KSIEŻNA MEGHAN, KSIĘZNICZKA EUGENIA
Fot. Samir Hussein/WireImage), Ben Birchall - WPA Pool / Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Przyjaźń czy nienawiść? Skomplikowana relacja księżniczki Eugenii i księżnej Meghan 

Jak dziś wyglądają ich relacje?

Gabriela Czernecka 6 sierpnia 2022 10:23
KSIEŻNA MEGHAN, KSIĘZNICZKA EUGENIA
Fot. Samir Hussein/WireImage), Ben Birchall - WPA Pool / Getty Images

Choć dziś książę Harry i jego żona, Meghan Markle, żyją z dala od brytyjskiej rodziny królewskiej, to zanim postanowili się wyprowadzić była aktorka miała szansę poznać bliżej rodzinę swojego męża, w tym jego kuzynkę, księżniczkę Eugenię. Niestety paniom nie udało się nawiązać porozumienia i zapałać do siebie sympatią. Doszło między nimi do konfliktu. Z jakiej przyczyny? Jak dzisiaj wyglądają ich relacje?

Księżniczka Eugenia i księżna Meghan w konflikcie 

Pojawienie się Meghan Markle w brytyjskiej rodzinie królewskiej wywołało niemałe zamieszanie. Szybko zaczęto komentować, jak nowa księżna odnajdzie się w rodzinie Windsorów, czy zaprzyjaźni się z żoną księcia Williama i czy przypadnie do gustu królowej. Równie szybko trafiła na łamy prasy w kontekście konfliktu z jedną z księżniczek. Wszystko zaczęło się od królewskiego ślubu...

Każdy ślub wzbudza wiele emocji - królewski tym bardziej. W przypadku Meghan Markle, Amerykanki i byłej aktorki, wkraczającej do brytyjskiej rodziny królewskiej, nie mogło być inaczej. Dzień jej ślubu z księciem Harrym opisywały media na całym świecie. Jedni krytykowali wybory nowej księżnej, inni podziwiali postępowość i dość luźne podejście do królewskiego protokołu. Dziś szczegóły ceremonii i wyborów Meghan ujawnia biografka, lady Colin Campbell. Według niej królowa była nieco zdziwiona wyborem koloru sukni nowej księżnej. „Wbrew powszechnemu w królewskich i arystokratycznych kręgach obyczajowi wystąpiła w bieli, symbolu niewinności, choć uczciwość nakazywała postawić raczej na odcień kremowy. Ale Meghan w ogóle się tym nie przejęła. Królewskie i arystokratyczne tradycje nic nie znaczyły dla kogoś z tak niewzruszonym poczuciem własnej wartości”, pisze w najnowszej biografii.

Okazuje się jednak, że nie tylko kolor sukni był dla Windsorów zaskoczeniem, ale także fakt, że… Meghan nie dygnęła przed królową. Królewskie panny młode po podpisaniu aktu małżeństwa i po powrocie do kaplicy powinny ukłonić się przed królową. Księżna Meghan jednak nie podtrzymała tradycji, choć można to oczywiście tłumaczyć nerwami. Warto jednak dodać, że Eugenia kilka miesięcy później nie miała problemu, by o tym pamiętać. Pamiętały o tym również poprzednie księżne - Diana czy Kate. Dopiero teraz ujawniono jednak inne szczegóły królewskiego ślubu Meghan i królewskiego ślubu Eugenii, bowiem to właśnie te dwa tematy mocno poróżniły księżne. 

Zobacz także: Doria Ragland i Thomas Markle — kim są rodzice księżnej Meghan i jak wyglądają ich relacje z córką?

księżniczka Eugenia z mężem
Fot. Samir Hussein/WireImage

Wojna o tiarę 

Choć Eugenia wzięła prawie pół roku po Harrym to niedawno ujawniono, że prawdopodobnie już wcześniej chciała stanąć na ślubnym kobiercu, ale przesunięto jej ceremonię ze względu na starszeństwo w hierarchii. Mimo to kilka szczegółów jej uroczystości zostało ustalonych już wcześniej, jak m.in. słynna tiara z diademem należącym kiedyś do wielkiej księżnej Kseni Romanowej (najstarszej córki cara Mikołaja II). Okazało się, że Meghan spośród wielu zjawiskowych diademów, które miała do wyboru, stwierdziła, że w dniu ślubu chce mieć na głowie właśnie ten, który wcześniej wybrała Eugenia. 

Monarchini nie chciała złamagć danego słowa księżniczki Eugenii, wiec zaproponowała przyszłej żonie Harry’ego wiele innych tiar, ale Meghan była zdecydowana na tę jedną. Harry chcąc zadowolić oczekiwania przyszłej żony, był nieugięty i próbował wpłynąć na zmianę decyzji Elżbiety II. Niestety bezskutecznie. Faktem jednak jest, że tiary na ślub wypożyczane są przez królową, ale przyznawane są według hierarchii czyli rangi członków rodziny królewskiej. Dlatego też księżnej Meghan nie przysługiwała tiara, którą wybrała wcześniej księżniczka. Między paniami doszło do awantury, ale nie sądzono, by tak drobna sprawa w jakikolwiek sposób wpłynęła na relacje pań. Ale to był dopiero początek.

Czytaj też: Wielka Brytania: Księżna Kate i książę William złożyli Meghan życzenia urodzinowe

księżniczka Eugenia tiara
Fot. Andrew Matthews - WPA Pool/Getty Images)

Gdy to księżniczka Eugenia stanęła na ślubnym kobiercu u boku Jacka Brooksbanka, swojego wieloletniego partnera, wówczas podczas przyjęcia weselnego Meghan ogłosiła, że jest w ciąży. W ten sposób przyćmiła wielki dzień księżniczki, o czym pisały wszystkie media. „To była ogromna społeczna gafa, nawet jeśli nie byliby członkami rodziny królewskiej - przyćmienie Eugenii jej wielkiego momentu rozzłościło i ją, i jej matkę Sarę” , pisali wówczas biografowie Windsorów Dylan Howard and Andy Tillett. Dalej nie było jednak lepiej.

Jak dziś wyglądają relacje księżniczki Eugenii i księżnej Meghan?

Gdy pałac poinformował, że na świecie pojawiło się pierwsze dziecko księżniczki Eugenii, zaledwie kilka dni później Meghan ogłosiła drugą ciążę. Wtedy również dywagowano - czy był to przypadek czy celowy zabieg? Okazuje się jednak, że mimo tych przykrości i nieporozumień, Eugenia i Meghan zażegnały konflikt i utrzymuje obecnie bliskie relacje z Harrym i Meghan. Gdy małżeństwo Sussex przeprowadziło się na początku 2020 roku do Stanów Zjednoczonych, Eugenia i Jack przeprowadzili się do Frogmore Cottage, posiadłości, w której wcześniej mieszkali Meghan i Harry.

Zobacz także: Na jaw wyszedł tajny pseudonim królowej Elżbiety II. Oto jak nazywają ją służby

Gdy Meghan i Harry zostali rodzicami po raz drugi, księżniczka Eugenia jako jedna z nielicznych członków rodziny królewskiej zamieściła w social mediach poruszający wpis na stories: „Gratulacje, drodzy kuzyni. Nie moglibyśmy być bardziej szczęśliwi”, napisała. Później w dniu 40. urodzin Meghan wsparła jej akcję. Wygląda na to, że mimo nieuprzejmości i drobnych problemów w przeszłości Meghan i Eugenii udało się odbudować relacje i dziś wciąż utrzymują ze sobą kontakt. Czyżby księżna Sussex znalazła sojusznika na królewskim dworze?  

księżna Meghan i książę Harry
Fot. Chris Jackson/Getty Images)

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.