Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Premier Etiopii tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Kim jest Abiy Ahmed Ali?

Redakcja VIVA! 11 października 2019 10:58
Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images

Abiy Ahmed Ali od 2018 roku spełnia się w roli premiera Etiopii. Dziś Norweski Komitet Noblowski przyznał mu Pokojową Nagrodę Nobla „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019

Abiy Ahmed zaczął karierę polityczną jako założyciel, a także dyrektor Agencji Informacji i Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za cyber bezpieczeństwo w Etiopii. W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii.

W 2018 roku objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, później był przewódcą Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego. Po objęciu stanowiska premiera, uwolnił część więźniów politycznych. Postawił na liberalizację gospodarki.

Polityk otrzyma wyróżnienie podczas oficjalnej ceremonii w Oslo już 10 grudnia. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…