aspiryna przeciwko koronawirusowi
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Rewolucyjne odkrycie! Jedna tabletka aspiryny dziennie chroni przed COVID-19?

Czy to możliwe?

Aleksandra Andrzejak 16 marca 2021 14:57
aspiryna przeciwko koronawirusowi
Fot. Adobe Stock

Aspiryna - lek, który znajduje się w apteczkach w większości polskich domów może znacząco obniżyć ryzyko zarażenia się koronawirusem? Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy przeanalizowali dane ponad 10 tys. pacjentów.

Aspiryna zapobiega zakażeniu koronawirusem?

Czy to możliwe, że aspiryna zapobiega zarażeniu koronawirusem? Naukowcy z Leumit Health Services, Uniwersytetu Bar-Ilan i Barzilai Medical Center przeprowadzili badanie. Analizowali dane ponad 10 tys. pacjentów poddanych testowi na koronawirusa w okresie luty-czerwiec 2020 roku. Niektórzy z regularnie przyjmowali aspirynę. To właśnie Ci pacjenci częściej uzyskiwali negatywny wynik testu na COVID-19.

Osoby przyjmujące aspirynę były średnio o 14 lat starsze, miały nadwagę, nadciśnienie i chorowały na cukrzycę. Mimo to objawy koronawirusa mijały u nich szybciej. Naukowcy doszli do wniosku, że zażywanie jednej tabletki aspiryny dziennie zmniejsza ryzyko zarażenia się o 29 procent. Co więcej, osoby przyjmujące popularny lek, jeśli już zaraziły się COVID-19 zdecydowanie szybciej wracały do zdrowia. 

aspiryna na covid
Fot. Adobe Stock

Aspiryna chroni przed COVID-19?

Aspiryna ma właściwości przeciwwirusowe. To właśnie one mogą wpływać na reakcję układu odpornościowego na patogen. Jednak przyczyny takiego działania aspiryny nie są do końca znane. Wyniki przeprowadzonych przez naukowców badań nie oznaczają, że suplementacja aspiryny jest zalecana. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

aspiryna na koronawirusa
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…