Jakub Kornhauser, jamnik otw
Fot. Bartosz Krupa/East News.
O TYM JEST GŁOŚNO

Brat Agaty Kornhauser-Dudy nie głosował na szwagra w wyborach. Ich poglądy są skrajnie różne

„Mam wrażenie, że został ubrany w buty, w których nie chciał się znaleźć”

Maria Elas 2 kwietnia 2024 08:49
Jakub Kornhauser, jamnik otw
Fot. Bartosz Krupa/East News.

Brat Agaty Kornhauser-Dudy, Jakub Kornhauser, znany jest od lat w środowisku literackim. O autorze książek zrobiło się jednak głośno, gdy niedługo po wyborach prezydenckich w 2015 r. wyraźnie odciął się od starszej siostry i Andrzeja Dudy i wyznał, że wcale nie głosował na szwagra, a w kolejnych wyborach oddał nieważny głos. 

Brat Agaty Kornhauser-Dudy o szwagrze: „Jestem rozczarowany jego prezydenturą”

Jakub Kornhauser, młodszy brat Agaty Dudy, już kilka miesięcy po wyborach prezydenckich w 2016 r. przekazał mediom, że nie podpisuje się pod poglądami, które propaguje partia polityczna męża jego starszej żony, Andrzeja Dudy. Autor książek w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” wyznał, że jest bardzo rozczarowany jego postawą i nie do końca rozumie jego postępowania. „Jestem rozczarowany jego prezydenturą. Uważałem, że to jest samodzielny, racjonalnie myślący człowiek. Poglądy ma konserwatywne, ale nie zamordystyczne, wydawał mi się zawsze przedstawicielem katolicyzmu otwartego” mówił, oraz dodał „Sądziłem, że będzie w stanie jako prezydent, który ma poważną legitymację społeczną, postawić na swoim. Ale z drugiej strony szczerze mu współczuję, bo widzę, jak on się męczy. Mam wrażenie, że został ubrany w buty, w których nie chciał się znaleźć”. 

40-latek przyznał także, że oprócz sprzeczności poglądów, drugim powodem, dla którego nie życzył Andrzejowi Dudzie zwycięstwa, był motyw bardzo osobisty: „Nie chciałem, żeby moja siostra wyjechała z Krakowa, bo wiem, jak kocha Kraków, swoją pracę w szkole, i jak obco się czuje w Warszawie” wyznał. 

Czytaj także: Unikają blasku fleszy, tym razem zrobili wyjątek. Antonina Turnau i Marek Kondrat wywołali wielkie poruszenie

Jakub Kornhauser,  X spotkanie awangardowe, Łódź, 25.11.2017 r.
Fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Jakub Kornhauser, X spotkanie awangardowe, Łódź, 25.11.2017 r.

Jakub Kornhauser o Kościele: „jestem nastawiony antyklerykalnie”

Jakub Kornhauser dodał również, że oprócz różnic na tle politycznym, razem z siostrą i jej mężem różnią się także w podejściu do religii. Nauczyciel akademicki przyznał, że chociaż wraz z siostrą zostali wychowani według wartości katolickich, w dorosłym życiu poszli nieco innymi drogami. „Byłem wychowany w katolicyzmie, bo mama jest gorliwą katoliczką, siostra też. W podstawówce chodziłem na religię, modliłem się, mocno wierzyłem, wydawało mi się, że mam osobistą relację z Bogiem. Potem przeżyłem rozczarowanie religią, już w liceum się oddaliłem” przyznał w wywiadzie z „Dużym Formatem”.

Dodał również, że jednym z powodów, dla którego odsunął się od religii była obecna forma Kościoła Katolickiego. „Zacząłem patrzeć na świat w sposób bardziej świadomy. Religia w instytucjonalnym wymiarze jest dziś dla mnie trudna do przyjęcia, jestem nastawiony antyklerykalnie. Tworzenie homogenicznych struktur, charakterystyczne dla katolicyzmu, ale także dla innych wyznań, buduje silną pokusę dominacji i wykluczania wszystkich, którzy mają inny pogląd” wyznał.  

Sprawdź też: Ewa Chodakowska zamieściła poruszający wpis na temat wiary. Jej słowa wywołały gorącą dyskusję

Jakub Kornhauser, poeta, krytyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków,  24.10.2016.
Fot. Grzegorz Kozakiewicz / Forum

Jakub Kornhauser, poeta, krytyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 24.10.2016 

Agata Kornhauser-Duda czy Brigitte Trogneux - porównujemy styl pierwszych dam
Fot. fot. East News

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.