Whitney Houston
Fot. Getty Images
WSPOMNIENIE

Uzależnienie od alkoholu, okaleczanie, omamy... Tak wyglądały ostatnie dni życia Whitney Houston

Z jakimi demonami walczyła artystka?

Sabina Zięba 9 sierpnia 2022 13:58
Whitney Houston
Fot. Getty Images

Whitney Houston bez wątpienia była jedną z najpopularniejszych amerykańskich piosenkarek w historii. Zachwycała głosem, a także charyzmą, na scenie tworzyła prawdziwą magię... Na swoim koncie miała 170 milionów sprzedanych płyt. Jednak chociaż w życiu zawodowym świętowała kolejne sukcesy, to w prywatnym los zadawał jej bolesne ciosy. Wokalistka nie miała szczęścia w miłości. Uzależniła się także od narkotyków i alkoholu... Zmarła 11 lutego 2012 roku, a dziś obchodziłaby 59. urodziny. Jak wyglądały jej ostatnie chwile?

Trudne wydarzenia z życia Whitney Houston

W ostatnich latach swojego życia Whitney Houston nie przypominała dawnej siebie. Miała poważny problem z narkotykami i alkoholem. To wyniszczyło jej zdrowie. Nad niczym już nie panowała. Często zachowywała się agresywnie.

Żeby zrozumieć, skąd w artystce tyle demonów, należy prześledzić całe jej życie. Molestowanie, prześladowanie w szkole, presja ze strony matki… Te wydarzenia z młodzieńczych lat miały tragiczny wpływ na całe późniejsze życie Whitney Houston. Nie czuła się pewnie, jeśli chodzi o orientację seksualną, a bliscy twierdzą, że to właśnie dlatego zdecydowała się na toksyczne małżeństwo z Bobbym Brownem. Trauma z dzieciństwa sprawiła, że artystka nie potrafiła odnaleźć i zaakceptować samej siebie, cały czas udawała, a ucieczką od nakładania twarzy „gwiazdy” były używki. W ostatnich miesiącach życia Whitney zaczęła też tracić głos, który był jej największym darem.

Whitney Houston w wieku 25 lat, 1988

Whitney Houston, 1988
Fot. Mark Reinstein/MPI/Capital Pictures/Capital Pictures/East News

Pod koniec życia zamknęła się w sobie. ,,Całymi dniami siedzi zamknięta w sypialni w kałużach moczu, paląc crack. Nie myje się, a podczas transów narkotycznych sama się okalecza. Gdy trzeźwieje, mówi, że została zaatakowana przez diabła", wspominała w rozmowie z National Enquirer szwagierka wokalistki. Wydawało się, że kolejny odwyk i rozstanie z Bobbym w końcu ułatwią jej rozpoczęcie nowego życia. 

Czytaj też: Olivia Newton-John przegrała walkę z rakiem. Choroba wracała do niej trzy razy, leczyła się marihuaną

Ostatnie godziny życia Whitney Houston. Przyczyna zgonu

W lutym 2012 roku artystka przyleciała do Los Angeles, żeby wziąć udział w gali wręczenia muzycznych Oscarów – Grammy. Zawsze lubiła tę imprezę. Bez względu na to, czy była na szczycie czy z niego spadała, przyjeżdżała, żeby spotkać się z ludźmi z branży i poimprezować. 

W piątek, 10 lutego, Whitney Houston bawiła się z grupą przyjaciół w hotelu The Beverly Hilton. Według świadków, przez długi czas była w barze, piła i zachowywała się bardzo głośno. Przygotowywała się do corocznej imprezy pre-Grammy, organizowanej przez Clive’a Davisa. To to samo wydarzenie, na którym została zaprezentowana przemysłowi muzycznemu i całemu światu prawie trzy dekady temu.

W sobotę z rana piosenkarka rozmawiała z Dionne Warwick. Umówiły się, że razem wybiorą się na przyjęcie Davisa. Około 15.15 Houston porozmawiała z matką, i wszystko wydawało się w porządku. Niecałe 30 minut później do hotelowego pokoju weszła jej kuzynka – miała przygotować sukienkę. Kiedy otworzyła drzwi do łazienki, ujrzała nieprzytomną Whitney w wannie. Z trudem ją wyciągnęła, chaotycznie próbowała ratować. Wezwała karetkę, a policja przybyła dwie minuty później. Reanimacja nie powiodła się. O 15.55 czasu kalifornijskiego stwierdzono zgon.

Nowy film o Whitney Houston odkrywa szokującą prawdę o jej życiu
Fot. East News

Wezwano koronera, żeby zabrał ciało. W międzyczasie kuzynka zadzwoniła do córki Whitney, która od pewnego czasu nie odstępowała matki, bo wiedziała, że musi być jej nadzorcą. Policja nie wpuściła jej do pokoju, mimo że dziewczyna stoczyła z nimi bójkę, wyjąc z rozpaczy. Odwieziono ją do szpitala.

Impreza Clive’a Davisa przebiegła zgodnie z planem, a gospodarz podkreślił, że właśnie tego chciałaby Houston. Poproszono jednak koronera, by nie wywoził ciała z hotelu, dopóki przyjęcie się nie skończy. Gwiazda nie zniosłaby faktu, że kiedy inni goście podjeżdżają limuzynami, ona wyjeżdża wozem pogrzebowym.

Pierwotnie spekulowano, że przyczyną śmierci sławnej piosenkarki było przedawkowanie leków przeciwdepresyjnych i alkoholu oraz narkotyków. 22 marca 2012 roku rzecznik biura koronera w Los Angeles poinformował, że Whitney Houston „zmarła wskutek przypadkowego utonięcia, lecz ciągłe zażywanie kokainy i problemy z sercem znacząco przyczyniły się do jej śmierci”. Oświadczył też, że testy toksykologiczne wykazały w ciele zmarłej ślady kokainy, marihuany, leku przeciwlękowego, środka zwiotczającego mięśnie i antyhistaminę. Miała zaledwie 48 lat.

Jak podawał Daily Star Whitney Houston miała całkowicie wyniszczony organizm. Straciła 11 zębów, których brak zakrywała protezami. Fryzura wokalistki była połączeniem jej naturalnych pasm z przyszytymi doczepianymi włosami, które razem tworzyły pewnego rodzaju perukę. Medycy zwrócili też uwagę na ślady po igłach wbijanych w przedramię. To wynik stosowania narkotyków. Whitney Houston miała także problemy z sercem.  

Whitney Houston na zdjęciach wykonanych na dzień przed śmiercią

Zobacz też: Olivia Newton-John miała tylko jedno dziecko. Narodziny córki były cudem

Whitney Houston na ostatnich zdjęciach przed śmiercią
Fot. David Tonnessen/Ben Dome, Pacifi/EAST NEWS

Whitney Houston na ostatnich zdjęciach przed śmiercią
Fot. David Tonnessen/Ben Dome, Pacifi/EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?