Kaja Godek, twarz ruchu antyaborcyjnego w Polsce
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Kaja Godek: „Nie wiecie nic o życiu, nie wiecie nic o miłości”

Kim jest twarz ruchu antyaborcyjnego w Polsce?

Sabina Zięba 16 kwietnia 2020 09:30
Kaja Godek, twarz ruchu antyaborcyjnego w Polsce
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Od kilku dni w Polsce głośno jest nie tylko o koronawirusie, ale również o projekcie ustawy antyaborcyjnej, którą w dobie epidemii przedstawiono podczas obrad sejmu. Wiele kobiet, mimo nakazu pozostania w domach, protestując wyszło na ulice, a tysiące osób pokazało swój sprzeciw zamieszczając w oknach mieszkań tematyczne plakaty. Za całym zamieszaniem stoi pewna działaczka społeczna pro-life. Kim jest Kaja Godek?

Kim jest Kaja Godek?

W ostatnim czasie to najgorętsze nazwisko w mediach. Kaja Godek jest twarzą polskiego ruchu „Stop Aborcji” oraz współautorką projektu ustawy antyaborcyjnej. Mimo zmasowanego ataku, nie składa broni i uparcie broni swoich przekonań. Co o niej wiemy?

Kaja Godek urodziła się 2 maja, 1982 roku w Warszawie. Wiadomo, że ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjęła pracę jako asystentka prezesa jednej ze stołecznych firm. Między 2016, a 2019 rokiem, zasiadała w radzie nadzorczej Warszawskich Zakładów Mechanicznych PZL-WZM. Posadę straciła, gdy wyszło na jaw, że jest zatrudniona... bez odpowiednich kwalifikacji.

38-latka następnie zaangażowała się w politykę. Po raz pierwszy zdobyła rozgłos, gdy wystąpiła w programie Tomasza Lisa. Wówczas w 2012 roku wzięła udział w dyskusji na temat aborcji, jako przedstawicielka poglądów Fundacji Pro Mariusza Dzierżawskiego. Już wtedy nie bała się mocnych słów, które uderzają w społeczeństwo.

Sama jest matką dwójki dzieci, Wojtka i Róży, ze związku z pracownikiem Politechniki Warszawskiej. Jako 25-latka zaszła w ciążę i urodziła syna z zespołem Downa. To ukształtowało jej poglądy. W jednym z wywiadów mówiła: „Chcieli mi zabić mojego syna. Oczywiście, że oczekiwaliśmy na zdrowe dziecko, kiedy okazało się, że jest inaczej, to było dla nas bardzo trudne, by przyjąć tę wiadomość. To był szok, krytyczna sytuacja w życiu. Przekonałam się wtedy, że ustawodawca wykorzystuje moment kryzysu życiowego rodziny, by takie dziecko zabić. By pozbywać się niechcianych obywateli. Zabicie mojego dziecka było dla wielu lekarzy oczywiste, uważano to za normalną ścieżkę postępowania”.

Z kolei na swoim facebooku twierdzi, że żadna z jej ciąży nie byłą łatwa. Opowiada: „Byłam w ciąży 3 razy – za każdym razem w tym czasie było trudno, jakby wszystko sprzysięgło się przeciw mnie. Za pierwszym razem – niepomyślna diagnoza o niepełnosprawności dziecka – wtedy szok i dramat, myślałam, że to koniec mojego świata. Za drugim razem – zawirowania życiowe niezależne ode mnie, ale mocno wpływające negatywnie na całą naszą rodzinę, trudności, których nikt z Was nie chciałby przeżywać. Za trzecim razem – nagłe zwolnienie z pracy bez odprawy i urlopu macierzyńskiego w 6. mcu ciąży – stres, wywołane nim komplikacje i zagrożenie życia mojej najmłodszej córki”. Przez to poczuwa się do głoszenia swoich poglądów i apeluje: „Nie wiecie nic o życiu, nie wiecie nic o miłości, która wszystko pokonuje. I która daje siłę do walki o to, by nie odbierać życia małym bezbronnym ludziom. Bo zabójstwo jest zabójstwem, niezależnie od tego, co akurat się dzieje. I NIC go nie usprawiedliwia”.

Wiele osób zarzuca jej jednak, że wypowiada się w imieniu kobiet, a przecież nie każda ma takie same poglądy. Ponadto wiadomo, że Godek demonizuje aborcję oraz osoby ze środowiska LGBT – swego czasu w programie Śniadanie w Polsat News nazwała ich zboczeńcami, za co wkrótce stanie przed sądem z prywatnego aktu oskarżenia.  

Kaja Godek

Kaja Godek, twarz ruchu antyaborcyjnego w Polsce
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.