Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News
TYLKO U NAS!

Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla. Gratulują jej Mariusz Szczygieł i Agnieszka Holland

To wielki dzień dla polskiej literatury

Gabriela Czernecka 10 października 2019 19:23
Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok! Dziś Akademia Noblowska wyróżniła polską pisarkę „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Na tę wiadomość polska literatura czekała 23 lata. Pisarka dołączyła właśnie do grona innych polskich laureatów literackiej Nagrodę Nobla – Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Jako laureatka Literackiej Nagrody Nobla otrzyma 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 3,5 milionów zł. Nagrodę odbiorze podczas uroczystej ceremonii w grudniu. Życzenia spływają dla Olgi z całego świata. Nam udało się dotrzeć do Agnieszki Holland i Mariusza Szczygła. Kto jeszcze złożył jej gratulacje? Zobaczcie sami.

Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla

„Ktoś do mnie zadzwonił kiedy jechałam samochodem. Wyśwetlił mi się numer ze Szwecji i… to był ten telefon”, mówiła kilka minut temu podczas konferencji prasowej. Nie ukrywała radości! „Dedykuję tę nagrodę Polakom, bo jesteśmy na kilka dni przed wyborami. Wyborami, które mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją”, dodała.

Teraz w rozmowie z Krystyną Pytlakowską Agnieszka Holland, która przebywa obecnie w Korei Południowej, specjalnie dla nas skomentowała nagrodzenie Olgi Tokarczuk Noblem: „W pełni na to zasłużyła. To wielka, ale skromna pisarka, która wszystko widzi głębiej. Ma nie tylko talent literacki i talent opowiadaczki nieoczekiwanych historii, ale wyobraźnię, wrażliwość, ciekawość świata i ludzi, które pozwalają jej trafiać prosto do serc i umysłów bardzo różnych ludzi na całym świecie”, opowiada. „Jestem szczęśliwa, że ta wspaniała i szlachetna kobieta została tak uhonorowana, ale jeszcze bardziej, że jej książki i to, co mówią o nas, o naszych korzeniach i współczesności dojdzie jeszcze szerzej do czytelników na świecie. I może (utopia) otworzy też coś w umysłach tych pełnych żółci nienawistników, którzy aktualnie rządzą nasza kultura. I zobaczą, ze świat jest większy od ich ograniczeń i obsesji. I że kultura jest mostem do ludzi, a nie oblężona twierdzą”, zaznacza Agnieszka Holland.

Ten wyjątkowy sukces polskiej pisarki skomentował specjalnie dla nas Mariusz Szczygieł: „Po mojej Nike w niedzielę - znów spotkało mnie szczęście. Tak to czuję. A podobno tylko nieszczęścia chodzą parami... Jestem tym bardziej szczęśliwy, że Olgi i moje myślenie na temat spraw Polski, świata i człowieka jest bardzo bliskie. "Boimy się prawdy o naszej egzystencji" - powiedziała kiedyś. Pisarki i pisarze istnieją po to, by nam tę prawdę pokazać, lecz tak, żebyśmy od tego nie umarli, ale poczuli że chcemy żyć nadal. Olga Tokarczuk - jak widać z tego, co ją ostatnio spotyka pięknego - pokazuje najlepiej”, mówi w rozmowie z Krystyną Pytlakowską.

Ogromne gratulacje i masa miłych słów pojawiła się także w social mediach. Wśród osób, które gratulują Oldze Tokarczuk Nobla jest m.in. Agnieszka Woźniak-Starak: „Polska znowu idzie w świat. I to w jakim stylu! Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, drugiej po Wisławie Szymborskiej Polki. Piękny dzień. Pani Olgo, jest Pani wielka!”, napisała na Instagramie.

Parę słów zawarła także pod jednym ze zdjęć pisarki Kinga Rusin: „OLGA padam do nóg!!! Nobel dla Olgi Tokarczuk, jednej z najlepszych, najbardziej bezkompromisowych i najciekawszych autorek na świecie👏🏻👏🏻👏🏻!!! Całkowicie zasłużony!!! E.E., Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny i Gra na wielu bębenkach to była magia, a później było już tylko mocniej. Jest obok mnie od pierwszej do ostatniej książki, od samego początku. To niesamowite uczucie rozwijać się i dojrzewać z autorem, uczyć się życia i historii, uwrażliwiać na krzywdę i cieszyć z małych rzeczy. Wiele z moich życiowych wyborów zawdzięczam jej twórczości. Ps.Załączone zdjęcie to pamiątka wywiadu sprzed dwóch lat. Niewyraźne, ale wspomnienia nadal żywe. Spotkanie z Olgą było totalnie niezwykłe i nie mówię tylko o fantastycznym wywiadzie. Kamery się wyłączyły, a my nie mogłyśmy przestać gadać. Łączy nas nie tylko miłość do zwierząt i nienawiść do myśliwych oraz tragicznej polityki wobec polskiego dziedzictwa przyrodniczego, ale też stosunek do kobiet i wykluczonych, związków partnerskich, i ... małych radości w życiu😉. Jedno z najważniejszych dla mnie spotkań (od razu to Oldze powiedziałam). Spóźniłam się na pociąg powrotny do Warszawy, ale zdecydowanie było warto. Gratulacje! Wyrazy uznania! I wielka duma!”, czytamy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kinga Rusin- Official Profile (@kingarusin)

Gratulacje złożyła także Karolina Korwin Piotrowska: „Płacze ze szczęścia. Rycze po prostu.
Dzięki mojemu ponownemu spotkaniu z Olga, ponad 3 lata temu, pewnej rozmowie prawie po świt, po latach niewidzenia się, moje życie wyglada teraz tak jak wyglada. Lubię je. Wreszcie.
Olga ma Nobla. Co za szczęście. Co za duma. Jest pięknie 🇵🇱❤️”, czytamy na jej Instagramie.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez karolina korwin piotrowska (@karolinakp)

„To jest sztos!💥💥💥 Moje wielkie gratulacje dla Laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Autorki z „narracyjną wyobraźnią” 🙏 15 kobieta w gronie Laureatów”, napisała Magdalena Boczarska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Magdalena Boczarska (@magda_boczarska)

„Cóż za nieopisana radość i duma!!!!!!! Nobel dla Olgi Tokarczuk!!!!! Olga, jesteś wielka❤️❤️❤️ teraz niektórzy mogą doczytać jej książki!”, pisze Borys Szyc

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Borys Szyc Official (@borys.szyc)

My również dołączamy do gratulacji. To wielki dzień dla polskiej literatury!  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Viva.pl (@viva_magazyn)

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.