Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

16-letnia Greta Thunberg zmiażdżyła przywódców państw w emocjonalnym wystąpieniu

Na szczycie klimatycznym ONZ padły z jej ust mocne słowa

Konrad Szczęsny 24 września 2019 13:44
Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News

Jej słowa cytują media na całym świecie. Greta Thunberg, ekologiczna aktywistka, wzięła udział w szczycie klimatycznym ONZ, który od poniedziałku trwa w Nowym Jorku. W swojej emocjonalnej przemowie w ostrych słowach upomniała przywódców państw świata, że w niewystarczającym stopniu dbają o zażegnanie kryzysu związanego ze skutkami globalnego ocieplenia. „Jak śmiecie?!”, grzmiała 16-latka.

Greta Thunberg na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku

W trakcie wystąpienie w Stanach Zjednoczonych Greta Thunberg nie szczędziła rządzącym przykrych słów. Krytykowała m.in. ich postawę i zapewnianie, że robią wystarczająco dużo w kwestii zażegnania trwającego na całej planecie kryzysu klimatycznego.

„Jak śmiecie przychodzić tutaj i mówić, że robicie wystarczająco dużo, skoro potrzebna polityka i rozwiązania są wciąż niedostępne?”, grzmiała.

Dodała, że mimo zapewnień, w które nie wierzy, nie chce uprzedzać się do przedstawicieli poszczególnych państw.

„Mówicie, że nas słyszycie i rozumiecie pilność sprawy. Bez względu na to, jak jestem smutna i zła, to nie chcę w to wierzyć. Bo gdybyście w pełni rozumieli sytuację, a nadal nic nie robili, to bylibyście złem. Nie chcę wierzyć, że tak jest”, wyjaśniła (cytat za Onet.pl).

Po czym wytknęła rządzącym bierność, krótkowzroczność i brak troski o przyszłość młodych ludzi.

„Moja wiadomość jest taka, że będziemy was obserwować. To wszytko jest nie tak, jak powinno być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. Młodzi ludzie zaczynają rozumieć waszą zdradę i nie pozwolimy wam od tego uciec. Swoimi pustymi słowami okradliście mnie z marzeń i z dzieciństwa. Ludzie cierpią, umierają, cały ekosystem upada. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a wszystko, o czym potraficie mówić to pieniądze i snucie fantazji o nieskończonym wzroście ekonomicznym. Jak śmiecie?”, pytała wzburzona 16-latka.

Spotkanie Grety Thunberg i Donalda Trumpa

W sieci krąży również nagranie, w którym udokumentowano spotkanie Grety Thunberg i Donalda Trumpa w lobby siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Prezydent USA całkowicie zignorował młodą Szwedkę, zaś operatorowi udało się uchwycić, jak na jej twarzy maluje się wyraz złości.

Wcześniej, komentując na Twitterze słynne wideo z 16-latką, które publikują media na całym świecie, przywódca Stanów Zjednoczonych stwierdził, że „wygląda na bardzo szczęśliwą, młodą dziewczynę, która z nadzieją oczekuje świetlanej i wspaniałej przyszłości. Tak miło to widzieć!”.

Skarga dzieci do Organizacji Narodów Zjednoczonych

Greta Thunberg wraz z 15 innymi dziećmi złożyła w siedzibie ONZ w Nowym Jorku skargę. Dotyczy ona pięciu dużych gospodarek na świecie „za, ich zdaniem, łamanie praw człowieka przez niepodejmowanie stosownych działań, by zatrzymać pogłębiający się kryzys klimatyczny”, czytamy na TVN24.pl.

Wymienione kraje to: Niemcy, Francja, Brazylia, Argentyna i Turcja. Zarzuca się im, że „nie dotrzymały warunków Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 1989 roku”.

O co dokładnie chodzi? O bierność w kwestii dotrzymania warunków porozumienia i „nie powstrzymanie śmiertelnych i przewidywalnych konsekwencji kryzysu klimatycznego”  

Greta Thunberg zasłynęła w zeszłym roku zorganizowaniem pod szwedzkim parlamentem jednoosobowego protestu klimatycznego:

Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

16-latka wystąpiła na szczycie klimatycznym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w poniedziałek 23 września:

Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News

Słowa 16-latki cytują media na całym świecie:

Greta Thunberg, Nowy Jork, szczyt klimatyczny
Fot. FR103966 AP/Associated Press/East News

Piszą one również o spotkaniu dziewczynki z Donaldem Trumpem za kulisami szczytu:

Donald Trump
Fot. AP/Associated Press/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!