Zygmunt Bauman
Fot. eastnews
POŻEGNANIE

Genialny socjolog i jego mroczne sekrety. Nie żyje prof. Zygmunt Bauman, jeden z najbardziej znanych polskich naukowców

Marcin Marczak 9 stycznia 2017 21:45
Zygmunt Bauman
Fot. eastnews

Bauman zmarł w wieku 91 lat w swoim domu w Leeds. Był jednym z nielicznych współczesnych polskich humanistów, których prace są lekturami obowiązkowymi na niemal wszystkich światowych uczelniach. Bauman koncepcję płynnej nowoczesności, czyli takiej, która nie daje zamknąć się w sztywnych ramach, bo podlega ciągłym zmianom. - Ludzie uważają, że w przeszłości nie ma niespodzianek, że przecież wiemy, jak było. A figa wiemy. Tyle wersji przeszłości, ilu ludzi ją przeżyło – mówił.

Twierdził też, że skoro każdy nadaje doświadczanej rzeczywistości odmienne znaczenia, to nie możliwe jest zaobserwowanie rzeczywistości obiektywnej.

Jednak nim zdobył światowy rozgłos i uznanie wśród intelektualistów zaliczył w życiu epizody, za które był wygwizdywany podczas wykładów (np. we Wrocławiu w 2013 roku), a dla części Polaków był wrogiem i „stalinowskim zbrodniarzem”.

Sekrety Zygmunta Baumana

Urodzony w 1925 r. w Poznaniu w rodzinie polskich Żydów Bauman w 1939 r. wraz z rodzicami uciekł przed hitlerowskimi wojskami na Wschód. W związku radzieckim najpierw wstąpił do komsomołu, czyli grupującej młodzież komunistycznej organizacji, a potem służył w podporządkowanym Stalinowi ludowym Wojsku Polskim i wraz z nim powrócił do Polski. Tyle, że jego romans z komunizmem nie skończył się wraz z kapitulacją Berlina. Po wojnie Bauman pracował w kontrwywiadzie i Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Organizacje te zajmowały się zwalczaniem podziemia niepodległościowego i były odpowiedzialne za przeprowadzanie w Polsce stalinowskich czystek.

Bauman zaczął zmieniać nastawienie dopiero 10 lat po wojnie, gdy odszedł z wojska i rozpoczął naukową karierę. Wkrótce musiał też uciekać z Polski. W 1968 r. uczelnie dotknęła fala antysemickich czystek. Bauman, wówczas już doktor habilitowany, ekspert w dziedzinie badan ruchów robotniczych wyjechał do Izraela, a potem do Wielkiej Brytanii, gdzie na uniwersytecie w Leeds objął katedrę socjologii. To tam powstały jego najważniejsze książki I to stamtąd przez ostatnie lata przestrzegał Europę przed zamykaniem granic. Twierdził bowiem, że bez imigrantów cywilizacja europejska upadnie.    

Polecamy też: Waldorf-Astoria, najsłynniejszy hotel Nowego Jorku na kilka lat zamyka drzwi. Dlaczego?

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.