Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News
TYLKO U NAS!

Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla. Gratulują jej Mariusz Szczygieł i Agnieszka Holland

To wielki dzień dla polskiej literatury

Gabriela Czernecka 10 października 2019 19:23
Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok! Dziś Akademia Noblowska wyróżniła polską pisarkę „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Na tę wiadomość polska literatura czekała 23 lata. Pisarka dołączyła właśnie do grona innych polskich laureatów literackiej Nagrodę Nobla – Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Jako laureatka Literackiej Nagrody Nobla otrzyma 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 3,5 milionów zł. Nagrodę odbiorze podczas uroczystej ceremonii w grudniu. Życzenia spływają dla Olgi z całego świata. Nam udało się dotrzeć do Agnieszki Holland i Mariusza Szczygła. Kto jeszcze złożył jej gratulacje? Zobaczcie sami.

Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla

„Ktoś do mnie zadzwonił kiedy jechałam samochodem. Wyśwetlił mi się numer ze Szwecji i… to był ten telefon”, mówiła kilka minut temu podczas konferencji prasowej. Nie ukrywała radości! „Dedykuję tę nagrodę Polakom, bo jesteśmy na kilka dni przed wyborami. Wyborami, które mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją”, dodała.

Teraz w rozmowie z Krystyną Pytlakowską Agnieszka Holland, która przebywa obecnie w Korei Południowej, specjalnie dla nas skomentowała nagrodzenie Olgi Tokarczuk Noblem: „W pełni na to zasłużyła. To wielka, ale skromna pisarka, która wszystko widzi głębiej. Ma nie tylko talent literacki i talent opowiadaczki nieoczekiwanych historii, ale wyobraźnię, wrażliwość, ciekawość świata i ludzi, które pozwalają jej trafiać prosto do serc i umysłów bardzo różnych ludzi na całym świecie”, opowiada. „Jestem szczęśliwa, że ta wspaniała i szlachetna kobieta została tak uhonorowana, ale jeszcze bardziej, że jej książki i to, co mówią o nas, o naszych korzeniach i współczesności dojdzie jeszcze szerzej do czytelników na świecie. I może (utopia) otworzy też coś w umysłach tych pełnych żółci nienawistników, którzy aktualnie rządzą nasza kultura. I zobaczą, ze świat jest większy od ich ograniczeń i obsesji. I że kultura jest mostem do ludzi, a nie oblężona twierdzą”, zaznacza Agnieszka Holland.

Ten wyjątkowy sukces polskiej pisarki skomentował specjalnie dla nas Mariusz Szczygieł: „Po mojej Nike w niedzielę - znów spotkało mnie szczęście. Tak to czuję. A podobno tylko nieszczęścia chodzą parami... Jestem tym bardziej szczęśliwy, że Olgi i moje myślenie na temat spraw Polski, świata i człowieka jest bardzo bliskie. "Boimy się prawdy o naszej egzystencji" - powiedziała kiedyś. Pisarki i pisarze istnieją po to, by nam tę prawdę pokazać, lecz tak, żebyśmy od tego nie umarli, ale poczuli że chcemy żyć nadal. Olga Tokarczuk - jak widać z tego, co ją ostatnio spotyka pięknego - pokazuje najlepiej”, mówi w rozmowie z Krystyną Pytlakowską.

Ogromne gratulacje i masa miłych słów pojawiła się także w social mediach. Wśród osób, które gratulują Oldze Tokarczuk Nobla jest m.in. Agnieszka Woźniak-Starak: „Polska znowu idzie w świat. I to w jakim stylu! Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, drugiej po Wisławie Szymborskiej Polki. Piękny dzień. Pani Olgo, jest Pani wielka!”, napisała na Instagramie.

Parę słów zawarła także pod jednym ze zdjęć pisarki Kinga Rusin: „OLGA padam do nóg!!! Nobel dla Olgi Tokarczuk, jednej z najlepszych, najbardziej bezkompromisowych i najciekawszych autorek na świecie👏🏻👏🏻👏🏻!!! Całkowicie zasłużony!!! E.E., Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny i Gra na wielu bębenkach to była magia, a później było już tylko mocniej. Jest obok mnie od pierwszej do ostatniej książki, od samego początku. To niesamowite uczucie rozwijać się i dojrzewać z autorem, uczyć się życia i historii, uwrażliwiać na krzywdę i cieszyć z małych rzeczy. Wiele z moich życiowych wyborów zawdzięczam jej twórczości. Ps.Załączone zdjęcie to pamiątka wywiadu sprzed dwóch lat. Niewyraźne, ale wspomnienia nadal żywe. Spotkanie z Olgą było totalnie niezwykłe i nie mówię tylko o fantastycznym wywiadzie. Kamery się wyłączyły, a my nie mogłyśmy przestać gadać. Łączy nas nie tylko miłość do zwierząt i nienawiść do myśliwych oraz tragicznej polityki wobec polskiego dziedzictwa przyrodniczego, ale też stosunek do kobiet i wykluczonych, związków partnerskich, i ... małych radości w życiu😉. Jedno z najważniejszych dla mnie spotkań (od razu to Oldze powiedziałam). Spóźniłam się na pociąg powrotny do Warszawy, ale zdecydowanie było warto. Gratulacje! Wyrazy uznania! I wielka duma!”, czytamy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kinga Rusin- Official Profile (@kingarusin)

Gratulacje złożyła także Karolina Korwin Piotrowska: „Płacze ze szczęścia. Rycze po prostu.
Dzięki mojemu ponownemu spotkaniu z Olga, ponad 3 lata temu, pewnej rozmowie prawie po świt, po latach niewidzenia się, moje życie wyglada teraz tak jak wyglada. Lubię je. Wreszcie.
Olga ma Nobla. Co za szczęście. Co za duma. Jest pięknie 🇵🇱❤️”, czytamy na jej Instagramie.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez karolina korwin piotrowska (@karolinakp)

„To jest sztos!💥💥💥 Moje wielkie gratulacje dla Laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Autorki z „narracyjną wyobraźnią” 🙏 15 kobieta w gronie Laureatów”, napisała Magdalena Boczarska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Magdalena Boczarska (@magda_boczarska)

„Cóż za nieopisana radość i duma!!!!!!! Nobel dla Olgi Tokarczuk!!!!! Olga, jesteś wielka❤️❤️❤️ teraz niektórzy mogą doczytać jej książki!”, pisze Borys Szyc

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Borys Szyc Official (@borys.szyc)

My również dołączamy do gratulacji. To wielki dzień dla polskiej literatury!  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Viva.pl (@viva_magazyn)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…