Ani Jedna WIęcej gwiazdy na marszu
o tym SIĘ MÓWI

Olejnik, Rubik, Rozenek... Gwiazdy wspierają protest #AniJednejWięcej

W wielu miastach w Polsce przeszły dziś Marsze Kobiet

Gabriela Czernecka 6 listopada 2021 20:18
Ani Jedna WIęcej gwiazdy na marszu

W sobotę 6 listopada w całej Polsce odbyły się marsze i manifestacje pod hasłem Ani jednej więcej!. Uczestnicy i uczestniczki w ten sposób chcą uczcić pamięć o 30-letniej Izabeli, która zmarła będąc w  22. tygodniu ciąży. Według wstępnych ustaleń Iza zmarła w wyniku wstrząsu septycznego: „Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają aż umrze lub coś się zacznie, a jeśli nie, to mogę spodziewać się sepsy. Przyspieszyć nie mogą. Musi albo przestać bić serce, albo coś się musi zacząć”, pisała Iza w jednej z ostatnich wiadomości do swoich najbliższych. Rodzina zmarłej jest zdania, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do zgonu kobiety. Historia 30-letniej Izy poruszyła Polaków, którzy nie mają wąpliwtości, że jest jedną z ofiar zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w Polsce w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Na otwarty sprzeciw wobec zagrażającej życiu kobiet polityce rządu odważyły się już między innymi: Anna Lewandowska, Magda Mołek, Anja Rubik, Agnieszka Włodarczyk czy Martyna Wojciechowska. 

Gwiazdy idą w proteście pod hasłem "Ani jednej więcej"

Wiele gwiazd postanowiło dołączyć dziś do marszu i manifestacji pod hasłem Ani jednej więcej!, by w ten sposób uczcić pamięć o zmarłej Izabeli. Przedstawiciele świata show-biznesu zamieściły w swoich social mediach poruszające wpisy, mające na celu zwrócenie uwagi na powagę problemu. „O tym także nie da się przestać myśleć. Tak straszna, niesprawiedliwa śmierć. Okrutne, ze w zgodzie z obowiązującym obecnie, narzuconym przez fundamentalistów prawem. Tak. Właśnie o to chodziło we wszystkich protestach @strajk_kobiet bo wiedziałyśmy czym skończy się zaostrzanie przepisów. Prędzej czy później… śmiercią kobiet. Myślę o Pani Izie, jej córeczce, mamie, mężu. Wyrazy głębokiego współczucia. Niewyobrażalne do czego doszliśmy…To jest odbieranie nam prawa do leczenia. Prawa do życia”, pisze na Instagramie Maja Ostaszewska.

Zobacz: Joanna Koroniewska poruszająco o stracie dziecka: „Przeżywałam to cierpienie 6 cholernych razy”

W podobnym charakterze pisze Małgorzata Rozenek-Majdan: „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej… Izo z Pszczyny - nie zapomnimy🖤  Z szacunku do Ciebie i troski o inne… To mogła być każda z Nas… Ile jeszcze? Co więcej? Co dalej? NIE POZWOLIMY!”, czytamy.

Stanowczy głos zabrała również Joanna Koroniewska, która zdobyła się na emocjonujące wyznanie: „Przecież to mogła być każda z nas. Każda przyszła czy niestety niedoszła matka. A uwierzcie mi, że co oznacza być niedoszłą mamą wiem, aż nazbyt dobrze. I dokładnie wiem co czuje kobieta, która we własnym ciele nosi martwe dziecko i czeka na zabieg. Przeżywałam to cierpienie - fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne 6 cholernych razy!!! Dzięki Bogu nigdy nie musiałam podejmować tej najtrudniejszej decyzji… Dzięki Bogu wszystko działo się w czasach, kiedy lekarze nie byli poddawani tej presji, nie groziło im więzienie, a ich priorytetem było ratowanie ludzi, a nie slalom gigant po nieludzkich i archaicznych paragrafach kodeksu karnego rodem ze średniowiecza!”, brzmi fragment jej wpisu.

Przeczytaj również: Anna Lewandowska o aborcji: „Nie zdecydowałabym się,  ale szanuje, że...”

Przejmujące zdjęcie prosto z protestu dodała z kolei Monika Olejnik.

Krótki film prosto z marszu dodała z kolei Joanna Przetakiewicz i Kayah, które razem przeszły po ulicach Warszawy.

  

Tak brzmi z kolei fragment wpisu Anji Rubik: „Odeszła przedwcześnie, śmiercią bezsensowną, tragiczną. Śmiercią zadaną jej w świetle dnia, na mocy systemowych dyrektyw. Śmiercią okupiła pospolity ludzki strach, ten, którym karmią się reżimy. Ta historia przetoczyła się przez media na krótko przed Zaduszkami, ale przypomnijmy: Iza była w 22. tygodniu ciąży. Wiadomo było, że płód nie przeżyje i że jeśli ciąża nie zostanie przerwana, Iza też może umrzeć. Mimo to lekarze w pszczyńskim szpitalu nie odważyli się na ratowanie Izy aborcją traktując przepisy Julii Przyłębskiej jako niepodważalny wyrok.”  

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.