Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
HISTORIA MIŁOŚCI

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek są razem od ponad 20 lat. Oto historia ich miłości

To prawdziwa power couple! Co mówią o łączącej ich relacji?

Aleksandra Andrzejak 13 kwietnia 2022 12:57
Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek są razem od ponad 20 lat. Wspierają się, motywują... Trwają u swojego boku w najtrudniejszych sytuacjach, świętują wspólnie sukcesy. Panowie chcieliby spełnić swoje marzenie i w końcu mieć możliwość sformalizowania związku. Na razie nie jest im to dane. Jak się poznali i kto kogo poderwał? Za tym niezwykłym uczuciem stoi niezwykła historia... Dziś Robert Biedroń polityk obchodzi 46. urodziny! Z tej okazji przypominamy, co mówili o łączącej ich relacji.  

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: historia miłości

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek tworzą zgrany i szczęśliwy związek. Ich życie związane jest z polityką. Robert jest członkiem Parlamentu Europejskiego, aktywistą, a Krzysztof działaczem na rzecz praw człowieka, doktorem nauk prawnych i ekspertem prawa antydyskryminacyjnego. 

Poznali się, gdy Krzysztof Śmiszek był studentem piątego roku prawa. W Życiu Warszawy przeczytał, że jest taki człowiek jak Robert Biedroń (obok artykułu było niewyraźne zdjęcie), który startuje w wyborach samorządowych na radnego Mokotowa, a rok wcześniej założył organizację działającą na rzecz osób LGBT i ruszyła z kampanią przeciw homofobii. ,,Zaintrygowało mnie to niewyraźne zdjęcie i obudziło chęć działania (śmiech). Zostałem wolontariuszem, prawnikiem Kampanii Przeciw Homofobii, poznaliśmy się bliżej i taka niezobowiązująca znajomość trwała parę miesięcy. A potem pojechaliśmy na konferencję do Berlina i tam trafiła w nas strzała Amora. Zaczęło się bardzo kiczowato, bo 14 lutego (śmiech)", mówił w VIVIE!. 

Z kolei Robert Biedroń miał zupełnie inne odczucia. Nie sądził, że może połączyć ich coś więcej i był skoncentrowany na pracy. „Pracowaliśmy razem w tej samej organizacji, spotykaliśmy się w biurze... Wtedy do głowy by mi nie przyszło, że on kiedyś może zostać moim facetem i z nim spędzę 20 lat”, zdradzał w rozmowie z Faktem.

Zobacz także: Robert Biedroń: „Nie jestem tak odważny, jak się wydaje, naprawdę jestem dupotrząsem”

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Tak Robert i Krzysztof pozowali dla Vivy w listopadzie 2017

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: początki związku

Wspólna konferencja w Berlinie była przełomem. Pierwszy krok wykonał Krzysztof. Jego zachowanie sprawiło, że ich relacja stała się bardziej zażyła i romantyczna. „Jak się dowiedziałem, że Krzysztof jest studentem prawa UW ostatniego roku, to pomyślałem, że to będzie fajnie wyglądało. To było dla mnie nowe doświadczenie, bardzo romantyczne – uwodziłeś mnie”, mówił Robert Biedroń na łamach Elle.

,,Zawsze ktoś musi wykonać pierwszy krok i to chyba byłem ja, bo Robert spodobał mi się od pierwszego wejrzenia. Chociaż na początku nie było wzajemności z jego strony. Ale zrobiłem ten pierwszy krok i okazał się on sukcesem". Z kolei Robert Biedroń uzupełnił jego słowa, mówiąc: "To chyba ja powiedziałem pierwszy »Kocham Cię«. Ale nie trzeba mówić »Kocham Cię« żeby dostawać tego dowody. Jak dostaję w każdej sekundzie naszej wspólnej drogi i to jest fascynujące, że nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez tego", mówił Krzysztof Śmiszek z okazji 20. rocznicy związku w wywiadzie dla Repliki.

W Berlinie uciekł się do pewnego podstępu. „Wziął mnie na taki trik, że powiedział, że nie zna Berlina, a ponieważ nasze spotkania skończyły się późno, a on mieszkał w innym miejscu, zapytał, czy nie mógłby zostać u mnie na noc. Do niczego nie doszło, ale zacząłem się domyślać, że coś jest na rzeczy. Tak się zaczęło”, zdradził Faktowi.

Wtedy zostali parą. Rocznicę świętują 14 lutego, w Walentynki. Wciąż podsycają żar w relacji, a przez częste wyjazdy Roberta nie są w stanie się sobą znudzić. Przez to doceniają każdą wspólną chwilę i w ogóle się nie kłócą. W czasach, kiedy Biedroń starał się o funkcję prezydenta Słupska, byli zmuszeni prowadzić życie na dwa miasta. „Nawet sobie nie wyobrażasz, co się dzieje, jak my się nie widzimy miesiąc lub dwa. Te króliczki z reklamy odpadają przy nas, jak się spotykamy. 24 godziny na dobę…”, zdradzał Robert w wywiadzie dla PrzeambitniPL. 

„Te rozłąki sprawiają, że pielęgnujemy każdą wspólną chwilę, staramy się, by nasze spotkania były fajne, satysfakcjonujące, by nie było rutyny. Jeszcze intensywniej pracujemy nad relacją i sądzę, że ta dbałość powoduje, że ona trwa. U nas nie ma czegoś takiego, że sobie odpuszczamy, przestajemy się starać”, podkreślał Śmiszek w rozmowie z Faktem.

Zobacz także: Robert Biedroń w szczerej rozmowie o sporcie, polityce i bliskości...

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Tak Robert i Krzysztof pozowali dla Vivy w listopadzie 2017

Robert Biedroń i Krzysztof Śmieszek: wspólne życie i ślub

Robert i Krzysztof mają bardzo jasny podział obowiązków. Każdy z nich zajmuje się w domu tym, co lubi. Wypracowali system, dzięki któremu unikają wykonywania nielubianych prac domowych. „Dzielimy się obowiązkami tak, jak w każdym innym związku partnerskim, gdzie każdy ma swoje zadanie. Roberta bardzo relaksuje prasowanie, a ja z kolei nienawidzę mycia okien. A tak to dzielimy się mniej więcej po równo we wszystkim – mam na myśli m.in. sprzątanie. Ja słynę z tego, że bardzo dobrze gotuję. Gdy zapraszamy przyjaciół, to zawsze ja jestem w roli głównej w tym momencie”, powiedział Krzysztof w rozmowie z Faktem

Mimo gorącego uczucia, które ich łączy, jasno deklarują, że nie planują ślubu za granicą. Zgodnie twierdzą, że chcą zaczekać do czasu, kiedy będzie można to zrobić legalnie w Polsce. „Nie będę uprawiał fikcji. Jestem Polakiem, płacę podatki, służę mojemu krajowi od wielu lat, więc oczekuję, że to państwo będzie mnie traktowało równo. Godnie. To jest obowiązek państwa. Nie płacę podatków w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii, nie służę Niemcom czy Anglikom. Służę Polsce i chciałbym, żeby Polska w końcu zaczęła mnie sprawiedliwie, godnie traktować. I wtedy weźmiemy ślub”, wyznał Robert Biedroń w rozmowie z VIVĄ! w grudniu 2017 roku.  ,,Mamy wielu znajomych, którzy wzięli ślub w Danii, w Belgii, w Wielkiej Brytanii. I ja nie chcę umniejszać tego wydarzenia. Trzymam za nich kciuki. Natomiast zawsze im powtarzam – jako prawnik – że w Polsce to nic nie znaczy. To jest po prostu gest symboliczny", tłumaczył Krzysztof Śmiszek. 

Prawnik wyznał wtedy, że zdaje sobie sprawę, że sytuacja w Polsce wciąż nie jest idealna jeśli chodzi o akceptację dla par jednopłciowych. ,,Ale wtedy, 15 lat temu, kiedy zaczęliśmy być razem,  to było na bardzo prymitywnym i agresywnym poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o agresję fizyczną na ulicach. Mieliśmy kilka takich sytuacji, gdzie doświadczyliśmy przemocy fizycznej i to w mojej psychice zostawiło bardzo głęboki ślad. To jest ślad posttraumatyczny, który zostaje na zawsze. Nawet wtedy, kiedy Robert został posłem, przez pierwsze dwa, trzy lata miałem taki zwierzęcy lęk o niego. On był zresztą czasami nieroztropny, jeździł nocami rozklekotaną SKM-ką czy autobusami i wtedy się o niego bardzo bałem. Od trzech lat nie spotkaliśmy się z żadnym przejawem niechęci. Oprócz publicystyki, która jest mniej ważna". 

Robert Biedroń podkreślał, że obaj walczyli z homofobią na początku lat dwutysięcznych, kiedy ich stronę leciały kamienie. ,,Byłem opluwany, wyzywany, szykanowany. Straszne rzeczy się działy, jak dzisiaj w Rosji. Dla nas to, co już dzisiaj osiągnęliśmy, jest kosmosem. Że jestem prezydentem miasta, że byłem posłem, że możemy w końcu przejść się ulicą". 

Wierzą, że ślub w końcu będą mogli stanąć na ślubnym kobiercu i to tylko kwestia czasu. ,,Naprawdę wierzę, że pewnego dnia wymówię słowa: „Świadomy praw i obowiązków…”, dodawał polityk w VIVIE!. 

,,Politycy dawno już zostali w tyle za zmianami społecznymi. Ostatnie badania pokazują, że ponad połowa Polaków popiera uregulowanie statusu par jednopłciowych. Przyjdzie czas, kiedy ci tchórzliwi politycy, którzy nic by nie stracili, gdyby zagłosowali za taką ustawą, po prostu zostaną wymieceni", dodawał Krzysztof Śmiszek.  

Czytaj także: O pikantnym seksie, miłości i... Dla Roberta Biedronia nie ma tematów tabu!

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…