KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Kryła romans Karola i Camilli, nienawidziła Diany... Oto nieznane oblicze matki Elżbiety II

Hitler nazwał ją „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”

Gabriela Czernecka 3 maja 2021 19:15

Kim była matka królowej Elżbiety II? Elżbieta Bowes-Lyon mając zaledwie dziesięć lat usłyszała od wróżki, że będzie królową. W kartach historii zapisała się jako ulubiona członkini royal family tych czasów. Odrzuciła zaręczyny księcia Alberta (przyszłego króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II), miała słabość do hazardu i uwielbiała rozpieszczać księcia Karola. Zniszczyła szczęście księżniczki Małgorzaty, kryła romans Karola i Camilli, nienawidziła Diany. Przez samego Hitlera została nazwana „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”. Dlaczego? Poznajcie jej historię.

Matka królowej Elżbiety II: Elżbieta Bowes-Lyon

„Była genialnym strategiem, znakomitą królową i jedną z najbardziej przebiegłych osób, jakie w życiu spotkałem. Doskonale mieć ją za sprzymierzeńca, ale nie chciałbym nigdy znaleźć się w skórze jej wroga”, mówił o niej Winston Churchill. Elżbieta Bowes-Lyon w ciągu swojego zaledwie szesnastoletniego panowania odegrała jedną z najważniejszych ról na światowej scenie. Miała niezwykle barwne i długie życie.

Biografowie opisują ją jako mściwą i apodyktyczną, ale także niezależną, inteligentną, a przede wszystkim fascynującą. Już same jej narodziny owiane są tajemnicą. Biografka Lady Colin Campbell w swojej książce o Królowej Matce opisuje, że bardzo prawdopodobne jest to, że Elżbieta jest córką... kucharki!

Samo miejsce narodzin Elżbiety Bowes-Lyon również wzbudza wątpliwości – oficjalnie podaje się Londyn, ale w 1937 roku sama królowa wskazała parafię Wszystkich Świętych w Saints Paul’s Walden, gdzie odsłoniła pamiątkową tablicę. Nie komentowała plotek na ten temat, ale w sferach arystokratycznych uważa się, że nie było to niczym nadzwyczajnym.

W przypadku Królowej Matki narodziny owiane tajemnicą są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Ciekawe rzeczy działy się także w przypadku poszukiwania drugiej połówki. Elżbieta Bowes-Lyon pod wieloma względami odbiegała od swoich rówieśniczek.

Czytaj też: Wstydliwa tajemnica Windsorów ujrzała światło dzienne. Oto zapomniana historia Nerissy i Katherine

Elżbieta Bowes-Lyon żoną króla

Podczas jednego z balów Elżbieta poznała księcia Walii Davida, ale ten pozostał obojętny na jej urok. Inaczej było z jego starszym o rok bratem, księciem Albertem (Bertiem). Ten jednak nie przypadł Elżbiecie do gustu. W wyniku traumy, jaką wywołała u niego niezrównoważona opiekunka, jąkał się, co sprawiło, że nie był zbyt pewny siebie i przez lata próbował walczyć z tą przypadłością. Wraz z upływem czasu Elżbieta przekonywała się do młodego księcia, ale jego zaręczynami była tak zaskoczona, że odpowiedziała, że nie może w tej chwili brać tego pod uwagę. Mówi się, że do samego końca liczyła, że zostanie żoną jego brata. Tym samym próbowała zyskać na czasie, ale nieskutecznie. Widząc że książę Albert powoli zaczyna leczyć złamane serce, ukazała swój talent do intryg i ponownie skłoniła go do ożenku. Niektórzy mówią, że nawet dwukrotnie odrzuciła jego zaręczyny.

W końcu jednak w 1921 roku para ogłosiła zaręczyny, a dwa lata później stanęła na ślubnym kobiercu. W drodze na ślub Elżbieta Bowes-Lyon złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ten gest powtarza od tamtej pory każda kolejna małżonka członka royal family. Od dnia ślubu tytułowana była Jej Królewską Wysokością Księżną Yorku. W 1926 roku na świat przyszła jej pierwsza córka, Elżbieta (dziś królowa Elżbieta II), a w 1930 roku druga – księżniczka Małgorzata.

Mówi się, że dla męża była ogromnym wsparciem i bardzo pomogła mu w wysiłkach w zmniejszaniu wady wymowy. Książę Albert wstąpił na tron w 1936 roku po abdykacji brata Edwarda VIII. Podobno do abdykacji mogła przyczynić się właśnie Elżbieta, która snuła intrygi i szerzyła niezbyt przymilne słowa na temat partnerki Edwarda VIII (amerykańskiej rozwódki, Wallis Simpson). Książę Yorku wstąpił na tron, przyjmując imię Jerzego VI. Jeszcze do wybuchu II wojny światowej para królewska odbyła dwie ważne podróże.

Po wybuchu istniał plan ewakuacji królowej z córkami do Stanów Zjednoczonych lub Kanady, ale Królowa Elżbieta I nie chciała opuścić męża i Brytyjczyków w obliczu tak wielkiego zagrożenia, za co w późniejszych latach została wynagrodzona ogromną sympatią rodaków. Na początku lat 50. króla dopadła choroba, która ograniczyła jego działalność. Jerzy VI zmarł 6 lutego 1952 roku, a na tron wstąpiła Elżbieta II.

Zobacz też: Omal nie zniszczyła Windsorów, zmarła w zapomnieniu. Smutny los Wallis Simpson

Księżniczka Małgorzata, Królowa Matka, Elżbieta II

Skąd tytuł królowa matka?

Po śmierci męża Elżbiecie przysługiwał tytuł królowej wdowy, ale ponieważ żyła jeszcze królowa Maria (żona Jerzego V), Elżbietę Bowes-Lyon nazwano Królową Matką. Wciąż pełniła obowiązki reprezentacyjne – szczególną opieką otoczyła córkę, której pomagała wkraczać w nową erę.

Matka królowej Elżbiety II z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych członkini royal family. Po pierwsze świetnie potrafiła odnaleźć się zarówno w czasach, w których przemieszczano się powozami, jak i w dobie telewizji i internetu. W wolnym czasie poświęcała się swoim pasjom. Balet, sztuka i wyścigi konne stanowiły nieodzowny element jej harmonogramu dnia, na który potrafiła wydać masę pieniędzy. Szczególną słabość miała do drogich zakupów, zwłaszcza dzieł Moneta, obstawiania wyścigów konnych oraz... whisky, która uznawana jest za jej przepis na długowieczność.

Zobacz też: Tajemnice testamentu Elżbiety II. Królowa ma do rozdania ogromny majątek!

Elżbieta Bowes-Lyon: ciekawostki

Co ciekawe, przez jakiś czas miała nienajlepszy kontakt z córką Elżbietą II, gdyż nie akceptowała jej męża, księcia Filipa. Z czasem ich relacje uległy poprawie, a gdy na świecie pojawił się syn Elżbiety II, książę Karol, natychmiast stał się oczkiem w głowie babci. To właśnie Królowa Matka odegrała bardzo istotną rolę w zeswataniu go z księżną Dianą. Karol liczył się ze zdaniem babki, nic więc dziwnego, że gdy ta podsunęła mu, że Diana Spencer byłaby idealną małżonką, ten nie miał żadnych wątpliwości, jakiego ruchu dokonać.

Przychylny stosunek Królowej Matki do Lady Di uległ zmianie dopiero w trakcie sprawy rozwodowej wnuka. Po wywiadzie, w którym Diana zasugerowała, że to Wiliam powinien od razu zostać królem, a nie książę Karol (co byłoby złamaniem linii sukcesji), nie powiedziała na jej temat już ani jednego miłego słowa. Na pogrzebie księżnej Walii nie pochyliła nawet głowy przed trumną, w przeciwieństwie do Elżbiety II.

Elżbieta Bowes-Lyon zmarła we śnie, 30 marca 2002 roku. Miała niemal 102 lata. W uroczystościach pogrzebowych wzięło wówczas udział kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków.

Zobaczcie w naszej galerii rodzinne zdjęcia Królowej Matki. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.