wyrok: „Ma pani całkowite uszkodzenie rdzenia z przerwaniem ciągłości. Nic już tego nie zmieni”. Beata Jałocha jako fizjoterapeutka była świadoma tego, co ją czeka. Zaczęła działać i przygotowała odpowiedni plan. Najważniejszym punktem była walka o przyszłość i to, żeby wieść normalne życie. Chociaż los ciężko ją doświadczył, nie poddała się. Dziś jest przykładem dla innych, że nie ma rzeczy niemożliwych. W końcu ograniczenia nie istnieją.

„Jak tylko usłyszałam diagnozę, wraz z personelem medycznym szpitala podjęliśmy działania mające na celu znalezienie jak najlepszego rozwiązania. (...) Będąc w szpitalu, każdego dnia walczyłam sama z sobą, z własnymi słabościami. Dawałam sobie powody do kolejnych prób. Przekonywałam samą siebie, że muszę iść do przodu, bo nie mam do czego wracać”, zwierzyła się w rozmowie dla Aletei.

Czytaj także: Anna Przybylska we wspomnieniu siostry, Agnieszki: „Była taka na już, na teraz”

Beata Jałocha, VIVA! wrzesień 2017
Fot. Agnieszka Kulesza&Łukasz Pik/COMPLETE

Jak dziś wygląda życie Beaty Jałochy?

W pokonywaniu codziennych trudności, walce z demonami przeszłości pomagają najbliżsi, ludzie którymi się otacza. Beata Jałocha nie wraca myślami do tego dnia sprzed ośmiu lat. Czy wypracowała sobie taki mechanizm ochronny? Możliwe. Wspomnienia są dla niej wciąż zbyt trudne, by dopuścić je do siebie. Każdy dzień jest dla niej wyzwaniem. 

„Zależało mi na tym, aby skupić się na tych sprawach, które mogłyby budować moją przyszłość. Nie chciałam żyć przeszłością i analizować tego, co się wydarzyło. (...) Gdybym myślała o tym, co się wydarzyło, analizowała wypadek bez końca, czułabym się gorzej i – prawdę mówiąc – do niczego dobrego by mnie to nie zaprowadziło w życiu”, mówiła w rozmowie z Aleteia.

Zobacz: „To kolejny krok w budowaniu mojego życia na nowo”. Beata Jałocha w EKSKLUZYWNYM WYWIADZIE VIVY!

Największym problemem jest ból, który wciąż jej towarzyszy. ,,Żyję z bólem. On jest 24 godziny na dobę, więc nie ma od niego odpoczynku. To w dużym stopniu obniża jakość mojego życia", mówiła w styczniu 2020 roku Piotrowi Wojtasikowi w rozmowie z Dzień Dobry TVN. 

Beata Jałocha wymaga ciągłej rehabilitacji. Jakiś czas temu przeszła zabieg, który wpłynął na jej stan zdrowia. „Kilka miesięcy temu został mi wszczepiony specjalny symulator, dzięki któremu ten ból jest nieco mniejszy. Przez osiem lat nie mogłam sypiać w nocy, budziłam się kilkakrotnie. Jakość mojego życia znacznie się obniżyła po wypadku. Zdawałam sobie sprawę, że pewne czynności muszę wykonywać w jak najkrótszym czasie, bo później zabraknie sił, a umysł nie będzie mógł znieść bólu", mówiła w wywiadzie dla serwisu Aleteia. 

W jednym z wywiadów VIVY! Beata Jałocha odpowiedziała na pytanie, czy wciąż myśli o byciu fizjoterapeutą? ,,Zderzenie z rzeczywistością – mówię o szpitalach, ośrodkach rehabilitacji, podejściu personelu medycznego do pacjentów – jest dalekie od tego, jak powinno wyglądać. I ja mam cały czas taki plan, żeby w Polsce powstał ośrodek dla pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że uraz rdzenia dotyka tak wielu płaszczyzn w życiu i tak radykalnie je zmienia, że taki człowiek jak ja powinien być objęty kompleksową opieką. Fajnie by było, gdyby ten mój wypadek, moja historia przekuła się na coś wartościowego. Wtedy to miałoby dla mnie sens", mówiła kilka lat temu Beacie Nowickiej. 

Beata Jałocha, VIVA! wrzesień 2017
Fot. Agnieszka Kulesza&Łukasz Pik/COMPLETE

Pasja Beaty Jałochy

Beata Jałocha mimo trudnych doświadczeń nie poddaje się. Pracowała w urzędzie miasta, ale okazało się, że organizm nie do końca sobie radził. Potem rozpoczęła studia podyplomowe z zarządzania rehabilitacją. „Staram się, żeby moje dni były jak najbardziej wartościowe, ale miewam też chwile, kiedy jest trudniej", mówiła Beata Jałocha w Dzień Dobry TVN. 

Uprawia sporty ekstremalne, posiada nietypową pasję. Latanie szybowcami to dość ekstremalne wyzwanie. Beata Jałocha należy do osób, które robią cztery rzeczy jednocześnie, a myślą o dziesięciu. „Latając szybowcami odpoczywam od mojej codzienności. Podczas pierwszego lotu byłam skupiona na sobie jak nigdy w życiu. Tam, wysoko w górze, jest bardzo cicho i spokojnie. Jesteś ty, jest szybowiec, chmury, słońce i pytanie, co zrobić, żeby bezpiecznie wylądować”, opowiadała Beacie Nowickiej w VIVIE!.

Pasja trwa nadal! ,,Człowiek przenosi się w inną rzeczywistość", mówiła Piotrowi Wojtasikowi w Dzień Dobry TVN.  Jakiś czas temu podzieliła się z obserwatorami kolejnym ważnym wydarzeniem. Beata Jałocha dołączyła do obsady popularnego serialu - Pierwsza miłość. Wcieliła się w dziewczynę Artura Kulczyckiego, którego rolę odgrywa Łukasz Płoszajski.

Zobacz także: Bartosz Gelner szczerze o związku z Magdaleną Cielecką: „Słyszymy, że wyglądamy jak matka z synem"

Beata Jałocha, VIVA! wrzesień 2017
Fot. Agnieszka Kulesza&Łukasz Pik/COMPLETE

Historia Beaty Jałochy posłużyła za inspirację do stworzenia musicalu

Historia Beaty Jałochy posłużyła za inspirację do stworzenia musicalu. Jak mówiła w 2021 roku w programie śniadaniowym: „21 czerwca o godz. 19:00 spotykamy się w Teatrze Muzycznym "Roma", gdzie zostanie przedstawiony musical oparty o moją historię”. Reżyserem spektaklu jest Jan Bzdawka.

,,Dużo było takich sytuacji, kiedy ktoś po upublicznieniu mojej historii lub kontakcie ze mną czy rozmowie inaczej spojrzał na swoje życie i je przewartościował. Ostatnio takie poruszenie wywołał spektakl „Niebo” w Teatrze Muzycznym Roma. Opowiedzenie historii mojego życia trafiło w ręce dzieci, które zrobiły to w piękny sposób", mówiła Beata Jałocha w rozmowie w Aleteia.

,,Jestem osobą, która lubi podejmować wyzwania. Może to kwestia podejścia do życia i ludzi oraz ciekawości na to, co przyniesie przyszłość", dodawała. 

Życzymy wszystkiego dobrego! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pasji Beaty Jałochy, mocno wspieramy w spełnianiu kolejnych marzeń!  

Sprawdź również: 10 lat temu Alan Andersz walczył o swoje życie. Lekarze nie dawali mu szans... Jak dzisiaj wygląda jego rzeczywistość?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.