Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg
O NIEJ JEST GŁOŚNO

„To jedna ze współczesnych ikon”. Powstanie serial o klimacie z Gretą Thunberg w roli głównej!

BBC zapowiada dokumentalny serial o zmianach klimatycznych

Gabriela Czernecka 13 lutego 2020 13:42
Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Na całym świecie stała się symbolem walki o środowisko naturalne. Najbardziej znana aktywistka na świecie, Greta Thunberg, odwiedziła niedawno nawet Polskę! Jak podaje lokalny serwis b24tv.pl 17-latka wraz z ekipą filmową była widziana w okolicach Elektrowni Bełchatów.O kazuje się, że nastolatka prawdopodobnie zbierała materiały do nowego serialu dokumentalnego o zmianach klimatycznych, który realizuje dla BBC. Poznajcie szczegóły! 

Greta Thunberg w Polsce

Greta Thunberg jeździ po świecie, wieszcząc klimatyczną zagładę. Najsłynniejsza aktywistka została wybrana człowiekiem roku w prestiżowym rankingu magazynu TIME, a na swoim koncie ma także nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Kilka tygodni temu 17-latka przyjechała do Polski. Okazuje się, że odwiedziła nie tylko Gdańsk, ale także Bełchatów. Według informacji lokalnego portalu b24tv.pl 17-latka wraz z ekipą filmową była widziana w okolicach Elektrowni Bełchatów. W jakim celu odwiedziła nasz kraj?

Jak podaje serwis b24tv.pl, razem z ekipą filmową chciała wejść do elektrowni i nagrać filmik, ale spółka Skarbu Państwa... odmówiła. Z relacji mediów wynika, że Greta Thunberg miała przyjechać do gminy Kleszczów elektryczną Teslą. Nastolatka na tarasie widokowym, skąd rozciąga się widok na odkrywkę i elektrownię Polskiej Grupy Energetycznej, nagrała swoje wystąpienie. 

„Towarzyszący jej filmowcy nie byli już tak ekologiczni, jak ona. Wysiedli z czarnego busa marki mercedes, rozstawili kamery i nagrywali "setkę" na potrzeby prawdopodobnie jednego z popularnych programów dokumentalnych”, czytamy na serwisie b24tv.pl.

Greta Thunberg o górnikach z Bełchatowa

We wtorek Greta Thunberg pojawiła się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Podczas panelu Odwrócenie klimatycznej apokalipsy zaznaczyła, że pomimo wielu miesięcy działań młodych ludzi na całym świecie, „w praktyce nic nie zostało zrobione”.

„Domagamy się od was, najbardziej wpływowych biznesowych i politycznych liderów na całym świecie, podjęcia koniecznych działań. Domagamy się [...] wstrzymania wszystkich inwestycji w wydobycie i przetwarzanie paliw kopalnych, zakończenia dotowania wykorzystania paliw kopalnych i kompletnego porzucenia paliw kopalnych”, zaapelowała, dodając, że liczy na natychmiastową reakcję.

Aktywistka wspomniała też wizytę w Bełchatowie. „W zeszłym tygodniu spotkałam się z górnikami z Polski, którzy stracili pracę ze względu na zamknięcie ich kopalni. Nawet oni się nie poddali. Wręcz przeciwnie, zdają się rozumieć bardziej niż wy, że musimy się zmienić”, powiedziała.

Warto zaznaczyć, że Elektrownia Bełchatów to największa w Europie jednostka zasilana węglem brunatnym. Przeciw kopalni i elektrowni w Bełchatowie od lat protestują działacze ekologiczni. Jak podawał Super Express, Greta nie otrzymała zgody na nagranie krótkiego filmiku na terenie zakładu, bo być może władze elektrowni obawiały się kolejnego kontrowersyjnego wystąpienia młodej działaczki, które na pewno nie przeszłyby bez echa. O nowym projekcie Grety, jakim jest serial, poinformowano podczas targów BBC Showcase w Liverpoolu.

Tytuł serialu nie jest jeszcze znany, ale wiadomo już, że Greta w ramach tego projektu odwiedziła wiele  zakątków świata, gdzie spotkała się z aktywistami, politykami i naukowcami. Miała prowadzić z nimi dyskusje na temat rozwiąząń, które mogą pomoć w ratowaniu środowiska.

„Zmiany klimatu są prawdopodobnie najważniejszą obecniekwestią w naszym życiu, więc wydaje się, że w dobrym czasie wstrzelimy się z naszą serią, która ma badać fakty i prezentować osiągnięcia wiedzy na ten temat. Możliwość zrobienia tego z Gretą to wyjątkowy przywilej. Dzięki temu uzyskamy wgląd w to, jak to jest być globalną ikoną i jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na świecie”, wyjawia producent wykonawczy BBC Studios, Rob Liddel.

Czy Greta Thunberg mocno skrytykuje Polskę w swoim dokumencie? Pozostaje nam czekać na datę premiery jej serialu... 

Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.