Inger Nilsson, Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News
niezwykłe historie

Pippi Langstrump po 53 latach. Kim obecnie jest aktorka znana z kultowej roli rudowłosej bohaterki? 

Czy rola Pippi okazała się dla niej przekleństwem?

Marcjanna Maryszewska 31 lipca 2022 18:58
Inger Nilsson, Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

4 maja 2022 roku odtwórczyni roli słynnej Pippi Pończoszanki skończyła 63 lata. Od chwili, kiedy wcielała się w niesforną dziewczynkę z rudymi warkoczykami, minęło już ponad pół wieku, a mimo to Inger Nillson wciąż pozostaje w pamięci widzów właśnie jako mała Pippi. Czym dziś zajmuje się kobieta? Czy przeszkadza jej pryzmat, przez jaki do tej pory postrzegają ją miliony osób na całym świecie?

Powstanie najsłynniejszej “Pippi Pończoszanki” 

W lutym 1969 premierę miał pierwszy odcinek serialu na podstawie powieści Astrid Lindgren – pisarki książek dla dzieci. Pippi Langstrump to główna bohaterka znanej serii – piegowata dziewczynka o rudych, odstających w charakterystyczny sposób warkoczykach. Bohaterka stała się inspiracją dla młodych dziewcząt dzięki swojej rezolutności i szalonym pomysłom. W rolę Pippi wcieliła się Inger Nilsson, mająca wówczas osiem lat. 

Ojciec małej Inger jako pierwszy usłyszał o castingu do serialu o przygodach Pippi Langstrump. To on podsunął swojej córce pomysł wzięcia udziału w nim. Zapytana o to, oczywiście zgodziła się spróbować. Jednak dziewczynka nie znała jeszcze wtedy losów sprytnej Pippi. I prędko nie miała okazji poznać, bo nawet po dostaniu angażu produkcja zakazała jej czytania książkowych przygód bohaterki! Powodem było stawianie na naturalność w odgrywaniu roli, dlatego też Nilsson nie miała zbyt wiele czasu na przygotowania. Będąc gościem w „Pytaniu na śniadanie” zdradziła, że dostała parę powieści od samej Lindgren, jednak po latach straciła nimi zainteresowanie, a wcześniej miała kategoryczny zakaz zaglądania do nich. 

Będąc młodą aktorką, Inger nie miała jeszcze aż tak dużej świadomości na temat wcielania się w rolę. Teraz już wie, że „tę postać trzeba jeszcze zinterpretować. Zrobiłam to po swojemu” - oznajmiła w wywiadzie dla szwedzkiego portalu Göteborgs-Posten. I to właśnie jej interpretacja okazała się tą najbardziej znaną i lubianą. Szczególnie przez młode dziewczęta, które w postaci Pippi widziały swoją idolkę oraz wzór do naśladowania.  

Czytaj także: Smutna tajemnica księżnej Diany. Chodzi o nienarodzone dziecko

Inger Nilsson, Pippi Langstrump, małpka, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Inger Nilsson jako Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok

Dosyć Pippi Langstrump? 

Inger Nilsson wspomina rolę rudowłosej bohaterki z ogromnym sentymentem. Do tej pory zdarza się jej słyszeć, że grana przez nią postać przynosiła ludziom dużo radości, dawała pocieszenie i wolę do walki z trudnościami losu. Jednak pomimo ogromnej sympatii do Pippi, twardo stawia na swoim w kwestii rozdzielenia jej osoby oraz odgrywanej przez nią postaci. 

Zawsze wszystkim powtarzam, że ja jestem Inger. Co Inger czuje i że mam osobowość Inger, a nie bohaterki, którą grałam. Ludzie wcale mi tego nie ułatwiali, bo chcieli, żebym była tą Pippi, którą tak lubili. Ale udało mi się. W dużym stopniu dzięki rodzicom” - przyznaje aktorka. 

Nilsson przez lata zmagała się z łatką Pippi, która przylgnęła do niej na dobre. Utrudniało jej to nawet teatralne castingi, pomimo skończenia szkoły teatralnej. Nic więc dziwnego, że aktorka w końcu powiedziała dość

Czytaj także: Była gwiazdą „Sąsiadów”. Później zniknęła. Co dziś robi Małgorzata Lewińska?

Inger Nilsson, Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Inger Nilsson jako Pippi Langstrump, 09.05.1969 rok

Kim jest dzisiaj Inger Nilsson? 

Rola Pippi Lanstrump oczywiście nie była ostatnią, której podjęła się Nilsson. Po latach zagrała m.in. w szwedzkim serialu „Panik på kliniken” oraz „Qué pasó con”.  

W ostatnim czasie również mogliśmy zobaczyć ją w paru nowszych produkcjach. Od 2017 Nilsson gra specjalistkę od medycyny sądowej w serialu „Der Kommissar und das Meer”. W ubiegłym roku wystąpiła dodatkowo w aż dwóch produkcjach - „Rodzina plus” i „Jägarna”.  

Czytaj także: Diane Keaton: cieniem na jej związku z Woodym Allenem położyła się bulimia. Jak dziś wygląda życie aktorki?

Fot. Andreas Rentz

Inger Nilsson, Duesseldorf, 2019 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.