Sylwester Wilk
Fot. INSTAGRAM Sylwestra Wilka
O NIM SIĘ MÓWI

Trudne życie Sylwestra Wilka: alkohol, narkotyki, uzależnienie od leków, amputacja nogi...

Poznaj niezwykłą historię uczestnika „Tańca z gwiazdami”

Rafał Kowalski 12 września 2020 09:49
Sylwester Wilk
Fot. INSTAGRAM Sylwestra Wilka

Historie takie jak ta przypominają w mig, że nawet z nawet największej tragedii można wyciągnąć coś dobrego. Zawodowy biegacz i trener, uczestnik Ninja Warrior Polska, Sylwester Wilk, na początku sierpnia 2019 roku uległ wypadkowi. Przez nieuwagę jednego z kierowców, dwudziestosześciolatkowi lekarze musieli amputować prawą nogę. Sportowiec ani przez chwilę nie załamał się sytuacją, w której się znalazł. Gdy z wielu innych osób uleciałyby chęci do życia, on planuje już udział w kolejnych zawodach. Ponadto gwiazdor wystąpił w jesiennej edycji tanecznego show Polsatu. Niestety zrezygnował z dalszego udziału w programie. Dlaczego? 

Wypadek Sylwestra Wilka – szczegóły, amputacja nogi

O szczegółach zdarzenia, biegacz opowiedział na swoim Instagramie kilka dni po przebytej operacji. „W nocy z poniedziałku na wtorek miałem wypadek. Wiem że chcielibyście wiedzieć co się stało dlatego postaram się napisać jak do tego doszło. Wypadek miał miejsce na Warszawskiej Tamce nad Wisłą w okolicy Centrum Nauki Kopernik. Wracałem z pracy. Oczywiście drogą totalnie naokoło żeby móc nacieszyć się swoim motocyklem. Jadąc Tamką w dół zobaczyłem samochód parkujący równoległe po prawej stronie. Była to trzypasmowa droga jednokierunkowa wiec dla bezpieczeństwa zjechałem na lewy pas oddalając się od potencjalnego zagrożenia. Niestety, gdy byłem już dość blisko samochód odbił nagle w lewo i w ułamku sekundy zmienił pas ustawiając się prostopadle do kierunku jazdy. Nie było gdzie uciekać”, relacjonował Sylwester Wilk.

Dwudziestokilkulatek dodał, że pamięta całe zdarzenie. „Moment uderzenia. Koziołkowanie po ulicy. Motocykl przelatujący nad głową. Pierwszą rzeczą jaką zobaczyłem, była moja noga. Zerwana prawie całkowicie na wysokości stawu skokowego. Dalej był już tylko krzyk i wołanie o pomoc. I tutaj należą się brawa dla świadków zdarzenia. 10 sekund po wypadku stał nade mną facet z telefonem i dzwonił po karetkę. Nie więcej jak 30 sekund po wypadku klęczał przy mnie facet, mówiąc że jest ratownikiem i że się mną zajmie. Wziął od kogoś pasek i zaczął uciskając nogę pod kolanem. Z kolei inna dziewczyna podłożyła mi torebkę pod głowę i trzymając mnie za rękę cały czas ze mną rozmawiała. Jej koleżanka w tym czasie dzwoniła do moich rodziców. Jestem przekonany że tych kilka osób uratowało mi życie. Bez ich natychmiastowej reakcji mogłem się wykrwawić na miejscu”, dodał.

Pasjonat biegów wyjaśnił, że amputacja nogi pod kolanem była jedyną możliwością uratowania jego zdrowia. Sylwester Wilk od razu zgodził się na zabieg, a rodzinie powtarzał, że czuje się dobrze i nie może przestać myśleć, kiedy wróci do treningów. W jednym z wywiadów, sportowiec potwierdził, że na poważnie myśli o starcie w paraolimpiadzie 2020. Starcie, ale i… wygranej. „Wystarczy, że założę protezę, nauczę się w niej biegać, przygotuję się a potem pobiegnę z takim czasem, z jakim biegałem siedem lat temu jako nastolatek i będę w czołówce światowej”, mówił Sylwester Wilk w Faktach. Ostatecznie jednak przez pandemię koronawirusa Igrzyska przełożono na rok 2021.

Sylwester Wilk o uzależnieniu od leków, alkoholu i narkotyków

Niewiele osób wie, że uczestnik Tańca z gwiazdami przez kilka lat zmagał się też z kilkoma uzależnieniami. „Alkohol. Narkotyki. Leki. Jako osoba ze stwierdzonymi skłonnościami do uzależnień choruję na każde z powyżej wymienionych plus dodałbym jeszcze ze 30 kolejnych. Taki dar dostałem w genach od biologicznych rodziców. Z tego co mi wiadomo oboje byli uzależnieni. W wieku 19 lat podjąłem decyzję o tym, że chcę zmienić swoje życie. Odciąłem się od starego towarzystwa. Poszedłem na terapię. Dowiedziałem się, a w zasadzie zrozumiałem i przyznałem się przed samym sobą, że jestem chory”, pisał sportowiec na swoim Instagramie.

Gwiazdor zdaje sobie sprawę, że do końca życia musi uznawać się za osobę chorą. „Na terapii dowiedziałem się, że z tej choroby nie da się wyleczyć i że już zawsze będę osobą uzależnioną. Mogę jedynie nauczyć się żyć tak, abym to ja kontrolował ją a nie ona mnie. Dlaczego o tym mówię?! Przez te 4 lata pomogłem nie tylko sobie, ale i innym. Wyciągałem za uszy z bagna tych, którzy przejawiali chęć wydostania się z tego syfu. Dawałem świadectwa. Chodziłem do szkół i rozmawiałem na ten temat z młodzieżą. Dzielę się swoim doświadczeniem, bo wiem, że w ten sposób mogę pomóc osobom, które tej pomocy potrzebują”, dodał Sylwester Wilk.

Może historia Sylwestra  pomoże kolejnym osobom? Jesteśmy pewni, że przed 26-latek jeszcze ogrom sukcesów!  Niedawno sportowiec wziął udział w 11. edycji Tańca z Gwiazdami.

Sylwester Wilk w Tańcu z Gwiazdami

Niestety Sylwester Wilk podjął trudną decyzję. Tydzień temu sportowiec po występie  trafił do szpitala. Doznał kontuzji nogi. Mimo problemów zdrowotnych w ostatnim odcinku wystąpił bez protezy.   Sylwester Wilk i Hanna Żudziewicz swoim tańcem zachwycili jurorów. „Podziwiam cię jeszcze bardziej. To było wzruszające”, powiedział poruszony Andrzej Grabowski. Para otrzymała 30 punktów. 

Chwilę przed ogłoszeniem wyników  Sylwester Wilk przerwał prowadzącym i poprosił o zabranie głosu. Jak przyznał, po kontuzji od kilku dni nie nosi protezy, i nie założy jej przez cztery następne tygodnie. Ze względów zdrowotnych i zgodnie z zaleceniami lekarzy, postanowił odejść z programu. Sportowiec podziękował wszystkim za wsparcie i możliwość udziału w programie. To było dla niego wyjątkowe doświadczenie. 

Decyzja Sylwestra Wilka poruszyła internautów. ,,Bardzo przeżyłam odejście Sylwestra tańczyłeś przepięknie. Ja chodzę o kulach mam chore stawy jestem pełna podziwu dla Ciebie", ,,Byliście najlepsi!!! I nadal jesteście!!! Brawa dla Was i dla Sylwestra!!!! Nie poddawaj się i walcz! ", ,,Bardzo szkoda Ale zdrowie najważniejsze!!! Brawo 👏👏👏👏jesteście cudowni!!! A Ty Sylwestrze jesteś już mistrzem", czytamy. 

A my życzymy dużo sił, zdrowia i sięgania po kolejne marzenia.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sylwek Wilk (@wilktrenuje)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sylwester Wilk (@wilktrenuje)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sylwester Wilk (@wilktrenuje)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.