Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Premier Etiopii tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Kim jest Abiy Ahmed Ali?

Redakcja VIVA! 11 października 2019 10:58
Premier Etiopii, Pokojowa Nagroda Nobla, Abiy Ahmed Ali
Fot. Getty Images

Abiy Ahmed Ali od 2018 roku spełnia się w roli premiera Etiopii. Dziś Norweski Komitet Noblowski przyznał mu Pokojową Nagrodę Nobla „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019

Abiy Ahmed zaczął karierę polityczną jako założyciel, a także dyrektor Agencji Informacji i Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za cyber bezpieczeństwo w Etiopii. W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii.

W 2018 roku objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, później był przewódcą Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego. Po objęciu stanowiska premiera, uwolnił część więźniów politycznych. Postawił na liberalizację gospodarki.

Polityk otrzyma wyróżnienie podczas oficjalnej ceremonii w Oslo już 10 grudnia. 

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.