Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images
królewskie życie

Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?

Kocha naukę języków, sport i zależy jej na obronie klimatu

Dorota Falkowska 24 marca 2022 11:30
Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Troszczy się o planetę, uwielbia śpiewać i uczyć się języków, kocha sport oraz grę na pianinie. W czerwcu tego roku skończy 17 lat. Aleksja Juliana jest jedną z trzech córek króla Wilhelma-Aleksandra i królowej Maksymy. Urodziła się jako druga pociecha pary, co czyni ją drugą osobą w linii sukcesji do holenderskiego tronu. Poznajcie ją bliżej!

Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma

Urodziła się jako drugie dziecko królewskiej pary 26 czerwca 2005 roku, co czyni ją tym samym drugą w linii sukcesji do tronu holenderskiego. Podobnie jak obie jej siostry, Aleksja Juliana przyszła na świat w szpitalu Bronovo w Hadze. Ochrzczono ją 19 listopada 2005 r. w Dorpskerk w Wassenaar. Rodzicami chrzestnymi zostali wuj księżniczki i brat króla, książę Friso z Orange-Nassau, który kilka lat później zginął w tragicznym wypadku, Juan Zorreguieta - brat królowej oraz obecna królowa Belgii - Matylda (wtedy jeszcze w roli księżniczki). Poza członkami rodziny w uroczystości uczestniczyli także przyjaciele królewskiej pary - Jonkvrouwe Alexandra Jankovich de Jeszenice i Jonkheer Frans Ferdinand de Beaufort.

Czytaj też: Księżna Kate zachwyciła na Jamajce w zielonej sukni. Jej kolor był symboliczny

Holenderskie księżniczki, od lewej: 14-letnia Ariana Wilhelmina, 18-letnia Katarzyna Amalia i 16-letnia Aleksja Juliana 

Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Aleksja Juliana: pasje, edukacja

16-letnia księżniczka do niedawna mieszkała wraz z rodzicami i rodzeństwem w pałacu Huis ten Bosch. Zarówno Aleksja Juliana, jak i jej siostry, 18-letnia Katarzyna Amalia i 14-letnia Ariana Wilhelmina, mimo swoich książęcych tytułów prowadzą życie bardzo zbliżone do ich rówieśników. Jednym z elementów ich codzienności, który od początku wyróżniał trzy księżniczki na tle innych dzieci z rodzin królewskich, jest nauka w publicznych szkołach. Tym sposobem, pomimo bycia pod stałą ochroną, nie omija ich kontakt z rówieśnikami i nawiązywanie nowych relacji. 

Zobacz także: Małżeństwo Katarzyny Jagiellonki i Jana Wazy. Polska księżniczka po ślubie została niewolnicą szalonego szwagra

Holenderska rodzina królewska, 2013 rok

Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?
Fot. Michel Porro/Getty Images

Księżniczka Aleksja zaczęła swoją edukację w publicznej szkole podstawowej Bloemcampschool w Wassenaar. Z kolei w latach 2017-2021, tak jak jej siostry, uczęszczała do szkoły średniej w Christelijk Gymnasium Sorghvliet w Hadze. Od sierpnia 2021 druga córka króla Willema-Aleksandra i królowej Maksymy kontynuuje naukę w United World College of the Atlantic w Walii w ramach dwuletniego programu, gdzie przed laty studiował również jej ojciec. Na tę samą uczelnię uczęszczają inni młodzi członkowie rodzin królewskich, m.in. księżniczka Eleonora z Hiszpanii.

Zobacz też: Ich narodziny zmieniły oblicze hiszpańskiej monarchii. Kim są księżniczka Eleonora i księżniczka Sofia?

Aleksja Juliana jest zapaloną językoznawczynią, biegle posługuje się językiem holenderskim, angielskim i hiszpańskim, a w przerwach od nauki poświęca czas sportowym pasjom. Trenuje grę w hokeja i jazdę konną.

Aleksja Juliana spakowana i gotowa na wyjazd do Walii

Aleksja Juliana: wypadek na stoku

Holenderska rodzina królewska lubi spędzać swój wolny czas aktywnie. Od 1959 r. kontynuują tradycję wyjazdów na ferie zimowe do miejscowości Lech w austriackim Tyrolu, gdzie całą grupą jeżdżą na nartach. Podczas jednego z takich urlopów, w lutym 2016 r., księżniczka Aleksja złamała prawą kość udową. Została przetransportowana helikopterem do lokalnego szpitala, gdzie przeszła operację. Następne miesiące były dla niej okresem rekonwalescencji, chodzenia o kulach i rehabilitowania nogi, w którym córka holenderskiej pary królewskiej musiała odstawić swoje zamiłowanie do sportu na bok. 

Wypadek, który spotkał młodą księżniczkę, wystraszył rodzinę królewską tym bardziej, że miał on miejsce na tym samym obszarze, co lawina, która kilka lat wcześniej, w lutym 2012 roku, spowodowało śmiertelne obrażenia jej wuja i ojca chrzestnego, księcia Friso.

Czytaj też: Publiczna szkoła, ciągła kontrola, skandale. Tak wychowywane są dzieci na holenderskim dworze

Co roku król z żoną i córkami spędzają ferie zimowe w Austrii

Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Poza rozwijaniem swoich sportowych zainteresowań księżniczka Aleksja Juliana uwielbia również śpiewać i grać na pianinie. To ostatnie zajęcie pasjonuje z resztą wszystkie trzy córki króla Willema-Aleksandra i królowej Maksymy, ale śpiewanie trenują tylko Aleksja i jej starsza siostra.

Aleksja Juliana w ostatnich miesiącach pokazała również, że tak jak wielu jej rówieśników, troszczy się o losy planety. Holenderska księżniczka została zauważona na paradzie w Llantwit Major w Walii, podczas listopadowego protestu aktywistów. 16-latka wraz z innymi demonstrantami niosła transparenty i wykrzykiwała hasła w obronie planety, a wszystko to w związku z konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu w 2021 r.  

Czytaj również: Rodzina księżnej Camilli skrywa swoje tajemnice. Oto mroczne historie jej przodków!

Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?