ZE ŚWIATA MODY

Te gwiazdy narażają zdrowie swoich dzieci?!

Noszenie szpilek w trakcie ciąży nadal wywołuje spore kontrowersje...

Sabina Zięba 12 marca 2019 19:30

Od początku ciąży księżnej Meghan jej stylizacje budzą wielkie emocje i są oceniane na całym świecie. Pod lupę są brane zarówno fasony, które wybiera, jak i marki, które kupuje. W ostatnim czasie jednak to nie same kreacje są najbardziej komentowane, a wybierane przez nią akcesoria. Księżna bowiem mimo zaawansowanej ciąży i bliskiego terminu porodu cały czas pokazuje się w butach na wysokim obcasie. Według wielu w ten właśnie sposób naraża życie swojego nienarodzonego dziecka. Jak to naprawdę wygląda?

Czy można w ciąży nosić buty na wysokim obcasie?

Dyskusje odnośnie noszenia szpilek podczas ciąży bez przerwy wywołują burzę w Internecie. Podsycają je gwiazdy, które w takim obuwiu pokazują się publicznie. Podobno czują presję, by wciąż wyglądać pięknie mimo dodatkowych kilogramów i dlatego nie rezygnują wówczas z butów na wysokim obcasie. Czym to grozi?

Wraz z powiększającym się brzuchem zmienia się środek ciężkości ciała kobiety, co utrudnia zachowanie prawidłowej postawy ciała. Zaczyna się inaczej chodzić, przenosząc swój ciężar nieco bardziej do przodu. Ponadto cała sylwetka, a szczególnie kręgosłup i stopy, są wówczas wyjątkowo obciążane, co zwiększa się, jeśli założymy wysokie szpilki. Przez to wzrasta ryzyko utraty równowagi oraz upadku, który może być niebezpieczny dla dziecka.

Lorraine Jones z The Society of Chiropodists and Podiatrists (Stworzyszenie Pedikurzystek i Podiatrów) w wywiadzie dla Newsweeka tłumaczyła: „Przybieranie wagi i zmiany hormonalne mają duży wpływ na ciało. Mięśnie i wiązania stają się słabsze i naciągnięte ze względu na zwiększenie we krwi hormonu jajnikowego, relaksyny, który powoduje, że kostki i wiązania są bardziej podatne na urazy. Szpilki zmieniają naszą sylwetkę, skracają mięśnie łydek i zwiększają ucisk na plecy i kolana. W czasie ciąży to dodatkowa presja dla stawów, które i bez tego są mocno obciążone. W efekcie mogą się pojawić problemy z nogami i plecami”.

Mimo tego jeżeli kobieta w szpilkach czuje się stabilnie, nie musi z nich całkowicie rezygnować. Jedynie w sytuacji, gdy nogi zaczynają puchnąć, pojawiają się obrzęki lub też bóle w kolanach, należy zmienić obuwie na płaskie. Gwarantuje ono komfort i nie nadwyręża kręgosłupa.

 Doktor Tomasz Szular dla portalu DzielnicaRodzica.pl powiedział: „Nie ma całkowitego zakazu chodzenia w ciąży w eleganckich butach na wysokim obcasie. Na pewno jednak niezbyt często i nie za długo. Najlepiej po takim wieczorze w szpilkach zafundować sobie spacer, bieg albo leżenie z nogami do góry”.

Trzeba pamiętać również fakt, by unikać klapek, baletek czy butów EMU, bo nie zapewniają stopom odpowiedniego wsparcia. Najlepszym wyborem jest z kolei obuwie o obcasach mających około 3 centymetry.

Zobaczcie w naszej galerii gwiazdy, które mimo zaawansowanej ciąży decydowały się na szpilki! Uważacie to za błąd?  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.