Roma Wąsik, Romualda Wąsik, Barbara Kamińska, jam otw
Fot. Michał Żebrowski/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Murem stoją za mężami i są obiektami kpin. Prześwietliliśmy ich życie

Kim są żony skazanych prawomocnym wyrokiem Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego?

Maria Elas 12 stycznia 2024 16:05
Roma Wąsik, Romualda Wąsik, Barbara Kamińska, jam otw
Fot. Michał Żebrowski/East News

Ostatnio w mediach przez wszystkie przypadki odmieniane są nazwiska Macieja Wąsika i Marka Kamińskiego. Uwagę przykuwają nie tylko szczegóły dotyczące zatrzymania i prawomocnych wyroków, lecz także głośne apele ich żon, które domagają się ułaskawienia i wypuszczenia mężów na wolność. W tej sprawie spotkały się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Kim są i czym zajmują się na co dzień Romualda Wąsik i Barbara Kamińska?

Maciej Wąsik i Marek Kamiński zostali zatrzymani. Zaapelowały ich żony

9 stycznia 2024 r. Maciej Wąsik i Marek Kamiński zostali zatrzymani po tym, jak 20 grudnia ub.r. zostali skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową sprzed ponad 15 lat. Wielu polityków związanych z prawą stroną sceny politycznej nie zgadza się z tą decyzją i uważa, że karę wymierzono w bezprawny sposób. Swój głos w tym temacie zdecydowali się zabrać bliscy skazanych, w tym ich żony.

„Nigdy nie mogli powiedzieć, że mój mąż jest nieuczciwy, że kradnie. Wszyscy wiecie doskonale, że 9 stycznia 2024 r. mój mąż i Maciej Wąsik w sposób bezprawny i brutalny zostali zamknięci w więzieniu”, przemawiała Barbara Kamińska na „Proteście Wolnych Polaków”, który zorganizowany został przez Prawo i Sprawiedliwość 11 stycznia. Na pikiecie towarzyszyła jej także Romualda Wąsik. Udzieliły również głośnego wywiadu Danucie Holeckiej na antenie Telewizji Republika, co spotkało się z miażdżącą krytyką widzów i internautów. Czym zajmowały się kobiety, zanim o ich mężach zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku? Przyjrzeliśmy się ich karierom. 

Zobacz także: Kinga Rusin w ostrych słowach o skazanych prawomocnie Wąsiku i Kamińskim

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, konferencja przed Pałacem Prezydenckim, Warszawa, 09.01.2024 rok
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, konferencja przed Pałacem Prezydenckim, Warszawa, 09.01.2024 rok

Kim jest Romualda Wąsik, żona Macieja Wąsika? Jej awans przykuł uwagę mediów

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Romualda Wąsik urodziła się w 1978 r. Z wykształcenia jest doktorem biochemii i chemii. Studiowała na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Później, zainteresowana polityką, została działaczką Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości właśnie z ramienia tej partii sprawowała urząd radnej dzielnicy Praga Południe. Po pięciu latach zdecydowała się jednak zrezygnować z posady i w 2019 r. zaczęła karierę jako ekspertka w Departamencie Nadzoru nad Środkami Zastępczymi w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Po zaledwie kilkunastu miesiącach awansowała z pozycji ekspertki na dyrektorkę Departamentu Nadzoru nad Chemikaliami GIS. Jej nagła promocja była źródłem wielu kontrowersji...

Romualda Wąsik, Roma Wąsik, Barbara Kamińska, Andrzej Duda
Fot. Jacek Szydlowski / Forum

Romualda Wąsik, Barbara Kamińska i prezydent Andrzej Duda, oświadczenie prezydenta w sprawie ponownego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Warszawa 11.01.2024 r.

Maciej Wąsik prostował tę sytuację, tłumacząc, że za awansem jego żony nie stoi nic innego jak tylko jej kompetencje. „Moja żona posiada odpowiednie kwalifikacje i ma doświadczenie naukowe do zajmowania tego stanowiska”, cytował go portal Onet.  „Ma w swoim dorobku wiele prac naukowych, także w języku angielskim. Zna dwa języki obce: angielski i francuski. Jest profesjonalnie przygotowana do pracy w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Wystartowała w konkursie, przeszła procedurę naboru, spełniła wszystkie kryteria”, przekonywał. Wiele osób dopatrywało się jednak w rozwoju jej kariery czynników zewnętrznych. Prywatnie para doczekała się dzieci, których osiągnięciami w szermierce polityk chętnie dzieli się na swoim profilu na portalu X (dawniej Twitter). Jego żona jest również sekretarzem w Polskim Klubie Szermierczym. 

Czytaj również: Żona Macieja Wąsika opowiedziała o codzienności bez męża: "Myślę, w domu jest za zimno. Powinnam zrobić cieplej, ale jak?"

Romualda Wąsik, Roma Wąsik, żona Macieja Wąsika, posiedzenie sejmu 10.06.2016
Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Romualda Wąsik, żona Macieja Wąsika, posiedzenie sejmu 10.06.2016

Kim jest żona Mariusz Kamińskiego? Barbara Kamińska jest sędzią powołaną przez „neo-KRS”

„Jestem Barbara Kamińska, nieznana Państwu dotychczas i takiego celu nigdy nie miałam, aby znać więcej osób niż kilku najbliższych przyjaciół, natomiast mojego męża, Mariusza Kamińskiego, znacie Państwo wszyscy”, rozpoczęła swoje przemówienie żona Mariusza Kamińskiego na „Proteście Wolnych Polaków”. 

Barbara Kamińska urodziła się w 1974 r. i jest drugą żoną Mariusza Kamińskiego. Z wykształcenia jest prawniczką, przez lata pracowała w kancelarii adwokackiej. Kilka lat temu objęła stanowisko sędzi  w Sądzie Rejonowym w Piasecznie pod Warszawą. Do pracy została powołana w 2021 r. przez Krajową Radę Sądownictwa. Wiele osób nazywa radę „neo-KRS”, kwestionując legalność instytucji oraz powołanych przez nią „neosędziów”.

Co ciekawe, jak podaje portal OKO.press, żona Mariusza Kamińskiego od października 2023 r. ma pozostawać na zwolnieniu lekarskim. Jej obecność medialna wzbudziła więc niemałe kontrowersje, także w środowisku sędziowskim. W dniu demonstracji, w której brała udział, miały bowiem odbyć się rozprawy, w których miała uczestniczyć. Jak ustalili dziennikarze, musiały one zostać odwołane lub przesunięte w czasie.  

Czytaj też: Tajemnice Mariusza Kamińskiego: w młodości wyrzucono go ze szkoły, siedział w poprawczaku...

Barbara Kamińska, Warszawa 11.01.2024 r.
Fot. Jacek Szydlowski / Forum

Barbara Kamińska, Oświadczenie prezydenta w sprawie ponownego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Warszawa 11.01.2024 r.

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, konferencja przed Pałacem Prezydenckim, Warszawa, 09.01.2024 rok
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, konferencja przed Pałacem Prezydenckim, Warszawa, 09.01.2024 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.