Mary Kay LeTourneau
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Nie żyje Mary Kay Letourneau. Zgwałciła 13-letniego ucznia, potem wzięła z nim ślub

Zmarła w wieku 58 lat...

Konrad Szczęsny 10 lipca 2020 16:01
Mary Kay LeTourneau
Fot. East News

Ta sprawa w latach 90. wstrząsnęła światem. W jedną z czerwcowych nocy 1996 roku policjanci nakryli w aucie 34-letnią wówczas Mary Kay Letourneau oraz 12-letniego Villiego Fualaau. Choć początkowo utrzymywali, że kobieta jedynie zajmowała się nim w charakterze opiekunki, szybko wyszło na jaw, że jest w ciąży. Głośny proces i losy kochanków śledziły miliony osób na całym świecie. Jednak historia miała swój smutny koniec: po rozstaniu z mężem kobieta zachorowała na raka jelita grubego. Zmarła 6 lipca 2020  roku w nocy w wieku 58 lat, o czym poinformował jej prawnik, David Gehrke.

Mary Kay Letourneau, najsłynniejsza pedofilka świata, nie żyje

Z chorobą nowotworową zmagała się od około sześciu miesięcy. Opiekował się nią były mąż, mimo że rozwiedli się  w sierpniu 2019 roku.

Jak podają amerykańskie media, cztery ostatnie tygodnie życia Mary Kay Letourneau były najbardziej dramatyczne. Wówczas to Vili Fualaau, z którym byli małżeństwem przez 14 lat, nie odstępował jej łóżka na krok. Kobieta, która w latach 90. zdobiła okładki wielu gazet, zmarła w swoim domu w Des Moines w otoczeniu rodziny i najbliższych po walce z rakiem jelita grubego. W ostatnim czasie znacznie schudła i opadła z sił.

„Mary niestrudzenie walczyła z tą straszną chorobą. Staraliśmy się pomóc jej w tej żmudnej walce. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by troszczyć się o nią i siebie nawzajem. [...] Jesteśmy bezgranicznie wdzięczni za troskę i życzliwość otrzymaną od niesamowitych profesjonalistów zaangażowanych w opiekę nad Mary. Podobnie za życzliwość i współczucie przyjaciół i innych, którzy dowiedzieli się o jej stanie. [...] Prosimy, aby nasze granice i potrzeba prywatności zostały uszanowane i potraktowane z życzliwością oraz zrozumieniem”, napisały rodziny w obszernym oświadczeniu (tłumaczenie za Wp.pl).

Kobieta do końca nie żałowała tego, co zrobiła 25 lat temu...

Związek Mary Kay Letourneau i Villiego Fualaau: zgwałciła ucznia w wieku 12 lat

Gdy się poznali, ona miała 34 lata, on 12. Dzieliły ich zatem 22 lata. Mary Kay Letourneau miała kochającego męża, Steve'a Letourneau, z którym doczekała się czwórki dzieci. Villi Fualaa był kolegą jednego z jej synów.  Często bywał w ich domu. Uczyła go zresztą w szkole podstawowej Shorewood w Burien, południowej dzielnicy Seatle. Uczęszczał do VI klasy.

Romans wyszedł na jaw 19 czerwca 1996 roku, gdy policjanci przyłapali kobietę i nieletniego chłopca w furgonetce zaparkowanej w pobliżu miejscowego portu. To, co wzbudziło ich podejrzenia, to zachowanie kobiety. Zaczęła, niepytana, gorączkowo zapewniać, że Villi jest osobą pełnoletnią. Następnie, gdy zostali zatrzymani, oboje twierdzili, że w aucie do niczego nie doszło i nie miał miejsca kontakt fizyczny, zaś Mary Kay Letourneau zajmowała się 12-latkiem w charakterze opiekunki. 

Prawda wyszła na jaw, gdy dwa miesiące później okazało się, że nauczycielka spodziewa się dziecka, z czego zwierzyła się przyjaciółce Ta, zaszokowana, powiadomiła policję. Rodzice chłopca złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na tle seksualnym. 35-latka urodziła w maju 1997 roku córkę. Rodzina namawiała zresztą kobietę do dokonania aborcji, jednak ta stanowczo odmówiła. Dziewczynka została przekazana pod opiekę matce Villiego Fualaau, nadano jej imiona Audrey Lokelani. 

W tym czasie rozpoczął się bardzo głośny, medialny proces. Kobieta została skazana na 7,5 roku pozbawienia wolności za czyn pedofilski. Przyznała się do zarzucanych jej czynów, czyli gwałtu na nieletnim. „Zakochałam się. On jest moją bratnią duszą”, mówiła przed sądem. Gdy trafiła za kratki, sformalizowała rozwód z mężem (twierdziła, że zdecydowała się na ślub pod wpływem rodziców i nigdy tak naprawdę nie kochała małżonka).

Poszła jednak na ugodę: po kilkumiesięcznej odsiadce miała odbyć trzyletnią terapię dla przestępców seksualnych oraz miała zakaz zbliżania się do piątki dzieci, Villiego oraz innych nieletnich. Nie dotrzymała warunków zwolnienia. Po dwóch tygodniach od wyjścia z więzienia policja... ponownie przyłapała ją z nieletnim w samochodzie. Tak zaczęła odsiadkę pełnego wyroku. Okazało się jednak, że jest w drugiej ciąży. Był początek 1998 roku. W październiku urodziła drugą córkę, która również została oddana pod opiekę matce chłopaka.

Mary Kay Letourneau wyszła na wolność w 2005 roku po odbyciu pełnej kary. I wówczas zdarzyła się dla wielu rzecz nieprawdopodobna: 21-letni Villi Fualaa złożył wniosek o zniesienie zakazu zbliżania się (który na mocy wyroku cały czas obowiązywał), do którego sąd się przychylił (mężczyzna był już pełnoletni). Ślub wzięli 20 maja tego samego roku w Woodinville, w stanie Waszyngton tuż po jej wypuszczeniu na wolność. Prawa do relacji z uroczystości otrzymała stacja Entertainment Tonight.

Mary Kay LeTourneau jako nauczycielka, lata 90.
Fot. Forum

Mary Kay Letourneau jako nauczycielka, lata 90. To wówczas poznała Villiego Fualaau

Mary Kay Letourneau i Villiego Fualaau: książka, film, głośny proces i smutny koniec

Zaczęli udzielać wywiadów, w których zapewniali o szczerości łączącego ich uczucia. Co więcej, wydali również wspólnie książkę o losach tej miłości: „Un Seul Crime, L’Amour” (tylko jedno przestępstwo, miłość). Ich historia zainspirowała również twórców filmowych i tak w 2000 roku powstał obraz obyczajowy „Amerykańska dziewczyna” (ang. „All American Girl”) z Penelope Ann Miller i Omarem Anguiano w rolach głównych. Nie wszystko było jednak tak idealnie, jak mogłoby się wydawać. Młody mąż często zaglądał do kieliszka. 

Matka Villiego pozwała władze stanu o żądała od nich wielomilionowego odszkodowania. Oskarżyła pracowników szkoły chłopaka o niezapewnienie mu odpowiedniego bezpieczeństwa, co w konsekwencji doprowadziła do kontaktu seksualnego z nauczycielką pedofilką.

Ci jednak bronili się, jako argument przedstawiając fakt, że romans rozpoczął się już po zakończeniu roku szkolnego i poza murami placówki. Natomiast policja stwierdziła, że przez długi czas nie było żadnych przesłanek i dowodów na to, że Mary Kay Letourneau oraz Villiego Fualaau połączył płomienny romans. Przysięgli przychylili się do wersji stróżów prawa i administracji szkoły. 

Związek przetrwał 12 lat. Para wychowywała wspólnie córki. Rysy na małżeństwie pojawiły się w 2017 roku: 9 maja tego roku Villi złożył w sądzie wniosek o separację, jednak nie wyprowadził się z ich wspólnego domu. Ostatecznie do rozwodu doszło w sierpniu 2019 roku. Dla niej był to ogromny cios, nie potrafiła pogodzić się z odejściem męża. Długo rozpaczała, jednak w kwietniu tego roku media donosiły, że zaczęła poszukiwania nowej miłości i założyła nawet profile na portalach randkowych... Spadł na nią jednak cios: rak jelita grubego z przerzutami. Diagnoza zabrzmiała jak wyrok. Odeszła w nocy 6 lipca 2020 roku, o czym poinformował CNN jej prawnik, David Gehrke. Do końca czuwał przy niej były mąż...

Czy Mary Kay Letourneau żałowała, że uwiodła ucznia? Jak twierdzi jej przyjaciółka, adwokat Anne Bremner, która w procesie z matką chłopca reprezentowała policję z Seattle, nie. Uważała całą sytuację za „skomplikowaną, ale jednak historię miłosną”.

A Villi Fualaau? Przez okres trwania małżeństwa utrzymywał, że była to normalna relacja i nie czuł się ofiarą, jednak po jej zakończeniu miał „zobaczyć, jaka jest prawda” i stwierdził, że nie była ona zdrowa.

Mary Kay LeTourneau, Villi Fualaau, córki
Fot. Forum

Mary Kay Letourneau i Villi Fualaau z córkami, Audrey i Gorgie 

Vili Fualaau po śmierci Mary Kay Letourneau

Jak donoszą amerykańskie media, mimo rozwodu były mąż bardzo przeżył śmierć 58-latki. Według People.com śmierć Mary Kay Letourneau negatywnie odbiła się na psychice mężczyzny. Jego znajomy w rozmowie z serwisem stwierdził, że jest on „zdruzgotany śmiercią swojej pierwszej miłości”. Warto pamiętać, że mimo rozwodu w zeszłym roku, oboje pozostawali w przyjacielskich relacjach, zaś Villi Fualaau wspierał byłą ukochaną w walce z chorobą nowotworową.

„Ich małżeństwo się rozpadło, ale wciąż darzyli się miłością. On zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo skomplikowana była ich relacja, w jakich okolicznościach się poznali. Nie może jednak całkowicie wyprzeć się swoich uczuć, to dla niego wielka strata. Rozmawiał z nią tuż przed jej odejściem, powiedzieli sobie wszystko, co mieli do powiedzenia”, zdradza znajomy pary.

Bliscy podziękowali jednocześnie za wyrazy wsparcia, jakich doświadczają od czasu śmierci Mary Kay Letourneau.  

Mary Kay Letourneau zmarła po walce z nowotworem jelita 6 czerwca 2020 roku. Miała 58 lat (tu w 2007 roku):

Mary Kay LeTourneau
Fot. East News

Mary Kay Letourneau i Villi Fualaau mieli romans od 1996 roku. Ślub wzięli 9 lat później, po wyjściu kobiety z więzienia:

Mary Kay LeTourneau, Vili Fualaau
Fot. East News

Mary Kay Letourneau w 2018 roku wzięła udział w głośnym dokumencie. Popłakała się przed kamerami:

Mary Kay LeTourneau, film dokumentalny, 2018 rok
Fot. Forum
Mary Kay Letourneau była starsza od męża o 22 lata:

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.