Julia Wilczyńska 9 stycznia 2017 18:45
1/8
Copyright @
1/8

W Walford=Astoria nocowali prezydenci Stanów Zjednoczonych od Herberta Hoover po Baracka Obamę i gwiazdy takie jak Marilyn Monroe czy Paris Hilton z rodziną. A w niektórych z 1413 pokoi i na wielkich korytarzach  wysokiego na 190 m gmachu przy piątej alei nakręcono blisko 20 filmów od „Weekend at the Waldorf ” przez „Różową Panterę” po „Kevin sam w nowym Jorku” i „Pana i Panią Smith”. Do historii przeszła też nakręcona w jednej z hotelowych restauracji scena z filmu „Zapach Kobiety”, w której Al Pacino tańczy tango razem z Gabrielle Anwar.

 

Do tego filmowego dorobku dochodzą jeszcze seriale: „Rodzina Soprano” czy „Seks w wielkim mieście”

Teraz do historii przechodzi sam najsłynniejszy w NY hotel. Jak ogłosili jego właściciele symbol miast będzie poddany gruntownemu remontowi. Cel? Hotel zamknięto na 3 lata z powodu renowacji. Właściciele chcą odzyskać jakość i klimat hotelu sprzed kilkudziesięciu lat.

Dlaczego przeszedł do legendy?

 Zobacz naszą galerię.

2/8
Copyright @
2/8

Hotel Walford (a następnie Astoria) powstał na miejscu ostatniej farmy przy Brodway. W 1890 William Waldorf Astor postanowił zakłócić spokój swojej ciotce i wybudować w jej sąsiedztwie hotel. Budowę zaczęto w 1891 a już dwa lata później hotel zaczął funkcjonować pod nazwą „Waldorf”. Liczył wtedy 450 pokoi na 13 piętrach. Kuzynka Williama- Caroline  Schermerhorn, widząc jak duże zyski przynosi hotel postanowiła dobudować do niego swoją część. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy czyli już w 1897 hotel miał 65 m wysokości i 16 pięter i razem z „Waldorfem” miał 1300 pokoi. Hotele „Waldorf” i „Astoria” zostały połączone wielkim holem. Nazwę hotelu zaczęto zapisywać Waldorf=Astoria, znak równości w logo był synonimem korytarza.

3/8
Copyright @
3/8


Waldrof Astoria to miejsce, które zmieniło standardy hotelarskie na całym świecie. Jego właściciele jako pierwsi wprowadzili obsługę pokojową „room service”, jako pierwszy hotel zniósł zasadę „oddzielnego wejścia dla kobiet” (Ladies Entrance). Ich pomysłem było również wydzielenie pokoju do picia herbaty, czyli herbaciarni oraz wprowadzenie menu dla dzieci.

4/8
Copyright @
4/8

W 1929 roku w hotelu wybuchł pożar, po którym budynek nadawał się tylko do rozbiórki. I już wówczas był na tyle znany, że właściciele zorganizowali aukcje, podczas której można  było kupić pozostałości po hotelu takie jak klucze, zastawy, cegły. Pieniądze, które rodzina Astorów zdołała zebrać ze sprzedaży pozostałości po hotelu, zainwestowała w budowę nowego hotelu Walford-Astoria, tym razem przy Park Avenue przy 50th Street gdzie stoi do dzisiaj.

Na miejscu dawnego Hotelu Astoria wybudowano Empire State Building.

5/8
Copyright @
5/8

Jednak hotel W=A powrócił w 1931 roku. Monumentalny budynek wzniesiono w stylu Art Deco, według projektu Schultze & Weaver, był przez ponad 30 lat najwyższym hotelem na świecie. Dopiero w 1963 w Moskwie wybudowano o 7 metrów wyższy hotel Ukraina.

6/8
Copyright @
6/8

W 1949 roku hotel Waldorf-Astoria kupił za 3 mln dolarów hotelarz Conrad Hilton.

W 1971 Ella Ftzgerald, wystąpiła na balkonie hotelu Waldorf=Astoria. Występowali tu też tacy artyści jak Frank Sinatra, Duke Ellington czy Glenn Miller.

 

7/8
Copyright @
7/8

Hotel posiada trzy bardzo znane restauracje, będące miejscem spotkań dla elit z całego świata: Peacock Alley, Bull and Bear Prime Steakhouse i Oscar’s.

 

W październiku 2016 Hilton sprzedał hotel chińskiej grupie ubezpieczeniowej. Jednak przez kolejne 100 lat będzie zarządzał hotelem  w ramach „strategicznego partnerstwa”.
Cena jaką zapłacił chiński kupiec jest rekordem transakcyjnym - wyniosła 1,95 mld USD.

8/8
Copyright @
8/8

Najdroższy apartament jednoosobowy w hotelu kosztuje 1,6 tys. dolarów.
Ceny pokoi za dobę zaczynają się od ok. 400 USD.
Niedzielny brunch można w hotelu zjeść za 125$, dla dzieci – 75$.

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.