Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Potworny atak na Gretę Thunberg: „Chore psychicznie szwedzkie dziecko”

O tym mówi cała Ameryka! Sprawa zbulwersowała opinię publiczną

Konrad Szczęsny 25 września 2019 14:06
Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News

Jej poniedziałkowe wystąpienie na szczycie klimatycznym ONZ odbiło się w mediach na całym świecie szerokim echem. Greta Thunberg, mimo ostrej przemowy, zebrała szereg komplementów, zarówno od polityków, jak i przedstawicieli opinii publicznej. Niestety, nie wszystkim słowa 16-latki przypadły do gustu. Amerykański pisarz i prezenter Michael Knowles uznał, że jest ona osobą „chorą psychicznie”. Z kolei małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, stwierdziła, że Szwedka „wymyśliła sobie problem”.

Michael Knowles o Grecie Thunberg. Zakpił z jej zaburzenia

W poniedziałek na antenie wiadomości stacji Fox News konserwatywny pisarz i prowadzący Daily Wire, Michael Knowles, obraził 16-latkę ze Szwecji, której wystąpienie na szczycie klimatycznym ONZ było szeroko komentowane w mediach na całym świecie. 

„Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i bajki o bezustannym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?! - mówiła Thunberg. - Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoim pustosłowiem. Jak śmieliście! Młodzi ludzie zaczynają rozumieć waszą zdradę i nie pozwolimy wam od tego uciec”, grzmiała Greta Thunberg.

I to właśnie jej płomiennej przemowie poświęcono odcinek The Story News na antenie stacji Fox News.  Jednym z zaproszonych gości był m.in. słynący z konserwatywnych poglądów pisarz i prowadzący Daily Wire Michael Knowles. To, co powiedział na antenie, wywołało za oceanem ogromną burze.

„Ruch związany z histerią klimatyczną nie dotyczy nauki. Gdyby chodziło o naukę, prowadziliby go naukowcy, a nie politycy i chore psychicznie szwedzkie dziecko, które jest wykorzystywane przez swoich rodziców i międzynarodową lewicę”, stwierdził, co spotkało się z natychmiastową reakcją prowadzącego.

Przypomniał, że 16-letnia Greta cierpi na zespół Aspergera, uznawany za zaburzenie rozwojowe, mieszczące się w spektrum autyzmu. Dodał, że mężczyzna „atakuje dziecko” i żeby „uspokoił się”. To jednak nie pomogło.

„Jest chora psychicznie. Ma autyzm. Ma zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Ma selektywny mutyzm. Miała depresję”, kontynuował przy wyraźnym oburzeniu innych uczestników rozmowy.

Stacja Fox News przeprasza za słowa Michaela Knowlesa

Stacja Fox News jeszcze tego samego dnia wieczorem przeprosiła za słowa zaproszonego gościa.

„Komentarz Michaela Knowlesa, który był dziś gościem The Story, był haniebny - przepraszamy Gretę Thunberg i naszych widzów”, powiedział rzecznik Fox News w rozmowie z  BuzzFeed News.

Dodał, że stacja nie ma planów ponownego zapraszania kontrowersyjnego pisarza do swoich programów.

Greta Thunberg o zaburzeniu Aspergera

Niedawno za pośrednictwem Twittera 16-latka otworzyła się i w serii wpisów opisała swoje odczucia względem zaburzenia, na które cierpi.

„Mam Aspergera, co oznacza, że ​​czasami jestem trochę inna niż przewiduje norma. I - biorąc pod uwagę właściwe okoliczności - bycie innym jest supermocą”, napisała.

Dodała, że ​​„wielu ignorantów” postrzega syndrom ten negatywnie i przyznała, że ​​w przeszłości była ograniczana, szczególnie przed tym, gdy rozpoczęła strajk w szkole, aby zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne.

„Zanim zaczęłam strajk szkolny, nie miałam energii, nie miałam przyjaciół i nie rozmawiałam z nikim. Po prostu siedziałam sama w domu z zaburzeniami odżywiania”, zwierzyła się. „Wszystko minęło, odkąd znalazłam sens w świecie, który czasami wydaje się płytki i pozbawiony znaczenia dla tak wielu ludzi”, napisała.

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, krytykuje Gretę Thunberg

Do grona tych, którzy podają w wątpliwość wiarygodność słów wypowiadanych przez 16-latkę, zalicza się również Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

„Zadanie dla myślących nastolatków. Wymyśl sobie problem. Wyjdź na ulicę i zacznij protestować. Zafunduj sobie tourne po Europie i umów na wizytę z kanclerz Niemiec. Niech o tobie piszą wszystkie znane tytuły i portale. To takie proste. Prawda?”, napisała na swoim profilu na Twitterze.

Internauci od razu odpowiedzieli kontrowersyjnej  kurator oświaty.

„Zadanie dla myślących (?) dorosłych. Nie wychodź. Nie protestuj. Nie działaj. Olej to. Za 20 lat płacz, że nic w życiu nie osiągnąłeś, ale to nie twoja wina, tylko ICH. I głosuj na PiS...”, sparafrazował wpis Nowak jeden z internautów.

„Zadanie dla myślących dorosłych. Wymyśl sobie problem. Wbij się na stanowisko i zamiast dawać przykład mów homofobiczne rzeczy. Zafunduj sobie tournee do Japonii za pieniądze podatników. Mów, że jesteś ofiarą nienawiści. Niech o tobie piszą prawicowe media. To takie proste. Prawda?”, dodała natomiast kandydatka Lewicy Magdalena Dropek, przypominając poprzednie budzące kontrowersje wypowiedzi kurator oświaty i burzę związaną z jej podróżą do Japonii  

Greta Thunberg została obrażona przez jednego z kontrowersyjnych amerykańskich pisarzy:

Greta Thunberg, Nowy Jork, szczyt klimatyczny
Fot. FR103966 AP/Associated Press/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!