Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta
O TYM JEST GŁOŚNO

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

W tym roku wyjątkowo nagrodzono dwóch pisarzy

Weronika Kostyra 10 października 2019 13:01
Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta

Właśnie przyznano Literacka Nagrodę Nobla. Jedną z dwóch laureatek została Olga Tokarczuk! Polka była jedną z nieoficjalnych faworytek do nagrody i to jej przyznano Nobla za 2018 rok. W tym roku wyjątkowo ogłoszono dwóch zwycięzców, ponieważ rok temu nagrody nie przyznano ze względu na skandal w Akademii Noblowskiej. Druga z nich, nagroda za 2019 rok, trafiła do austriackiego pisarza Petera Handke. Nagrody odbiorą podczas uroczystej ceremonii w grudniu.

Olga Tokarczuk Laureatką literackiego Nobla 2019

„Za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”, czytamy w uzasadnieniu nagrody Tokarczuk. Polka jest 15 nagrodzoną kobietą na wszystkich 110 laureatów. Nobla Petera Handke uzasadniono „za wpływową pracę, która z pomysłowością językową bada peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

„Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!”, napisała pisarka na swoim Facebooku.

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej utytułowanych współczesnych polskich pisarek. Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie na Lubelszczyźnie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutowała w 1979 roku, wydając pierwsze opowiadania pod pseudonimem. Jest autorką powieści takich jak: Podróż ludzi Księgi, Bieguni, Księgi Jakubowe, Prawiek i inne czasy, Podróż ludzi Księgi, E.E., Dom dzienny, dom nocny, Prowadź swój pług przez kości umarłych oraz Gra na wielu bębenkach.

Pisarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jest to najważniejsze literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii. Tokarczuk została doceniona za książkę Bieguni w tłumaczeniu Jennifer Croft. Ma na swoim koncie także Paszport Polityki oraz Nagrodę literacką Nike.

Pisarka dołączyła w ten sposób do wcześniejszych polskich laureatów literackiej Nagrodę Nobla – Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Jako laureatka Literackiej Nagrody Nobla otrzyma 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 3,5 milionów zł.

Ostatnim noblistą w dziedzinie literatury był brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Niewiele po przyznaniu mu nagrody wybuchł jeden z największych skandali w historii Nagród Nobla. Powodem podwójnej nagrody Nobla w tym roku jest skandal, który wstrząsnął Akademią Noblowską. Francuski fotograf Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii, Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałt, a 18 kobiet przyznało, że było przez niego molestowanych. Do części z tych sytuacji doszło podczas wydarzeń towarzyszących przyznawaniu Nagrody Nobla, co mocno nadszarpnęło wizerunek całej instytucji. 

Peter Handke
Fot. East News

Peter Handke

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.