Dalajlama
Fot. Bartosz Krupa/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Dalajlama: „Jeśli moją następczynią będzie kobieta, powinna być atrakcyjna”

Duchowemu przywódcy Tybetu zarzucono seksizm!

Weronika Kostyra 3 lipca 2019 12:51
Dalajlama
Fot. Bartosz Krupa/East News

Mimo że duchowy przywódca Tybetańczyków cieszy się dużą sympatia i szacunkiem na całym świecie, jego ostatnia wypowiedź wzbudziła duże kontrowersje. 83-letni Dalajlama w wywiadzie udzielonym telewizji BBC powiedział, że jego następca może być kobietą. Dodał jednak, że lepiej, była atrakcyjna. Jego słowa wywołały burzę, a mnichowi zarzucono seksizm.

Seksistowskie słowa Dalajlamy?

Dalajlama XIV jest orędownikiem pokoju, tolerancji i wybaczenia. Tym bardziej jego wypowiedź zaskakuje. Dziennikarka przypomniała mu jego wywiad z 2015 roku, w którym powiedział, że choć do tej pory na stanowisku Dalajlamy nie było kobiety, to jest to możliwe. Jego zdaniem powinna ona jednak ona być atrakcyjna, ponieważ w innym przypadku „nie ma to sensu”. Zapytany o to ponownie duchowy przywódca jedynie się roześmiał i nie zaprzeczał. Rajini Vaidyanathan wytłumaczyła, że taka opinia jest krzywdząca dla kobiet, na co mnich zrobił wykrzywioną minę i powiedział, że przecież „nikt nie chciałby patrzeć na taką twarz”.

Poproszony o wytłumaczenie dodał, że jeżeli jego słowa uraziły kobiety, to powinny wydać trochę pieniędzy na kosmetyki do makijażu. Zaskoczona dziennikarka zasugerowała, że wygląd nie jest najważniejszy, liczy się to, kim jesteśmy. Dalajlama przyznał jej rację, mówiąc: Potem trochę złagodził swoje przemyślenia i powiedział: „Prawdziwe piękno to wewnętrzne piękno. To prawda. Ale dla ludzi wygląd też jest ważny”.

Tybetańscy buddyści wierzą, że po śmierci Dalajlamy jego dusza zamieszka w ciele dziecka, które zostanie jego następcą i kolejnym duchowym przywódcą. Dalajlama XIV zapowiedział, że będzie to dziecko urodzone w Indiach. „W przyszłości, jeśli nadejdzie dwóch dalajlamów, jeden stąd, z wolnego kraju, i jeden wybrany przez Chińczyków, wówczas nikt nie uwierzy i nie uszanuje”, mówił.

Czy uważasz jego słowa za obraźliwe? 

Dalajlama
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Dalajlama
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

TAGI #Indie

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.