Prezydent Andrzej Duda, Pałac Prezydencki, Warszawa, 04.11.2021 rok
Fot. Beata Zawadzka/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Andrzej Duda ułaskawił Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Prezydent wydał oświadczenie

Politycy zostali skazani prawomocnym wyrokiem za przekroczenie uprawnień

Olga Figaszewska 23 stycznia 2024 18:16
Prezydent Andrzej Duda, Pałac Prezydencki, Warszawa, 04.11.2021 rok
Fot. Beata Zawadzka/East News

Jakiś czas temu prezydent Andrzej Duda przekazał, że wszczyna postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Politycy zostali skazali 20 grudnia 2023 roku prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Do ich zatrzymania doszło na początku stycznia 2024 roku. We wtorek 23 stycznia prezent wydał specjalne oświadczenie. Chodzi o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Maciej Wąsika.

Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

O sprawie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od kilku tygodni mówi cała Polska. Politycy zostali zatrzymani 9 stycznia 2024 roku i od tamtej pory przebywają w zakładzie karnym. Przypomnijmy, że zostali oni prawomocnie skazani przez sąd okręgowy za niedopełnienie oraz przekroczenie uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 roku.

Prezydent Andrzej Duda w połowie stycznia 2024 roku zadecydował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Wnioskował też do Prokuratora Generalnego, by zawiesił politykom wykonywanie kary. Procedura, została wszczęta w trybie prezydenckim.

We wtorek 23 stycznia 2024 roku odbyło się specjalne przemówienie Andrzeja Dudy. Wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało następujący komunikat. „Minister Sprawiedliwości — Prokurator Generalny informuje, że w dniu 23 stycznia 2024 r. do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały przekazane akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec p. Macieja Wąsika i p. Mariusza Kamińskiego. Do akt załączony został wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem PG. Opinia Prokuratora Generalnego nie jest wiążąca dla Prezydenta”, czytamy.

Czytaj też: Murem stoją za mężami i są obiektami kpin. Prześwietliliśmy ich życie

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, konferencja przed Pałacem Prezydenckim, Warszawa, 09.01.2024 rok
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, konferencja przed Pałacem Prezydenckim, Warszawa, 09.01.2024 rok

Oświadczenie Andrzej Dudy

Jak podkreślił Andrzej Duda w swoim oświadczeniu, Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zostają ułaskawieni. Zdecydował się wszcząć postępowanie ułaskawieniowe na wniosek żon polityków. „Zostało ono w całości przeprowadzone, wystąpiłem o przesłanie akt i opinię do Prokuratora Generalnego. Opinia ta dzisiaj, po prawie dwóch tygodniach, została do mnie dostarczona. Akta wróciły dzisiaj z ministerstwa sprawiedliwości z opinią Prokuratora Generalnego, Pana Ministra Bodnara – opinią negatywną w przedmiocie ułaskawienia. Procedura została dopełniona. Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą”, przekazał prezydent.

Andrzej Duda zaapelował do ministra, prokuratora generalnego o natychmiastowe wykonanie postanowienia Prezydenta RP i zwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z zakładów karnych. Następnie dodał: „Ubolewam nad tym, że mimo moich apeli i wprost wyartykułowanych wniosków, prokurator generalny nie zastosował uprawnienia, które ma, by zawiesić wykonywanie kary. Mógł to zrobić, chociażby ze względów humanitarnych, ze względu zapewnienia spokoju społecznego. […] Mimo moich apeli, mimo coraz trudniejszej sytuacji zdrowotnej, w jakiej znalazł się pan minister Mariusz Kamiński, mimo trwającego strajku głodowego, mimo hospitalizacji pana ministra Mariusza Kamińskiego, Adam Bodnar tego nie zrobił. Ubolewam nad tym, panie ministrze. Z ludzkiego punktu widzenia jest to dla mnie niezrozumiałe, że nie umiał się pan zachować jako były Rzecznik Praw Obywatelskich i człowiek, który przez lata pracował w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ubolewam, że nie było pana stać na ten ludzki gest”, mówił prezydent. 

Źródło cytatów: Fakt.pl, TVN24

Czytaj też: Tajemnice Mariusza Kamińskiego: w młodości wyrzucono go ze szkoły, siedział w poprawczaku...

Oświadczenie prezydenta Dudy ws. Kamińskiego i Wąsika, Andrzej Duda, 23.01.2024
Fot. Piotr Molecki/East News

Oświadczenie prezydenta Dudy ws. Kamińskiego i Wąsika, 23.01.2024

Oświadczenie prezydenta Dudy ws. Kamińskiego i Wąsika, Andrzej Duda, 23.01.2024
Fot. Piotr Molecki/East News

Barbara Kamińska, Roma Wasik, Andrzej Duda

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.