Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Szesnastoletnia Szwedka kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla!

Greta Thunberg w każdy piątek protestuje przeciwko niszczeniu środowiska

Weronika Kostyra 15 marca 2019 14:53
Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Kiedy szesnastoletnia Greta Thunberg zaczęła swój protest przed szwedzkim parlamentem nie sądziła, że zostanie ikoną międzynarodowego ruchu młodzieży, której przyszłość naszej planety nie jest obojętna. Po szczycie klimatycznym w Katowicach, gdzie wygłosiła płomienną przemowę, podróżuje po świecie i apeluje, by powstrzymać niszczenie środowiska naturalnego. Teraz jej wysiłki zostały docenione i jest oficjalną kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla.

Kim jest Greta Thunberg?

Od sierpnia w każdy piątek zamiast do szkoły, idzie pod siedzibę szwedzkiego parlamentu i protestuje z transparentem Skolstrejk för klimatet (Strajk szkolny dla klimatu). Na początku była sama. Z czasem dołączało się do niej coraz więcej rówieśników. O grupie stało się głośno w szwedzkich i międzynarodowych mediach. Greta pojechała ze swoim transparentem między innymi pod siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli i do Londynu. Z kolei uczniowie zaczęli protestować także w innych krajach. Dzisiaj przeszli ulicami największych polskich miast.

W grudniu 2018 roku Greta wygłosiła przemówienie podczas szczytu klimatycznego COP24. Do Katowic przyjechała pociągiem. Kiedy tylko może unika korzystania z samolotów, które generują olbrzymie zanieczyszczenia. „Nie jesteście nawet na tyle dojrzali, żeby powiedzieć prawdę. Ciągle mówicie o zielonym, zrównoważonym rozwoju, tylko dlatego, że boicie się utraty popularności. Ciągle mówicie, żebyśmy szli do przodu, stosując te same metody, które doprowadziły do tego chaosu, nawet jeśli jedyną rozsądną rzeczą jest pociągnięcie za hamulec bezpieczeństwa. Nie zależy mi na popularności. Interesuje mnie sprawiedliwość klimatyczna i żyjąca planeta. Nawet to pozostawiacie nam, dzieciom. (…) Mówicie, że kochacie swoje dzieci ponad wszystko. A mimo to na ich oczach kradniecie im przyszłość”, mówiła do światowych przywódców.

Greta Thunberg cieszy się z wyróżnienia, lecz nie chodzi jej o sławę i popularność. Będzie walczyć nadal. „To olbrzymi zaszczyt być nominowanym do tak ważnego wyróżnienie”, powiedziała w rozmowie z Aftonbladet.

U młodej działaczki zdiagnozowano zespół Aspergera. Jej rodzicami są śpiewaczka operowa Malena Ernman oraz aktor Svante Thunberg. Co ciekawe jeden z jej krewnych, Svante Arrhenius, był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. To on sformułował hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę Ziemi. 

Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!