Hanna Polk, Warszawa, 17.10.2005
Fot. Agencja Forum
POŻEGNANIE

Nie żyje pierwsza żona Piotra Polka. Miała 56 lat

O śmierci Hanny Polk poinformowała jej siostra

Konrad Szczęsny 7 grudnia 2019 19:44
Hanna Polk, Warszawa, 17.10.2005
Fot. Agencja Forum

Hanna Polk zmarła w środę 4 grudnia 2019 roku w wieku 56 lat. Była żoną Piotra Polka przez siedem lat. Informację o jej śmierci zamieściła w mediach społecznościowych jej siostra. Życie nie szczędziło kobiecie ciosów. Zmagała się m.in. z chorobą alkoholową, miała także poważne problemy zdrowotne.

Nie żyje żona Piotra Polka, Hanna Polk

Hanna Polka, tak jak jej były mąż, była aktorką. Widzowie mogą kojarzyć ją z takich produkcji, jak „W labiryncie”, „Dom”, „Klan” czy „Na dobre i na złe”. 56-latka zmarła nagle. O jej śmierci poinformowała siostra w statusie na Facebooku.

„Moi Drodzy, to smutny dla mojej rodziny fakt. W wieku 56 lat, dnia 4 grudnia 2019 roku odeszła nagle od nas moja jedyna siostra Hanna Wrycza-Kurkowska zawodowo znana jako Hanna Polk. Nie znamy jeszcze daty pogrzebu. O tej dacie powiadomię trochę później w klepsydrach i nekrologu oraz tu na fb. Dziękujemy za złożone nam wyrazy współczucia”, napisała w mediach społecznościowych Aleksandra Maria Zdrojewska.

Hanna Polk i Piotr Polk - historia miłości

Poznali się jeszcze na studiach. Miały połączyć ich... placki ziemniaczane, którymi aktor zatruł się na wspólnym obozie. Ona, nie zwlekając, pobiegła do oddalonego o pięć kilometrów sklepu. Ugotowała mu zupę i okazała troskę i empatię. Piotr Polk przed laty w „Twoim stylu” zaznaczył, że nie wyobrażali sobie funkcjonowania w nieformalnym związku. Dlatego dość szybko wzięli ślub. 

„Oboje uważaliśmy, że trzeba po bożemu. Żadna tam kocia łapa. Ślub kościelny!”, mówił aktor. 

Po nim opuścili Polskę i wyjechali do Francji. To tam chcieli budować przyszłość i dom. Piotr Polk wykonywał meble, jego małżonka zatrudniała się jako osoba sprzątająca lub opiekunka do dzieci. Pracowała również w barze. Wyrobiła także licencję pilota wycieczek krajowych i zagranicznych, by opiekować się grupami na wyjazdach.

Niestety, ich małżeństwo szybko zostało wystawione na próbę. Rok po tym, jak powiedzieli sobie sakramentalne „tak”, zmarła matka Hanny Polk. Niedługo później jej ojciec. To spowodowało, że zaczęli się od siebie oddalać. Małżonka trudno znosiła życiowe zakręty, z czasem popadła w depresję, zaczęła topić smutki w alkoholu. Piotr Polk odszedł od niej i ułożył sobie życie od nowa u boku aktorki Magdaleny Wołłejko, którą poznał w trakcie jednej z prób do sztuki teatralnej. Była od niego o 7 lat starsza. Jednak także ten związek zakończył się w 2011 roku rozwodem. W 2015 roku gwiazdor po raz trzeci stanął na ślubnym kobiercu. Jego wybranką została menedżerka, Joanną Gajewska. Pobrali się w tajemnicy.

Hanna Polk cierpiała na chorobę alkoholową

O relacji Piotra Polka i Hanny Polk ponownie głośno zrobiło się w 2015 roku za sprawą obszernej publikacji w jednym z tygodników. Wtedy na jaw wyszły prawdziwe powody rozstania pary. Niektóre media podawały wcześniej, że aktor odszedł do innej kobiety i zostawił załamaną żonę. Ta wersja jest jednak skrajnie nieprawdziwa.

„Piotr przeżył z nią prawdziwą gehennę. Piła już wtedy, gdy byli małżeństwem, i to na umór. Próbował ją ratować, ale nie chciała się leczyć. Dlatego nie dziwię się, że w końcu odszedł. Zostawił Hance całe mieszkanie, samochód i wyposażenie, nie zabrał z domu niczego”, zdradził znajomy Piotra Polka w rozmowie z tygodnikiem „Twoje Imperium”.

Życie prywatne Hanny Polk: drugi mąż, dzieci, problemy zdrowotne

Mimo początkowego załamania, aktorka także dała sobie kolejną szansę na miłość. Drugi ślub wzięła w 2003 roku z Markiem Kurkowskim, którego poznała jeszcze za czasów pierwszego małżeństwa, w 1990 roku. Mężczyzna zmarł jednak nagle dziewięć lat temu, w 2010 roku. Doczekali się jednak dwóch synów: Franciszka i Jakuba. To dla nich wielokrotnie pokonywała trudności. Niestety, tych życie jej nie szczędziło.

Po śmierci męża straciła mieszkanie, obciążone kredytem hipotecznym. Synów musiała oddać pod opiekę siostrze i szwagrowi. Co więcej, w 2012 roku w fatalnym wypadku złamała nogę. Dwa lata później z powodu komplikacji po tym bolesnym incydencie trafiła w ciężkim stanie do szpitala, groziła jej amputacja kończyny. Na szczęście lekarzom udało się uniknąć tak drastycznego zabiegu.

„Hania strasznie się nacierpiała. Przeszła skomplikowaną operację. Z uda pobrano jej duży fragment tkanki i przeszczepiono ją w miejsce, które od dwóch lat nie chciało się zagoić”, mówiła w rozmowie z „Na żywo” znajoma aktorki.

Dodała, że ostatnie lata były dla Hanny Polk niezwykle wyczerpujące.

„Ona od lat toczy walkę o przeżycie, o godność. Jak sama mówi, przeciwności losu pokonuje tylko dla synów. Los jest dla Hani niełaskawy. Kiedyś dużo grała, teraz choroba uniemożliwia jej pracę”, podkreślała.

Aktorka mieszkała w wynajętym pokoju. Potrzebowała pomocy, by godnie i normalnie żyć.

Najważniejsze role Hanny Polk:

Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi ukończyła w 1986 roku. Na deskach teatralnych debiutowała jeszcze w czasie studiów, dokładniej w 1985 roku rolą Margaret w spektaklu „Maria Woyzeck” w Teatrze Studyjnym '83 w Łodzi. W tym samym czasie pojawiła się również na szklanym ekranie w dwuodcinkowym serialu „Żuraw i czapla”, w którym wcieliła się w koleżankę Kasi. Inne seriale, z których wodzowie mogą kojarzyć Hannę Polk, to „Samo życie”, „Plebania”, „Świadek koronny”, „Ojciec Mateusz” czy film „Powidoki”.  

Hanna Wrycza-Polk i Piotr Polk, styczeń 1991:

Hanna Wrycza-Polk, Piotr Polk, styczeń 1991
Fot. Agencja Forum

Tak Hanna Polk wyglądała w październiku 2005 roku:

Hanna Polk, Warszawa, 17.10.2005
Fot. Agencja Forum

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.