Justin Trudeau
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Irański pocisk przypadkowo zestrzelił ukraiński samolot? Szokujące ustalenia mediów

Justin Trudeau i Donald Trump skomentowali najnowsze doniesienia

Redakcja VIVA! 10 stycznia 2020 12:35
Justin Trudeau
Fot. Getty Images

Samolot pasażerski Boeing 737 należący do Ukrainian International Airlines rozbił się we wtorek rano w pobliżu lotniska Teheran-Imam Khomeini w Iranie. W katastrofie zginęło 176 osób. Media natychmiast powiązały tragedię z ostatnimi wydarzeniami w świecie polityki. Nie wyklucza się, że samolot przypadkowo zestrzelono. Iran z miejsca odrzucił takie założenie.

Ukraiński samolot przypadkowo zestrzelony nad Iranem

„Po starcie z lotniska Imama Chomeiniego samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar”, mówił rzecznik agencji lotnictwa cywilnego Reza Dżafarzadeh. Od samego początku zakładano, że Boeing 737 rozbił się z powodu problemów technicznych, a pierwsze ekspertyzy wskazywały na źle pracujący silnik.

Justin Trudeau ujawnił, że samolot prawdopodobnie zestrzelono przez przypadek. „Mamy dowody z wielu źródeł, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk. Stało się to przez pomyłkę”, powiedział. W katastrofie lotniczej zginęło 63 obywateli Kanady. Trudeau dodał, że Kanada żąda odpowiedzi na wszystkie pytania wynikające z katastrofy Boeinga. Wezwał do przeprowadzenia dokładnego śledztwa.

Do sprawy odniósł się również Donald Trump. „Podejrzewam, że ktoś mógł popełnić błąd”, powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych podczas specjalnego przemówienia w czwartek. Katastrofa miała miejsce kilka godzin po ataku na amerykańskie bazy wojskowe.

Najnowszą tezę potwierdzają doniesienia amerykańskich mediów. Stacja CBS potwierdziła, że radary zarejestrowały ślad dwóch irańskich pocisków z systemu obrony powietrznej, które trafiły w maszynę i doprowadziły do eksplozji. Z kolei publikacja Newsweek cytuje urzędników Pentagonu, którzy twierdzą, że ukraiński samolot został zestrzelony przez rosyjską rakietę Tor.

Władze Teheranu zapowiedziały, że nie wyrażają zgody na przekazanie czarnych skrzynek przedstawicielom zakładu, w którym produkuje się samoloty typu Boeing. Zgodnie z przepisami międzynarodowymi Iran ma prawo do niezależnego dochodzenia. 

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.