Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Premier Etiopii tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Kim jest Abiy Ahmed Ali?

Redakcja VIVA! 11 października 2019 10:58
Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images

Abiy Ahmed Ali od 2018 roku spełnia się w roli premiera Etiopii. Dziś Norweski Komitet Noblowski przyznał mu Pokojową Nagrodę Nobla „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019

Abiy Ahmed zaczął karierę polityczną jako założyciel, a także dyrektor Agencji Informacji i Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za cyber bezpieczeństwo w Etiopii. W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii.

W 2018 roku objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, później był przewódcą Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego. Po objęciu stanowiska premiera, uwolnił część więźniów politycznych. Postawił na liberalizację gospodarki.

Polityk otrzyma wyróżnienie podczas oficjalnej ceremonii w Oslo już 10 grudnia. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.