Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
ZDROWIE

Niebezpieczny wirus wydostał się z Azji do USA. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 9

Jakie objawy pojawiają się przy Koronawirusie?

Rafał Kowalski 22 stycznia 2020 14:04
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Koronawirus pojawił się kilkanaście dni temu w Chinach, a już zabił 9 osób. Lekarze rozkładają ręce, ponieważ nie wiedzą, jak walczyć z zarazkami, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na świecie. Wszystkich osób oficjalnie zarażonych jest według chińskich władz już 440 (wliczając obywateli Korei Płd, Tajlandii i Tajwanu). Brytyjscy eksperci mówią jednak nieoficjalnie nawet o liczbie 1700. Właśnie zdiagnozowano pierwszy przypadek zarażenia przez obywatela USA, który wrócił z podróży po Azji. Jak rozpoznać u siebie objawy niebezpiecznego wirusa?

Koronawirus – objawy, liczba ofiar

Nazwa Koronawirus pochodzi od kształtu jego otoczki, którą widać pod mikroskopem. Przypomina ona właśnie koronę. Niebezpieczne drobnoustroje, które od grudnia rozprzestrzeniają się na terenie Azji (a teraz i USA) objawiają się infekcjami układu pokarmowego i oddechowego. Konkretniej mowa o trudnościach z oddychaniem, ale i wysoką gorączką czy katarem. Wirus podobny jest do tego, który w 2003 roku pod nazwą SARS, zabił pond 900 osób. Eksperci podkreślą, że drobnoustroje moją mutować się i przekształcać w kolejne, jeszcze trudniejsze do zwalczenia formy. WHO zastanawia się, czy nie ogłosić alertu turystycznego.

Najpoważniejszym wątkiem w całej historii może okazać się obywatel USA, który tydzień temu wrócił do swojego kraju po tym, jak odwiedził Chiny. Dokładnie mowa o prowincji Hubei i mieście Wuhan, które uznawane są za ognisko wirusa. 30-latek jest po opieką amerykańskich lekarzy, a jego stan określany jest jako dobry. Specjaliści próbują odtworzyć listę osób, z którymi turysta mógł mieć kontakt podczas swojego powrotu z Azji do Stanów Zjednoczonych. Tylko precyzyjne przebadanie wszystkich tych osób może dać pewność, że Koronawirus nie rozprzestrzeni się dalej. O ile kolejni zarażeni turyści nie wrócą do swoich krajów po wycieczce do Azji…

Co warto robić, by mieć pewność, że wirus nas nie zarazi? Warto często myć ręce, nie dotykać brudnymi dłońmi okolic oczu, ust, nosa, a także unikać zatłoczonych miejsc takich jak komunikacja miejska. Przede wszystkim jednak apele lekarzy są kierowane do osób, które właśnie wróciły z podróży po Chinach, Tajlandii, Tajwanu czy Korei. Jeśli ktokolwiek zauważy u siebie objawy, o których napisaliśmy wyżej, koniecznie należy zwrócić się do lekarza. 

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.