Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Premier Etiopii tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Kim jest Abiy Ahmed Ali?

Redakcja VIVA! 11 października 2019 10:58
Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images

Abiy Ahmed Ali od 2018 roku spełnia się w roli premiera Etiopii. Dziś Norweski Komitet Noblowski przyznał mu Pokojową Nagrodę Nobla „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019

Abiy Ahmed zaczął karierę polityczną jako założyciel, a także dyrektor Agencji Informacji i Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za cyber bezpieczeństwo w Etiopii. W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii.

W 2018 roku objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, później był przewódcą Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego. Po objęciu stanowiska premiera, uwolnił część więźniów politycznych. Postawił na liberalizację gospodarki.

Polityk otrzyma wyróżnienie podczas oficjalnej ceremonii w Oslo już 10 grudnia. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!