Fot. archiwum Filmu / Forum
z życia gwiazd

Została pierwszą Nel z "W pustyni i w puszczy". Dla filmu wiele poświęciła, lecz nie chciała być aktorką

Monika Rosca poświęciła się swojej pasji...

Marcjanna Maryszewska 10 listopada 2023 15:05
Fot. archiwum Filmu / Forum

Za sprawą roli Nel z pierwszej ekranizacji "W pustyni i w puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego, stała się wielką gwiazdą. Monika Rosca trafiła na kinowe ekrany jako 8-latka, pokonując tysiące innych kandydatek! Choć otworzyły się przed nią wrota nowych możliwości, młodziutka gwiazda nie chciała być aktorką. Powróciła wówczas do pasji, którą musiała porzucić na rzecz zdjęć do filmu...

Monika Rosca była pierwszą Nel z "W pustyni i w puszczy". Aktorstwo porzuciła na rzecz pasji

Monika Rosca urodziła się 4 maja 1961 roku w Łodzi, jako dziecko Rumuna i Polki. Miała zaledwie osiem lat, gdy otrzymała rolę Nel w kultowym filmie z 1973 roku "W pustyni i w puszczy", reżyserowanym przez Władysława Ślesickiego. Zachwyciła twórców swoją delikatnością i naturalnym zachowaniem przed kamerą. Na castingu miała pokonać aż 5 tysięcy innych dziewczynek! Młodziutka Monika bardzo poważnie podchodziła do roli towarzyszki filmowego Stasia. "Jak mam zadanie do wykonania, to robię wszystko, żeby to zrobić jak najlepiej. Pamiętam, że mówiłam do naszego lekarza [na planie — przyp. red.], że jeśli trzeba, to ja naprawdę zachoruję, żeby dobrze odegrać febrę" — wspominała po latach w Pytaniu na śniadanie.

Egipt-Sudan, 1971-1973, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”; 
Monika Rosca i Tomasz Medrzak jakoś Staś i Nel

Egipt-Sudan, 1971-1973, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”, Monika Rosca, Tomasz Medrzak jakoś Staś i Nel
Fot. archiwum Filmu / Forum

Zdjęcia trwały dokładnie cztery lata, a wyzwań na planie nie brakowało. Jednym z nich były kontakty ze zwierzętami, których Monika panicznie się bała. Jednak brawurowo poradziła sobie z każdym zadaniem otrzymanym przez twórców. Efektem ciężkiej pracy całej obsady był film, który trafił na ekrany w 1973 roku. Odtwórcy głównych ról dziecięcych z miejsca stali się prawdziwymi gwiazdami! "Ludzie nie dawali nam spokojnie przejść na ulicy, prosili o autografy i wspólne zdjęcia. Dniami i nocami stukali do drzwi naszych mieszkań, a telefon dzwonił niemal non stop", mówiła Życiu na gorąco po latach. Takiego zamieszania nie spodziewała się ani ona, ani partnerujący jej na ekranie Tomasz Mędrzak.

CZYTAJ TAKŻE: Gwiazda „Trędowatej” wciąż zachwyca mimo upływu lat! Tak dziś wygląda Elżbieta Starostecka

Filmowy Staś na tyle polubił pracę na planie, że postanowił kontynuować przygodę z aktorstwem. Inaczej sprawa miała się w przypadku rezolutnej Moniki, która "W pustyni i w puszczy" potraktowała jako jednorazową przygodę. O wiele bardziej ciągnęło ją do muzyki — wcześniej była uczennicą szkoły muzycznej, ćwiczyła grę na fortepianie oraz na flecie. Jednak aby wziąć udział w filmie, musiała przerwać naukę aż na cztery lata. Dokładnie tyle, ile trwały zdjęcia...

Monika Rosca skończyła 62 lata. Co robi dzisiaj?

"Grając Nel przeżyłam fantastyczną przygodę, jakiej inaczej nigdy bym nie doświadczyła. Po zdjęciach wróciłam jednak do fortepianu i ćwiczyłam" — mówiła później w rozmowie z TeleTygodniem. Miała zadatki na bycie wielką gwiazdą, lecz to z muzyką związała całe swoje życie. Po zakończeniu zdjęć skupiła się na edukacji — ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (w którym później pracowała jako wykładowczyni) oraz Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Monika Rosca została wielokrotnie doceniona prestiżowymi nagrodami muzycznymi oraz koncertami na całym świecie. Przez kilka lat stacjonowała na kontrakcie w Azji, grała koncerty na całym świecie, a także jest laureatką międzynarodowych nagród. Swoim talentem zachwyca miliony. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Agnieszka Krukówna zapowiedziała koniec kariery tuż przed nowym "Fuksem". To może złamać serca fanów

Kilka miesięcy temu świętowała swoje 62. urodziny. Zobaczcie, jak na przestrzeni lat zmieniła się Monika Rosca, czyli uwielbiana Nel Rawlison z kultowej odsłony "W pustyni i w puszczy".  

Monika Rosca, Warszawa, 03.08.2003

Fot. PAP/ Andrzej Rybczyński

Monika Rosca, 10.03.2015

Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Monika Rosca, 10.03.2015

Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.