Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019
Fot. Marlena Bielińska/MOVE
O TYM SIĘ MÓWI

Magda Mołek opublikowała zdjęcie znicza i zabrała głos w ważnej sprawie: „Dość torturowania Polek!”

„Tej śmierci winne jest polskie państwo", dodała

Rafał Kowalski 1 listopada 2021 08:04
Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Po zeszłorocznej zmianie prawa aborcyjnego w Polsce wielu lekarzy staje przed trudnymi decyzjami. Według prawniczki Jolanty Budzowskiej niedawno doszło do sytuacji, w której medycy czekali na naturalne obumarcie płodu. W tym czasie ciężarna pacjentka zmarła. Informacja ta oburzyła tysiące Polaków i Polek, w tym Magdę Mołek.

Płód musiał obumrzeć naturalnie. Pacjentka w ciąży zmarła

Dwanaście miesięcy temu - 22 października 2020 roku - Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej opublikował kontrowersyjny wyrok zaostrzający w Polsce prawo aborcyjne. Od tej pory lekarze mogą podjąć decyzję o zabiegu kończącym ciążę tylko w dwóch przypadkach. Inaczej czeka ich kara 3 lat pozbawienia wolności.

W sieci kilka dni temu pojawił się wstrząsający wpis pewnej radczyni prawnej. „Konsekwencje wyroku TK z 20.10.2020 r., sygn. K 1/20 w praktyce. Pacjentka 22 tydz., bezwodzie. Lekarze czekali na obumarcie płodu. Płód obumarł, pacjenta zmarła. Wstrząs septyczny”, napisała na Twitterze. Kobieta będąca w ciąży zmarła, bo do jej organizmu wdało się zakażenie. Gdyby lekarze mogli i chcieli postąpić inaczej, wszystko mogłoby dla pacjentki skończyć się dobrze.

PrzeczytajMagda Mołek: „W tym roku pierwszy raz w życiu płakałam ze zmęczenia. Czułam się bezsilna”

Magda Mołek – wpis o aborcji

Tego samego zdania jest Magda Mołek, która nie potrafiła ukryć w sieci silnych emocji. „Dość torturowania Polek!!! W jednym z polskich szpitali zmarła Kobieta w 22. tygodniu ciąży. Diagnoza: bezwodzie. To wada płodu zagrażająca zdrowiu i życiu ciężarnej. Lekarze (ze strachu? z konformizmu? z głupoty?) czekali jednak aż płód obumrze. Obumarł. Zmarła (!!!) też pacjentka, bo wdało się zakażenie. To mogła być jedna z nas! Twoja siostra, przyjaciółka, córka, matka, żona, partnerka, synowa, sąsiadka. Każda z nas!”, napisała na Instagramie dziennikarka.

Dalej o zgon kobiety obwiniła obecną władzę. „Tej śmierci winne jest państwo polskie, które rękami swych fanatycznych przywódców i wyznawców zblatowanych z klerem, ustanawiając drakońskie prawo antyaborcyjne, skazuje polskie kobiety na tortury!!! Wszystko do Was wróci! Prędzej, niż przepuszczacie. Nie zapomnijmy o tej Kobiecie, o Jednej z Nas”, dokończyła przekazując jeszcze bliskim zmarłej wyrazy współczucia.

Ta sprawa wymaga nagłośnienia, dlatego wielu internautów podziękowało prezenterce za jej wpis, który opatrzyła zdjęciem świecy. „Polska sprzedała się za 500zl, taka jest prawda”; „W takich chwilach boje się zajść w ciążę”; „Średniowiecze rozpanoszyło się w tym kraju... Ciekawa jestem ile kobiet jeszcze musi umrzeć, albo zostać psychicznie okaleczonych żeby naród przestał tolerować ten mizoginizm”, to tylko niektóre komentarze obserwatorów profilu Magdy Mołek.

Mają rację? 

CZYTAJ: Prawie 30 lat temu musiała urodzić dziecko z bezczaszkowiem. Nie chciała milczeć po wyroku TK

Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.