Zofia Czerwińska
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER
WSPOMNIENIE

Tak wyglądały ostatnie chwile Zofii Czerwińskiej. Nie chciała żyć z chorobą

Dziś przypada 89. rocznica urodzin aktorki

Rafał Kowalski 19 marca 2022 09:01
Zofia Czerwińska
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

13 marca 2019 roku Mariusz Szczygieł podał do publicznej wiadomości przykrą informację o nagłej śmierci Zofii Czerwińskiej. Wiekowa aktorka miała nie przeżyć operacji kręgosłupa. Jak wyglądały ostatnie dni i godziny życia Zofii Czerwińskiej? Okazuje się, że towarzyszyła jej w nich sąsiadka i aktorka Hanna Bieniuszewicz. To ona zdradziła, że 85-latka była gotowa na śmierć i wolała ją, niż dalej mieć poważne problemy ze zdrowiem.

Wspomnienie Hanny Bieniuszewicz o Zofii Czerwińskiej

Hanna Bieniuszewicz i Zofia Czerwińska poznały się w latach 80. na planie Alternatyw 4. Czas pokazał, że panie stały się sąsiadkami także w prywatnym życiu. 66-letnia dziś pani Hanna była osobą, która do końca trwała przy Zofii Czerwińskiej. To właśnie dzięki jej relacji wiemy, że 85-latka była pogodzona ze śmiercią. Wyprawiła nawet swoją stypę. „Zosia podjęła decyzję o operacji. Jednak zanim poszła do szpitala, zorganizowałam u mnie spotkanie z jej przyjaciółmi. Żartowała, że to jej stypa. Chciałam, żeby poczuła, że nie jest sama, że ma przyjaciół, którzy się o nią troszczą. Powiedziała mi, że boi się tej operacji i że na wszystko się przygotowała. Nawet zmieniła testament. Próbowałam ją pocieszyć…”, opowiedziała przyjaciółka Czerwińskiej w Super Expressie.

Ostatnie godziny życia 85-latki nie były pełne optymizmu… „Była lekko rozkojarzona i miała kłopoty z oddechem. Powiedziała mi tylko: „Ja już tu umrę”. Od paru dni nie pozwalała na transfuzję, ani na dializę. Nie chciała, żeby ją podtrzymywali. Złościło ją, gdy przyjaciele namawiali ją do zmiany zdania”, zdradziła Bieniuszewicz.

Lekarze też przeczuwali najgorsze... „Ostatniego dnia odwiedził ją psychiatra, żeby zapytać, czy jest świadoma swojej decyzji. Powiedziała, że jest. Mówiła, że jeżeli ma żyć tak jak teraz, to woli nie żyć. To była jej decyzja i trzeba to uszanować. Ona nie chciała żyć jako osoba niedołężna, schorowana. Miała taką zasadę: „Nie pozwól, by cokolwiek było nad tobą, ty decydujesz”. Przed odejściem powiedziałam jej: „Zosiu, cokolwiek postanowiłaś, to życzę Ci, żeby było lekko””, dodała w rozmowie z dziennikiem.

Urna z prochami aktorki została przewieziona na Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa). Ostatnią wolą artystki było to, by jej spalone ciało złożyć w różowej urnie. 

ZOFIA CZERWINSKA i HANNA BIENIUSZEWICZ
Fot. TRICOLORS/East News

Mariusz Szczygieł, Zofia Czerwińska, Viva! 15/2013
Fot. Marcin Kempski/ I LIKE PHOTO

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.