KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Kryła romans Karola i Camilli, nienawidziła Diany... Oto nieznane oblicze matki Elżbiety II

Hitler nazwał ją „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”

Gabriela Czernecka 30 marca 2021 06:50

Kim była matka królowej Elżbiety II? Elżbieta Bowes-Lyon mając zaledwie dziesięć lat usłyszała od wróżki, że będzie królową. W kartach historii zapisała się jako ulubiona członkini royal family tych czasów. Odrzuciła zaręczyny księcia Alberta (przyszłego króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II), miała słabość do hazardu i uwielbiała rozpieszczać księcia Karola. Zniszczyła szczęście księżniczki Małgorzaty, kryła romans Karola i Camilli, nienawidziła Diany .Przez samego Hitlera została nazwana „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”.  Elżbieta Bowes-Lyon - kim była matka Elżbiety II? Dziś obchodzimy 19. rocznicę jej śmierci. 

Matka królowej Elżbiety II: Elżbieta Bowes-Lyon

„Była genialnym strategiem, znakomitą królową i jedną z najbardziej przebiegłych osób, jakie w życiu spotkałem. Doskonale mieć ją za sprzymierzeńca, ale nie chciałbym nigdy znaleźć się w skórze jej wroga”, mówił o niej Winston Churchill. Elżbieta Bowes-Lyon w ciągu swojego zaledwie szesnastoletniego panowania odegrała jedną z najważniejszych ról na światowej scenie. Miała niezwykle barwne i długie życie.

Biografowie opisują ją jako mściwą i apodyktyczną, ale także niezależną, inteligentną, a przede wszystkim fascynującą. Już same jej narodziny owiane są tajemnicą. W biografii o Królowej Matce Colina Campbella autor opisuje, że bardzo prawdopodobne jest to, że Elżbieta jest córką… kucharki!

Samo miejsce narodzin Elżbiety Bowes-Lyon również wzbudza wątpliwości - oficjalnie podaje się Londyn, ale w 1937 roku królowa jako miejsce narodzin chrztu przedstawiła parafię Wszystkich Świętych w Saints Paul’s Walden, gdzie odsłoniła pamiątkową tablicę. Na temat plotek dotyczących narodzin królowa nigdy nie zabrała głosu, ale wielu mówi, że w sferach arystokratycznych nie było to nigdy niczym nadzwyczajnym. W przypadku Elżbiety Bowes narodziny owiane tajemnicą są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Ciekawe rzeczy działy się także w przypadku poszukiwania drugiej połówki. Elżbieta Bowes-Lyon pod wieloma względami odbiegała od swoich rówieśniczek.

Czytaj teżWstydliwa tajemnica Windsorów ujrzała światło dzienne. Oto zapomniana historia Nerissy i Katherine

Elżbieta Bowes-Lyon żoną króla

Podczas jednego z balów Elżbieta poznała księcia Walii Davida, ale ten pozostał obojętny na jej urok. Inaczej było z jego starszym o rok bratem, księciem Albertem (Bertiem). Ten jednak nie przypadł Elżbiecie do gustu. W wyniku traumy, jaką wywołała u niego niezrównoważona opiekunka, jąkał się, co sprawiło, że nie był zbyt pewny siebie i przez lata próbował walczyć z tą przypadłością. Wraz z upływem czasu Elżbieta przekonywała się do młodego księcia, ale jego zaręczynami była tak zaskoczona, że odpowiedziała, że nie może w tej chwili brać tego pod uwagę. Mówi się, że do samego końca liczyła, że zostanie żoną jego brata. Tym samym próbowała zyskać na czasie, ale nieskutecznie. Widząc że książę Albert powoli zaczyna leczyć złamane serce, ukazała swój talent do intryg i ponownie skłoniła go do ożenku. Niektórzy mówią, że nawet dwukrotnie odrzuciła jego zaręczyny.

W końcu jednak w 1921 roku para ogłosiła zaręczyny, a dwa lata później stanęła na ślubnym kobiercu. W drodze na ślub Elżbieta Bowes-Lyon złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ten gest powtarza od tamtej pory każda kolejna małżonka członka royal family. Od dnia ślubu tytułowana była Jej Królewską Wysokością Księżną Yorku. W 1926 roku na świat przyszła jej pierwsza córka, Elżbieta (dziś królowa Elżbieta II), a w 1930 roku druga - księżniczka Małgorzata.

Mówi się, że dla męża była ogromnym wsparciem i bardzo pomogła mu w wysiłkach w zmniejszaniu wady wymowy. Książę Albert wstąpił na tron w 1936 roku po abdykacji brata Edwarda VIII. Podobno do abdykacji mogła przyczynić się właśnie Elżbieta, która snuła intrygi i szerzyła niezbyt przymilne słowa na temat partnerki Edwarda VIII (amerykańskiej rozwódki, Wallis Simpson). Książę Yorku wstąpił na tron, przyjmując imię Jerzego VI. Jeszcze do wybuchu II wojny światowej para królewska odbyła dwie ważne podróże.

Po wybuchu istniał plan ewakuacji królowej z córkami do Stanów Zjednoczonych lub Kanady, ale Królowa Elżbieta I nie chciała opuścić męża i Brytyjczyków w obliczu tak wielkiego zagrożenia, za co w późniejszych latach została wynagrodzona ogromną sympatią rodaków. Na początku lat 50. króla dopadła choroba, która ograniczyła jego działalność. Jerzy VI zmarł 6 lutego 1952 roku, a na tron wstąpiła Elżbieta II.

Skąd tytuł królowa matka?

Po śmierci męża Elżbiecie przysługiwał tytuł królowej wdowy, ale ponieważ żyła jeszcze królowa Maria (żona Jerzego V), Elżbietę Bowes-Lyon nazwano Królową Matką. Jako wdowa wciąż pełniła obowiązki reprezentacyjne - szczególną opieką otoczyła córkę, której pomagała wkraczać w nową erę. 

Matka królowej Elżbiety II z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych członkini royal family. Po pierwsze świetnie potrafiła odnaleźć się zarówno w czasach, w których przemieszczano się powozami, jak i w dobie telewizji i internetu. W wolnym czasie poświęcała się swoim pasjom. Balet, sztuka i wyścigi konne stanowiły nieodzowny element jej harmonogramu dnia, na który potrafiła wydawać masę pieniędzy. Szczególną słabość miała do ... drogich zakupów, zwłaszcza dzieł Moneta, obstawiania wyścigów konnych oraz... whisky, która uznawana jest za jej przepis na długowieczność. 

Zobacz też: Tajemnice testamentu Elżbiety II. Królowa ma do rozdania ogromny majątek!

Elżbieta Bowes-Lyon: ciekawostki

Co ciekawe, początkowo miała nienajlepszy kontakt z córką Elżbietą II, gdyż nie akceptowała jej męża, księcia Filipa. Z czasem ich relacje uległy poprawie zwłaszcza, gdy na świecie pojawił się syn Elżbiety II, książę Karol, który stał się oczkiem w głowie babci. To właśnie Królowa Matka odegrała bardzo istotną rolę w zeswataniu go z Dianą. Karol bardzo liczył się ze zdaniem babki, nic więc dziwnego, że gdy ta podsunęła mu, że Diana Spencer byłaby idealną małżonką, ten nie miał żadnych wątpliwości, jakiego ruchu dokonać.

Przychylny stosunek babki Karola do jego żony uległ zmianie dopiero w trakcie sprawy rozwodowej wnuka. Po wywiadzie, w którym Diana zaproponowała Wiliama na króla przy pominięciu Karola (co byłoby złamaniem linii sukcesji), królowa matka nie powiedziała na temat Diany ani jednego miłego słowa. Na pogrzebie księżnej Walii w przeciwieństwie do Elżbiety II, nie pochyliła nawet głowy przed trumną. 

Matka Elżbiety II zmarła we śnie, 30 marca 2002 roku. Miała niemal 102 lata. W uroczystościach pogrzebowych wzięło wówczas udział kilka tysięcy Brytyjczyków. Dziś mija 19 lat od tego smutnego wydarzenia.

Zobaczcie w naszej galerii jej rodzinne zdjęcia z córkami.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?