Michał Szpak, VIVA! czerwiec 2017, 13/2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Michał Szpak: „Moja orientacja seksualna to tylko moja sprawa”

"Nie czuję powodu, żeby się tym dzielić publicznie", wyznał w najnowszym wywiadzie artysta 

Dorota Falkowska 13 sierpnia 2022 19:55
Michał Szpak, VIVA! czerwiec 2017, 13/2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Michał Szpak od wielu lat czaruje swoją muzyką, zdobywa nowych fanów, a także wzbudza wielkie emocje. Jego wizerunek na scenie, jak i poza nią nie pozwala przejść odbiorcom jego twórczości obojętnie. W minionych miesiącach wokalista stał się częścią afery medialnej - odę do osób queerowych, którą opublikował na swoim Instagramie, odczytano jako coming out samego Michała Szpaka. Artysta zdementował te plotki, a w najnowszym wywiadzie dla portalu Noizz.pl odniósł się m.in. do swojej orientacji seksualnej. 

Michał Szpak o swojej orientacji seksualnej 

W czerwcu na profilu Michała Szpaka pojawił się wpis, po którym do mediów trafiła informacja o dokonaniu coming outu przez artystę. Jak się później okazało, słowa ulubieńca publiczności nie odnosiły się bezpośrednio do jego seksualności.

Wokalista wyjaśnił później, że jego celem było stworzenie tekstu, który traktowałby o miłości. „Jest to oda, która została wystosowana przez organizatora wydarzenia, w którym biorę udział jako juror. Życie miasta nie jest mi obojętne i każda forma wsparcia jest ważna. Miesiąc wolności”, wyjaśniał portalowi Pudelek.

Do tematu Michał Szpak odniósł się również w najnowszym wywiadzie dla portalu Noizz.pl. Zapytany przez Niko Graczyk, czy nie uważa, że takie sytuacje, które sugerują, że artysta jest częścią społeczności LGBT, mogą zostać odebrane wyłącznie jako chęć pozyskania rozgłosu, wokalista odpowiedział: "Od 11 lat operuję wizerunkiem scenicznym, który zawsze był queerowy i zdecydowanie zacierał granicę między płciami. Myślę więc, że ludzie doskonale już wiedzą, czym dla mnie jest queerowość". 

Jak Michał Szpak podkreśla w najnowszym wywiadzie, seksualność jest dla niego czymś bardzo płynnym i podpisywanie się pod konkretną orientacją nie jest w zgodzie z nim samym. "Nie zamierzam ulegać presji magazynów, które nieustannie próbują sfinalizować mój coming out na swoich łamach", wyznał dla Noizz.pl. Chwilę wcześniej wokalista, zaznaczając, że zawsze będzie chronił swojej prywatności, wyznał: "Moja orientacja seksualna to wyłącznie moja sprawa i nie czuję powodu, żeby się tym dzielić publicznie". 

Czytaj również: Michał Szpak w wyjątkowy sposób uczcił pamięć o ukochanej mamie

Michał Szpak, VIVA! 13/2017
Fot. Zuza Krajewska

Michał Szpak o pracy w TVP

W grudniu ubiegłego roku do mediów trafiła informacja o zakończeniu współpracy Michała Szpaka z Telewizją Polską.  Wokalista przez pewien czas był jednym z jurorów popularnego show "The Voice of Poland". W czasie tego okresu  nie przestawał być szczery i bezpośredni w swoich poglądach. Manifestował poparcie dla społeczności LGBT i ruchów kobiecych, aż wymówiono mu współpracę. "Zdałem sobie sprawę, że tylko śmierci mogę się bać, że żadna restrykcja, rygor, ustrój nie są w stanie mi powiedzieć: »Tego nie możesz«" — komentował później decyzję stacji w rozmowie z Gazetą Wyborczą. 

W najnowszym wywiadzie dla Noizz Szpak zaznaczył, że jego współpraca z TVP rozpoczęła się jeszcze przed okresem największych zmian. Dopiero to, co działo się już na końcowym etapie pracy, mocno dawało mu się we znaki. "Pod koniec mojej obecności w programie wycięto mnie z ramówki, bo na nagraniu miałem w marynarce przypinkę z tęczą. Później doświadczyłem czegoś w rodzaju mobbingu, kiedy ludzie z TVP przed nagrywaniem podchodzili do mnie i sprawdzali, czy na marynarce, podeszwie, czy gdziekolwiek indziej, nie mam żadnego rodzaju symboliki LGBT+. W końcu stwierdziłem, że to wszystko poszło za daleko i że nie ma sensu tego dalej ciągnąć". 

Baron, Tomson, Edyta Górniak, Michał Szpak, Urszula Dudziak, The Voice of Poland

Baron, Tomson, Edyta Górniak, Michał Szpak, Urszula Dudziak, The Voice of Poland
Fot. Jan Bogacz / TVP

Na czym obecnie skupia się Michał Szpak? Artysta już wkrótce zaprezentuje w całości swoją najnowszą płytę. Przy okazji tego nowego muzycznego etapu, powołuje do życia swoje alter ego, które nazwał "Jowiszja". "Jowiszja to poniekąd przekreślenie mnie dawnego, tak żebym mógł stworzyć siebie na nowo", tłumaczy artysta. Nowy album ukaże się tej jesieni.  

Zobacz także: Michał Szpak znów szokuje! Piosenkarz zachwyca w nowej odsłonie

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…