Jan Lityński
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Odnaleziono ciało Jana Lityńskiego. Zginął w zeszłą niedzielę

Polityk utonął ratując ukochanego psa

Aleksandra Andrzejak 27 lutego 2021 14:47
Jan Lityński
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jan Lityński zmarł 21 lutego 2021. Utonął w Narwi w okolicach Pułtuska ratując ukochanego psa. Ciało odnaleziono po sześciu dniach.

Jan Lityński: odnaleziono ciało

Jan Lityński zginął w zeszłą niedzielę podczas spaceru wałem przeciwpowodziowym w okolicach Pułtuska. Wszedł do Narwi chcąc ratować psa, pod którym załamał się lód. Świadkiem zdarzenia była jego żona. Po tragicznym wydarzeniu nie odnaleziono ciała byłego opozycjonisty. Poszukiwania trwały prawie tydzień. Ciało zostało znalezione przez nurków z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, którzy od rana przeszukiwali nurt rzeki w pobliżu miejsca, gdzie pies wpadł do wody. Znajdowało się ono 200 metrów od miejsca tragedii. Grupa nurków włączyła się w poszukiwania dziś rano. 

„Ciało odnaleziono 200 metrów od miejsca, w którym załamał się lód, było uwięzione między korzeniami drzew na głębokości około 5 metrów. Policjanci potwierdzili tożsamość Jana Lityńskiego.” - poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Warszawie mł. bryg. Karol Kierzkowski.

odnaleziono ciało jana litynskiego
Fot. Marcin Obara/PAP

cialo jana litynskiego odnaleziono
Fot. Marcin Obara/PAP

znaleziono cialo litynskiego
Fot. Marcin Obara/PAP

Jan Lityński: życiorys

Jan Lityński przyszedł na świat w 1946 roku. W czasach komunizmu był niezwykle aktywnym działaczem opozycji. W latach 1964–1968 studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wsławił się jako jeden z organizatorów i uczestników ruchu studenckiego związanego z wydarzeniami marca 1968 roku. Wziął m.in. udział w demonstracji przeciwko zdjęciu „Dziadów” z afisza Teatru Narodowego. Został za to skazany na 2,5 roku więzienia. Podjęto również decyzję o wydaleniu go z uczelni. W drugiej połowie lat 70. współpracował z Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”.

W 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” i został doradcą władz ruchu. „Był autorem uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. Internowany w stanie wojennym, a następnie aresztowany. Od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” regionu Mazowsze.

W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Wybrano go do Sejmu kontraktowego z woj. wałbrzyskiego. Posłem pozostawał do 2001 r. W tym czasie był m.in. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych”.

W latach 90. był posłem z ramienia Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Z kolei od 2010 do 2015 roku sprawował funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Za działalność opozycyjną otrzymał szereg ważnych państwowych odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?