ZE ŚWIATA MODY

Te gwiazdy narażają zdrowie swoich dzieci?!

Noszenie szpilek w trakcie ciąży nadal wywołuje spore kontrowersje...

Sabina Zięba 12 marca 2019 19:30

Od początku ciąży księżnej Meghan jej stylizacje budzą wielkie emocje i są oceniane na całym świecie. Pod lupę są brane zarówno fasony, które wybiera, jak i marki, które kupuje. W ostatnim czasie jednak to nie same kreacje są najbardziej komentowane, a wybierane przez nią akcesoria. Księżna bowiem mimo zaawansowanej ciąży i bliskiego terminu porodu cały czas pokazuje się w butach na wysokim obcasie. Według wielu w ten właśnie sposób naraża życie swojego nienarodzonego dziecka. Jak to naprawdę wygląda?

Czy można w ciąży nosić buty na wysokim obcasie?

Dyskusje odnośnie noszenia szpilek podczas ciąży bez przerwy wywołują burzę w Internecie. Podsycają je gwiazdy, które w takim obuwiu pokazują się publicznie. Podobno czują presję, by wciąż wyglądać pięknie mimo dodatkowych kilogramów i dlatego nie rezygnują wówczas z butów na wysokim obcasie. Czym to grozi?

Wraz z powiększającym się brzuchem zmienia się środek ciężkości ciała kobiety, co utrudnia zachowanie prawidłowej postawy ciała. Zaczyna się inaczej chodzić, przenosząc swój ciężar nieco bardziej do przodu. Ponadto cała sylwetka, a szczególnie kręgosłup i stopy, są wówczas wyjątkowo obciążane, co zwiększa się, jeśli założymy wysokie szpilki. Przez to wzrasta ryzyko utraty równowagi oraz upadku, który może być niebezpieczny dla dziecka.

Lorraine Jones z The Society of Chiropodists and Podiatrists (Stworzyszenie Pedikurzystek i Podiatrów) w wywiadzie dla Newsweeka tłumaczyła: „Przybieranie wagi i zmiany hormonalne mają duży wpływ na ciało. Mięśnie i wiązania stają się słabsze i naciągnięte ze względu na zwiększenie we krwi hormonu jajnikowego, relaksyny, który powoduje, że kostki i wiązania są bardziej podatne na urazy. Szpilki zmieniają naszą sylwetkę, skracają mięśnie łydek i zwiększają ucisk na plecy i kolana. W czasie ciąży to dodatkowa presja dla stawów, które i bez tego są mocno obciążone. W efekcie mogą się pojawić problemy z nogami i plecami”.

Mimo tego jeżeli kobieta w szpilkach czuje się stabilnie, nie musi z nich całkowicie rezygnować. Jedynie w sytuacji, gdy nogi zaczynają puchnąć, pojawiają się obrzęki lub też bóle w kolanach, należy zmienić obuwie na płaskie. Gwarantuje ono komfort i nie nadwyręża kręgosłupa.

 Doktor Tomasz Szular dla portalu DzielnicaRodzica.pl powiedział: „Nie ma całkowitego zakazu chodzenia w ciąży w eleganckich butach na wysokim obcasie. Na pewno jednak niezbyt często i nie za długo. Najlepiej po takim wieczorze w szpilkach zafundować sobie spacer, bieg albo leżenie z nogami do góry”.

Trzeba pamiętać również fakt, by unikać klapek, baletek czy butów EMU, bo nie zapewniają stopom odpowiedniego wsparcia. Najlepszym wyborem jest z kolei obuwie o obcasach mających około 3 centymetry.

Zobaczcie w naszej galerii gwiazdy, które mimo zaawansowanej ciąży decydowały się na szpilki! Uważacie to za błąd?  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.