Ralph Kamiński, Rafał Stanisław Kamiński
Fot. Karol Makurat/REPORTER/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Jego muzyka porusza tysiące... Kim jest Ralph Kamiński?

Artysta już dziś będzie gościem Kuby Wojewódzkiego

Sabina Zięba 10 marca 2020 20:15
Ralph Kamiński, Rafał Stanisław Kamiński
Fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

O pochodzącym z Podkarpacia blisko 30-letnim muzyku w ostatnim czasie jest naprawdę głośno. Rafał Stanisław Kamiński od wielu lat konsekwentnie dąży do spełnienia marzenia o byciu popularnym artystą. Za sobą ma już występy na Pol’and’Rock Festival czy Orange Warsaw Festival. Jego muzyka porusza tysiące. Wszystko dlatego, że umiejętnie łączy elementy z pogranicza popu alternatywnego i muzyki kameralnej z poezją śpiewaną czy muzyką elektroniczną. Wydawałoby się to niemożliwe, a jednak! Jak stał się rozpoznawalny?

Kim jest Ralph Kamiński?

29-latek urodził się i wychował w Jaśle. Od najmłodszych lat uczył się w szkole muzycznej - grał na skrzypcach. Ponadto uczęszczał na zajęcia wokalne. Choć jako dziecko marzył o pracy w teatrze lub cyrku, wybrał swoje muzyczne zainteresowania. Ukończył wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie w słynnym Codarts w Rotterdamie Wydział Popu. Co ciekawe, ma wśród członków najbliższej rodziny prawdziwą gwiazdę młodego pokolenia - jego kuzynem jest Michał Szpak. Wiadomo, że nie boi się krytyki: „Jeszcze parę lat temu, jak zacząłem studia na Akademii Muzycznej, stałem jak kołek na scenie i musiałem małymi krokami przełamywać swoje ograniczenia, które miałem w głowie. Teraz jest to dla mnie łatwiejsze, bo z biegiem czasu stałem się bardziej świadomy siebie. Nie jest już tak łatwo mnie zniszczyć. Robię wszystko na tyle świadomie, że wiem, że to się może spotkać z takim a nie innym odbiorem, że pojawi się hejt, że ktoś mnie brzydko nazwie. Ale moją siłą jest to, że jestem totalnie świadomy tego, po co to robię i wiem, że mogę to robić. Najważniejsze w sztuce według mnie jest dążenie ku wolności, bez ograniczeń, bez strachu przed tym, jak zareagują inni”.

Swój debiut telewizyjny zaliczył 11 lat temu w programie Szansa na sukces, w którym wykonywał piosenkę zespołu Perfect. Już dwa lata później zachwycił występem na Międzynarodowym Festiwalu Carpathia 2011, gdzie zgarnął Granx Prix i nawiązał współpracę z przyszłym menadżerem. Poszedł za ciosem i w 2012 roku wziął udział w przesłuchaniach do drugiej edycji show stacji TVN, X Factor. Niestety odpadł na etapie tzw. „bootcampu”. Nie poddał się i w 2014 roku był nominowany do nagrody artNoble w kategorii muzyka.

Dwa lata później wydał swój pierwszy album, pt. Morze, który został ciepło przyjęty przez krytyków. To z niego pochodzą dwa największe hity piosenkarza - Podobno oraz Zawsze. Kilka miesięcy temu światło dzienne ujrzała druga płyta Ralpha Kamińskiego - Młodość, która ugruntowała pozycję artysty wśród muzyków niezależnych. W jednym z wywiadów zdradził: „Każdy element, dźwięk, zabieg w moich kompozycjach jest dokładnie przeze mnie przeanalizowany i ma gigantyczne znaczenie”. 

Poza swoją oryginalną, poetycką muzyką, z której tekstami może się utożsamić większość z nas, artysta charakteryzuje się również niebanalnym wyglądem. Najlepszymi przykładami kreacji scenicznej są dla niego David Bowie, Mick Jagger oraz Freddie Mercury. Sam mówi: „Jestem taki, jakim chciałbym być, jakim chciałbym się zobaczyć, będąc na scenie. Ma to być równocześnie intrygujące, niewygodne, czasami może niesmaczne i dziwne dla widza. Taka według mnie powinna być sztuka”. Maluje paznokcie, nosi peruki. Jego długa blond czupryna to element wizji artystycznej związanej z promocją drugiego albumu studyjnego. Powtarza: „Mój wizerunek to także rodzaj zbroi”.

Jesteście fanami jego twórczości?  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ralph Kaminski (@ralphkaminski)

TAGI #muzyka

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.