Inger Nilsson, Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News
niezwykłe historie

Pippi Langstrump po 53 latach. Kim obecnie jest aktorka znana z kultowej roli rudowłosej bohaterki? 

Czy rola Pippi okazała się dla niej przekleństwem?

Marcjanna Maryszewska 10 stycznia 2022 19:44
Inger Nilsson, Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Inger Nillson skończy w tym roku 63 lata. Od chwili, gdy wcieliła się w rolę dziewczynki z rudymi warkoczykami minęło już ponad pół wieku, a mimo tego aktorka pozostaje w pamięci jako mała Pippi. Czy przeszkadza jej pryzmat, przez jaki jest do tej pory postrzegana przez miliony na całym świecie? 

Powstanie najsłynniejszej “Pippi Pończoszanki” 

W lutym 1969 premierę miał pierwszy odcinek serialu na podstawie powieści Astrid Lindgren – pisarki książek dla dzieci. Pippi Langstrump to główna bohaterka znanej serii – piegowata dziewczynka o rudych, odstających w charakterystyczny sposób warkoczykach. Bohaterka stała się inspiracją dla młodych dziewcząt dzięki swojej rezolutności i szalonym pomysłom. W rolę Pippi wcieliła się Inger Nilsson, mająca wówczas osiem lat. 

Ojciec małej Inger jako pierwszy usłyszał o castingu do serialu o przygodach Pippi Langstrump. To on podsunął swojej córce pomysł wzięcia udziału w nim. Zapytana o to, oczywiście zgodziła się spróbować. Jednak dziewczynka nie znała jeszcze wtedy losów sprytnej Pippi. I prędko nie miała okazji poznać, bo nawet po dostaniu angażu produkcja zakazała jej czytania książkowych przygód bohaterki! Powodem było stawianie na naturalność w odgrywaniu roli, dlatego też Nilsson nie miała zbyt wiele czasu na przygotowania. Będąc gościem w „Pytaniu na śniadanie” zdradziła, że dostała parę powieści od samej Lindgren, jednak po latach straciła nimi zainteresowanie, a wcześniej miała kategoryczny zakaz zaglądania do nich. 

Będąc młodą aktorką, Inger nie miała jeszcze aż tak dużej świadomości na temat wcielania się w rolę. Teraz już wie, że „tę postać trzeba jeszcze zinterpretować. Zrobiłam to po swojemu” - oznajmiła w wywiadzie dla szwedzkiego portalu Göteborgs-Posten. I to właśnie jej interpretacja okazała się tą najbardziej znaną i lubianą. Szczególnie przez młode dziewczęta, które w postaci Pippi widziały swoją idolkę oraz wzór do naśladowania.  

Czytaj także: Dieter Bohlen z Modern Talking: tak dziś wygląda. Dlaczego nie występuje z Thomasem Andersem?

Inger Nilsson, Pippi Langstrump, małpka, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News
Inger Nilsson, Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Inger Nilsson jako Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok

Dosyć Pippi Langstrump? 

Inger Nilsson wspomina rolę rudowłosej bohaterki z ogromnym sentymentem. Do tej pory zdarza się jej słyszeć, że grana przez nią postać przynosiła ludziom dużo radości, dawała pocieszenie i wolę do walki z trudnościami losu. Jednak pomimo ogromnej sympatii do Pippi, twardo stawia na swoim w kwestii rozdzielenia jej osoby oraz odgrywanej przez nią postaci. 

Zawsze wszystkim powtarzam, że ja jestem Inger. Co Inger czuje i że mam osobowość Inger, a nie bohaterki, którą grałam. Ludzie wcale mi tego nie ułatwiali, bo chcieli, żebym była tą Pippi, którą tak lubili. Ale udało mi się. W dużym stopniu dzięki rodzicom” - przyznaje aktorka. 

Nilsson przez lata zmagała się z łatką Pippi, która przylgnęła do niej na dobre. Utrudniało jej to nawet teatralne castingi, pomimo skończenia szkoły teatralnej. Nic więc dziwnego, że aktorka w końcu powiedziała dość

Czytaj także: Nia Vardalos odniosła sukces dzięki filmowi „Moje wielkie greckie wesele”. Co dziś robi?

Fot. Andreas Rentz

Inger Nilsson, Duesseldorf, 2019 rok

Kim jest dzisiaj Inger Nilsson? 

Rola Pippi Lanstrump oczywiście nie była ostatnią, której podjęła się Nilsson. Po latach zagrała min. w szwedzkim serialu „Panik på kliniken” oraz „Qué pasó con”.  

W ostatnim czasie również mogliśmy zobaczyć ją w paru nowszych produkcjach. Od 2017 Nilsson gra specjalistkę od medycyny sądowej w serialu „Der Kommissar und das Meer”. W ubiegłym roku wystąpiła dodatkowo w aż dwóch produkcjach - „Rodzina plus” i „Jägarna”.  

Czytaj także: Zaborcza żona kazała mu nosić naszyjnik z jej imieniem. Co dziś robi wielka miłość Thomasa Andersa?

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.