Prezydent Andrzej Duda, Pałac Prezydencki, Warszawa, 04.11.2021 rok
Fot. Beata Zawadzka/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Prezydent Andrzej Duda dosadnie komentuje śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny: „Zmarło także dziecko”

Słowa prezydenta wywołują sporo emocji

Damian Brillowski 10 listopada 2021 08:50
Prezydent Andrzej Duda, Pałac Prezydencki, Warszawa, 04.11.2021 rok
Fot. Beata Zawadzka/East News

Od kilkunastu dni wszyscy Polacy żyją śmiercią przedwcześnie zmarłej Izabeli z Pszczyny. Kobieta w 22 tygodniu ciąży trafiła do szpitala. Niestety, ani płodu, ani matki nie udało się uratować. Izabela osierociła jedno dziecko oraz pogrążyła w żałobie męża i resztę rodziny. W sprawie zdążyli się już wypowiedzieć lekarze, prawnicy i medioznawcy. Głos zabrały również gwiazdy m.in. Kinga Rusin, Magda Mołek czy Joanna Przetakiewicz. Teraz przyszedł czas na prezydenta RP. Jak sprawę śmierci Izabeli skomentował Andrzej Duda? 

Śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny wzbudza ogromne emocje

Nie milkną echa bolesnej śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny, która w swoim brzuchu nosiła płód z wadami rozwojowymi. Będąc w 22 tygodniu ciąży trafiła do szpitala. W trakcie pobytu w medycznej placówce kobieta na bieżąco informowała rodzinę, o swoim stanie zdrowia. Porozumiewali się za pomocą SMSów. Jak się okazało, lekarze postanowili zaczekać, aż serce płodu przestanie bić. Izabela przyznała też m.in. że boi się sepsy. Niestety to właśnie ta choroba doprowadziła do przedwczesnej śmierci kobiety, która zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Śmierć Izabeli przyczyniła się do organizacji licznych protestów na terenie całej Polski. Ponownie rozgorzała też dyskusja na temat obowiązującego prawa aborcyjnego. 

Do października 2020 roku obowiązywała ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, która pozwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: 

1. W sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. 

2. W sytuacji, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

3. W przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. 

Na mocy nowego rozporządzenia Trybunału Konstytucyjnego, z dnia 22 października 2020 roku, ostatnia przesłanka została uznana za niekonstytucyjną. Póki co przepisy wciąż dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która zapadła w 2020 roku diametralnie zmieniła rzeczywistość polskich kobiet oraz lekarzy. Medycy wprost przyznają, że zaostrzenie prawa aborcyjnego, wywołuje „efekt mrożący”. Wielu z nich odczuwa lęk przed dokonaniem zabiegu aborcyjnego mając z tyłu głowy odpowiedzialność karną. 

Czytaj także: Magda Mołek opublikowała zdjęcie znicza i zabrała głos w ważnej sprawie: „Dość torturowania Polek!”

Prezydent Andrzej Duda, Pałac Prezydencki, Warszawa, 04.11.2021 rok
Fot. Beata Zawadzka/East News

Prezydent Andrzej Duda, Pałac Prezydencki, Warszawa, 04.11.2021 rok

Andrzej Duda komentuje śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny

Sprawę tragicznie zmarłej Izabeli z Pszczyny postanowił w końcu skomentować sam prezydent RP. Podczas wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Duda, oznajmił, że prawo wciąż dopuszcza wykonanie legalnej aborcji w sytuacji zagrożenia życia matki. Jednocześnie daje do zrozumienia, że błąd popełnili lekarze.

„Radzę zachować tak daleko idącą ostrożność, ponieważ w polskim systemie prawnym jest dzisiaj przesłanka, która pozwalała na dokonanie legalnej aborcji w tej sytuacji (...). Tej aborcji lekarze nie przeprowadzili. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało i dlaczego nie uratowano życia kobiety”, rozmyślał.

Według prezydenta w całej tej tragedii za mało uwagi poświęca się obumarłemu płodowi, który według głowy państwa też był człowiekiem, istotą żywą. W konsekwencji zmarły dwie osoby, a nie tylko jedna. „W tej całej dyskusji mówi się o niezwykle bolesnej kwestii, jaką byłą śmierć matki dziecka, ale niestety nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko, które jest także człowiekiem, istotą żywą. O tym, że zmarły tak naprawdę dwie osoby, a nie tylko jedna nikt nie mówi. Proszę o tym pamiętać, że to było dwoje żyjących ludzi”, podkreślał Andrzej Duda. 

Czy zgadzacie się ze słowami prezydenta?  

Czytaj także: Olejnik, Rubik, Rozenek... Gwiazdy wspierają protest #AniJednejWięcej

Prezydent Andrzej Duda, Kongres 590. Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeszów, 04.11.2021 rok
Fot. Grzegorz Bukala/East News

Prezydent Andrzej Duda, Kongres 590. Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeszów, 04.11.2021 rok
Fot. Grzegorz Bukala/East News

Prezydent Andrzej Duda, Kongres 590. Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeszów, 04.11.2021 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.