Reklama

Ceny prądu stale idą w górę. Niestety nie mamy na to wpływu. Możemy za to zmniejszyć nasze rachunki. Jak? Świadome korzystanie z energii elektrycznej przyniesie sporo korzyści zarówno twoim finansowym, jak i planecie.

Reklama

Oszczędzamy z pobudek materialnych

Te wyniki dają do myślenia. Jak wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, głównym powodem skłaniającym do oszczędzania energii elektrycznej jest dla 86% respondentów oszczędność pieniędzy. Dbanie o środowisko jako główną motywację wskazuje 72% zapytanych Polaków.

A jak oszczędzamy? Według badania Publicis Groupe Data Science, wśród wdrażanych sposobów na ograniczenie zużycia prądu respondenci najczęściej spontanicznie deklarują:

  • ograniczenie korzystania z oświetlenia - 46%,
  • używanie energooszczędnych żarówek/oświetlenia LED - 32%,
  • rezygnację z pozostawiania urządzeń w trybie czuwania - 28%
  • używanie energooszczędnych urządzeń - 18%.

Jak zaoszczędzić na prądzie i tym samym być bardziej eko? Oto 8 sposobów, które już teraz warto wprowadzić w życie! Okazuje się, że to właśnie zmiana złych nawyków i wypracowanie nowych, może być gwarantem sukcesu.

mat. prasowe

1. Nie korzystasz? Wyłączaj!

Włączone światło na korytarzu? A może telewizor, którego nikt nie ogląda? Pamiętaj, że nawet urządzenia w trybie czuwania (stand-by), nadal pobierają prąd, zwiększając rachunki. Możesz więc je odłączyć albo zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową, by móc wyłączyć więcej takich urządzeń naciskając jeden przycisk.

2. Żyj z klasą!

Twoja pralka, lodówka, suszarka, zmywarka i inne urządzenia AGD/RTV mają konkretną klasę energetyczną, która oznacza między innymi ilość zużywanej energii. Dlatego wybieraj te oznaczone literą A. Pomogą ci one zmniejszyć rachunki i być choć trochę bardziej eko!

3. Pora ma znaczenie

Wiesz, że wiele taryf energii elektrycznej oferuje zniżki na energię używaną nocą lub w weekendy? Sprawdź swoją ofertę lub spróbuj ją negocjować. To spore ułatwienie. Wystarczy, że zmywarkę włączysz tuż przed snem, a pranie nastawiasz na późniejsze godziny. Odczujesz sporą zmianę, gdy po pewnym czasie zajrzysz do faktury za energię.

4. Liczy się LED

Może i są droższe podczas zakupu, ale na dłuższą metę stanowią ogromne ułatwienie. O co chodzi? Zwykła żarówka zużywa do wytworzenia światła jedynie 5% pobieranej energii. Reszta jest marnowana, m.in. poprzez wydzielanie ciepła. Oświetlenie LED zużywa mniej energii i jest o wiele trwalsze od zwykłych żarówek. Nie musisz ich więc tak często wymieniać, bo przepalają się rzadko, a do tego odciążą twoje finanse.

Adobe Stock

5. Racjonalizm w kuchni

Chcesz wypić herbatę i gotujesz cały czajnik wody? A może lubisz otwierać piekarnik podczas pieczenia? Obie te sytuacje nie mają sensu. W przypadku pierwszej, marnujesz i wodę, i prąd. W przypadku drugiej, narażasz się na większe rachunki i zakalec w biszkopcie.

6. Nie oglądaj światła w lodówce

Podchodzisz, otwierasz, patrzysz i zamykasz. Czasem coś wyjmujesz. To scenariusz z życia wielu z nas. Lodówki nie należy otwierać bez potrzeby. A jeśli już to zrobiliśmy, to jak najszybciej należy ją zamknąć. Pamiętaj, że po każdym otwarciu drzwi, lodówka musi przywrócić określoną temperaturę. To właśnie wtedy urządzenie zużywa niepotrzebnie dodatkową energię.

7. Masz w domu bojler? Nie zapominaj o nim

Wyłączaj go, gdy nie musisz korzystać z ciepłej wody, aby nie generował niepotrzebnych kosztów. Włącz tuż przed kąpielą, aby podgrzał wodę, gdy jej potrzebujesz.

8. Nauka od najmłodszych lat

Ucz dziecko, że niepotrzebnie włączona lampka, telewizor czy otwarta lodówka to nie tylko koszty, ale i narażanie planety. Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, lubią być chwalone, a do tego chcą być modne. Bycie eko na szczęście jest w trendach. Pokaż swoim pociechom, jak łatwo mogą dbać o wspólną przyszłość.

Kampania "Liczy się energia"

To kampania edukacyjna, której celem jest uświadomienie Polaków, że ceny rachunków za prąd zależą od nas samych oraz mają realny wpływ na stan naszej Planety. Na stronie liczysieenergia.pl znajdziesz informacje o kształtowaniu się cen energii, o tym, jak przekładają się one na rachunki za prąd oraz jak można zmniejszyć jego wysokość i ograniczyć ponoszone wydatki.

Reklama

Materiał powstał z udziałem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Reklama
Reklama
Reklama